Logo
Logo

Preparaty na ćmę bukszpanową | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Ćma bukszpanowa już od wielu sezonów jest zmorą ogrodników. Jeśli nie zauważymy jej żarłocznych gąsienic w odpowiednim momencie, mogą one oszpecić i poważnie uszkodzić bukszpany, a pozostawione bez naszej interwencji, doprowadzą ostatecznie do śmierci krzewów! Co robić, gdy zauważymy ćmę bukszpanową? Jakie preparaty wybrać do zwalczania tego szkodnika i gdzie je kupić? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Spis treści
Co to ćma bukszpanowa i dlaczego jest groźna? Stosowanie preparatów na ćmę – czy warto Opryskiwanie i zasady stosowania Polecane preparaty

Co to ćma bukszpanowa i dlaczego jest groźna?

Ćmy bukszpanowe (łac. Cydalima perspectalis) występują już na terenie całej Polski i pomimo, że niektóre ptaki dodały je do swojej diety to dalej za mało, by opanować inwazję tych szkodników. Gąsienice tej ćmy potrafią poważnie uszkodzić i doprowadzić do śmierci nawet stare i silne rośliny, dlatego środki do ochrony przed ćmą bukszpanową stały się podstawowym elementem w "arsenale" ogrodników.

Najskuteczniejszym sposobem walki z ćmą bukszpanową są opryski specjalistycznymi preparatami. Są one pewne, działają szybko i sprawiają, że nasze krzewy na długi czas są zabezpieczone przed ponownym pojawieniem się szkodnika.

Jak stosować preparaty na ćmę?

Większość preparatów zwalczających ćmę bukszpanową przeznaczonych jest do opryskiwania. Znajdziemy wśród nich zarówno środki gotowe do użycia, np. w formie sprayów, lub koncentraty, które trzeba dodać do wody w odpowiednim stężeniu przed naniesieniem na roślinę.

Do stosowania rozcieńczonych koncentratów stosuje się opryskiwacze ogrodnicze.

Jak opryskiwać, by skutecznie zwalczać?

  • Opryskiwanie preparatami na ćmę bukszpanową trzeba wykonać od razu po zauważeniu pierwszych gąsienic! Warto w tym celu regularnie przeglądać gęste krzewy bukszpanu, bo larwy mogą chować się w jego wnętrzu.
  • Zabiegi trzeba powtarzać co jakiś czas – warto sprawdzić częstotliwość opryskiwania na etykiecie preparatu.
  • Rośliny opryskujmy w dni bezwietrzne, bezdeszczowe oraz najlepiej nie upalne.

 

Jakie preparaty na ćmę wybrać?

Do walki z ćmą bukszpanową są dostępne różne preparaty. Możemy wybierać spośród bardzo skutecznych środków chemicznych (są to np. Mospilan i Polysect), które działają systemicznie – oznacza to, że środek wnika do wnętrza bukszpanu nie robiąc mu krzywdy i krążąc po nim wraz z sokami roślinnymi zostaje zjadany przez szkodnika.

Ze środków naturalnych dostępnych na rynku, najskuteczniej działają preparaty, które zwalczają gąsienice ćmy dzięki specjalnym bakteriom – Bacillus thuringiensis (są to np. Lepinox Plus).

Mospilan 20 SP Zwalcza cme bukszpanowa 10 g
Mospilan 20 SP, Zwalcza ćmę bukszpanową – 10 g
Ze względu na swoje działanie systemiczne jest szczególnie przydatny wszędzie tam gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu np. wtedy kiedy owady dorosłe lub larwy żerują wewnątrz rośliny.
Kup szybko i wygodnie online
POLYSECT 005 SL ULTRA BUKSZPAN 100 ml
Polysect 005 SL, Ultra Bukszpan – 100 ml
Długo działający środek owadobójczy do ochrony i zwalczania owadów w uprawie bukszpanu. Zwalcza różne owady ssące i szkodzące bukszpanom.
Kup szybko i wygodnie online
Lepinox Plus zwalcza ćmę bukszpanową i gąsienice motyli – 10 g
Lepinox Plus, Zwalcza ćmę bukszpanową i gąsienice motyli – 10 g
Preparat przeznaczony do efektywnej kontroli gąsienic motyli. Szczególnie polecany do walki z ćmą bukszpanową oraz w ekologicznej ochronie roślin. Zawiera naturalnie występującą na roślinach oraz w glebie bakterię Bacillus thuringiensis. Zainfekowane gąsienice zaraz po spożyciu bakterii przestają żerować.
Kup szybko i wygodnie online

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: wpoeschl / Pixabay

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Preparaty na ćmę bukszpanową | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Preparaty na ćmę bukszpanową | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

10-03-2024 16:24

Komentarz dodany przez Bojkaz: Bzdety z pierwszej gazety, a gdzie dane? Prosić o pozwolenie na reklamy to umiecie ale podać konkretne dane to już nie za bardzo. Artykuł jest o ochronie bukszpanów i np. podając preparat "X" powinniście wspomnieć o zalecanych dawkach np. na litr może ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl