Co to ćma bukszpanowa i dlaczego jest groźna?
Ćmy bukszpanowe (łac. Cydalima perspectalis) występują już na terenie całej Polski i pomimo, że niektóre ptaki dodały je do swojej diety to dalej za mało, by opanować inwazję tych szkodników. Gąsienice tej ćmy potrafią poważnie uszkodzić i doprowadzić do śmierci nawet stare i silne rośliny, dlatego środki do ochrony przed ćmą bukszpanową stały się podstawowym elementem w "arsenale" ogrodników.
Najskuteczniejszym sposobem walki z ćmą bukszpanową są opryski specjalistycznymi preparatami. Są one pewne, działają szybko i sprawiają, że nasze krzewy na długi czas są zabezpieczone przed ponownym pojawieniem się szkodnika.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak stosować preparaty na ćmę?
Większość preparatów zwalczających ćmę bukszpanową przeznaczonych jest do opryskiwania. Znajdziemy wśród nich zarówno środki gotowe do użycia, np. w formie sprayów, lub koncentraty, które trzeba dodać do wody w odpowiednim stężeniu przed naniesieniem na roślinę.
Do stosowania rozcieńczonych koncentratów stosuje się opryskiwacze ogrodnicze.
Jak opryskiwać, by skutecznie zwalczać?
- Opryskiwanie preparatami na ćmę bukszpanową trzeba wykonać od razu po zauważeniu pierwszych gąsienic! Warto w tym celu regularnie przeglądać gęste krzewy bukszpanu, bo larwy mogą chować się w jego wnętrzu.
- Zabiegi trzeba powtarzać co jakiś czas – warto sprawdzić częstotliwość opryskiwania na etykiecie preparatu.
- Rośliny opryskujmy w dni bezwietrzne, bezdeszczowe oraz najlepiej nie upalne.
Jakie preparaty na ćmę wybrać?
Do walki z ćmą bukszpanową są dostępne różne preparaty. Możemy wybierać spośród bardzo skutecznych środków chemicznych (są to np. Mospilan i Polysect), które działają systemicznie – oznacza to, że środek wnika do wnętrza bukszpanu nie robiąc mu krzywdy i krążąc po nim wraz z sokami roślinnymi zostaje zjadany przez szkodnika.
Ze środków naturalnych dostępnych na rynku, najskuteczniej działają preparaty, które zwalczają gąsienice ćmy dzięki specjalnym bakteriom – Bacillus thuringiensis (są to np. Lepinox Plus).
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: wpoeschl / Pixabay
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!