Nawożenie winorośli – jak nawozić, by mieć pyszne winogrona?

Nawożenie winorośli - jak nawozić, by mieć pyszne winogrona fot. cherriesjd Depositphotos

Winorośl to piękne i wspaniale owocujące pnącze, które można posadzić w każdym ogrodzie. Odpowiednio przycinana i pielęgnowana będzie atrakcyjnie wyglądać przez wiele lat. Dowiedz się, czego potrzebuje winorośl, czym i jak ją nawozić!

Posłuchaj
00:00
34
Spis treści
Czego potrzebują winogrona do obfitego owocowania? Jakie pierwiastki są im niezbędne? Kiedy nawozić winogrona? Na co uważać podczas nawożenia winorośli? Jaki nawóz do winogron wybrać?

Jak i kiedy nawozić winorośl?

Winorośl potrzebuje przede wszystkim obfitego zasilania potasem i fosforem, dzięki czemu obficie owocuje. Aby rośliny były optymalnie odżywione, można zasilać je kilka razy w sezonie:

W uprawie winnych krzewów trzeba także uważać, aby nie przenawozić ich azotem, co spowoduje, że będą rosły bujnie, ale z drugiej strony kwitnienie i owocowanie będzie słabsze. Ponadto, rośliny przenawożone azotem są słabsze i mniej odporne, np. na choroby, szkodniki, czy warunki atmosferyczne.

Nawóz do winorośli
Nawóz do winorośli
Fertilan Profi to wieloskładnikowy nawóz organiczny – ekoaktywator, produkowany z biomasy roślin bobowatych drobnonasiennych zbieranych w ich optymalnej fazie rozwojowej oraz frakcjonowanej i mielonej, czystej, żywej wełny owczej. Nawóz ten ma wszechstronne zastosowanie. Można nim zasilać zarówno owoce, warzywa, drzewa, krzewy, rośliny ozdobne, a nawet trawnik. Dzięki naturalnemu składowi z powodzeniem może być stosowany w uprawach ekologicznych. Nadaje się do przygotowania podłoża pod zasiew na kolejny sezon – przy zastosowaniu jesienią, nawożenia rosnących roślin przed wegetacją, a także w jej trakcie.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jakimi nawozami nawozić winorośl?

W warunkach amatorskich, winorośl w ogrodach przydomowych najlepiej nawozić dostępnymi w sprzedaży, łatwymi do stosowania i dawkowania, specjalnymi nawozami dedykowanymi dla tych roślin.

Nawozy te (granulowane lub rozpuszczalne w wodzie) powinny zawierać duże ilości potasu i fosforu, a mniejsze azotu. Nawozy mineralne wieloskładnikowe można stosować od wczesnej wiosny do czerwca. Z powodzeniem można zasilać winorośl także nawozami naturalnymi (organicznymi), np. granulowanym obornikiem (w okresie w okresie od maja do sierpnia) lub kompostem (wiosną lub jesienią).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe cherriesjd/Depositphotos

 

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Winorośl właściwa Vitis vinifera

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści