Logo
Logo
20
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Nawożenie winorośli – jak nawozić, by mieć pyszne winogrona?

Winorośl to piękne i wspaniale owocujące pnącze, które można posadzić w każdym ogrodzie. Odpowiednio przycinana i pielęgnowana będzie atrakcyjnie wyglądać przez wiele lat. Dowiedz się, czego potrzebuje winorośl, czym i jak ją nawozić!

Czego potrzebuje winorośl?

Winorośl potrzebuje przede wszystkim obfitego zasilania potasem i fosforem, dzięki czemu obficie owocuje. Aby rośliny były optymalnie odżywione, można zasilać je kilka razy w sezonie:

W uprawie winnych krzewów trzeba także uważać, aby nie przenawozić ich azotem, co spowoduje, że będą rosły bujnie, ale z drugiej strony kwitnienie i owocowanie będzie słabsze. Ponadto, rośliny przenawożone azotem są słabsze i mniej odporne, np. na choroby, szkodniki, czy warunki atmosferyczne.

Jakimi nawozami nawozić winorośl?

W warunkach amatorskich, winorośl w ogrodach przydomowych najlepiej nawozić dostępnymi w sprzedaży, łatwymi do stosowania i dawkowania, specjalnymi nawozami dedykowanymi dla tych roślin.

Nawozy te (granulowane lub rozpuszczalne w wodzie) powinny zawierać duże ilości potasu i fosforu, a mniejsze azotu. Nawozy mineralne wieloskładnikowe można stosować od wczesnej wiosny do czerwca. Z powodzeniem można zasilać winorośl także nawozami naturalnymi (organicznymi), np. granulowanym obornikiem (w okresie w okresie od maja do sierpnia) lub kompostem (wiosną lub jesienią).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe cherriesjd/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Powiązane rośliny

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu