Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
22
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Nawożenie winorośli – jak nawozić, by mieć pyszne winogrona?

Winorośl to piękne i wspaniale owocujące pnącze, które można posadzić w każdym ogrodzie. Odpowiednio przycinana i pielęgnowana będzie atrakcyjnie wyglądać przez wiele lat. Dowiedz się, czego potrzebuje winorośl, czym i jak ją nawozić!

 

Czego potrzebuje winorośl?

Winorośl potrzebuje przede wszystkim obfitego zasilania potasem i fosforem, dzięki czemu obficie owocuje. Aby rośliny były optymalnie odżywione, można zasilać je kilka razy w sezonie:

W uprawie winnych krzewów trzeba także uważać, aby nie przenawozić ich azotem, co spowoduje, że będą rosły bujnie, ale z drugiej strony kwitnienie i owocowanie będzie słabsze. Ponadto, rośliny przenawożone azotem są słabsze i mniej odporne, np. na choroby, szkodniki, czy warunki atmosferyczne.

Jakimi nawozami nawozić winorośl?

W warunkach amatorskich, winorośl w ogrodach przydomowych najlepiej nawozić dostępnymi w sprzedaży, łatwymi do stosowania i dawkowania, specjalnymi nawozami dedykowanymi dla tych roślin.

Nawozy te (granulowane lub rozpuszczalne w wodzie) powinny zawierać duże ilości potasu i fosforu, a mniejsze azotu. Nawozy mineralne wieloskładnikowe można stosować od wczesnej wiosny do czerwca. Z powodzeniem można zasilać winorośl także nawozami naturalnymi (organicznymi), np. granulowanym obornikiem (w okresie w okresie od maja do sierpnia) lub kompostem (wiosną lub jesienią).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe cherriesjd/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu