Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
21
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Nawożenie winorośli – jak nawozić, by mieć pyszne winogrona?

Winorośl to piękne i wspaniale owocujące pnącze, które można posadzić w każdym ogrodzie. Odpowiednio przycinana i pielęgnowana będzie atrakcyjnie wyglądać przez wiele lat. Dowiedz się, czego potrzebuje winorośl, czym i jak ją nawozić!

 

Czego potrzebuje winorośl?

Winorośl potrzebuje przede wszystkim obfitego zasilania potasem i fosforem, dzięki czemu obficie owocuje. Aby rośliny były optymalnie odżywione, można zasilać je kilka razy w sezonie:

W uprawie winnych krzewów trzeba także uważać, aby nie przenawozić ich azotem, co spowoduje, że będą rosły bujnie, ale z drugiej strony kwitnienie i owocowanie będzie słabsze. Ponadto, rośliny przenawożone azotem są słabsze i mniej odporne, np. na choroby, szkodniki, czy warunki atmosferyczne.

Jakimi nawozami nawozić winorośl?

W warunkach amatorskich, winorośl w ogrodach przydomowych najlepiej nawozić dostępnymi w sprzedaży, łatwymi do stosowania i dawkowania, specjalnymi nawozami dedykowanymi dla tych roślin.

Nawozy te (granulowane lub rozpuszczalne w wodzie) powinny zawierać duże ilości potasu i fosforu, a mniejsze azotu. Nawozy mineralne wieloskładnikowe można stosować od wczesnej wiosny do czerwca. Z powodzeniem można zasilać winorośl także nawozami naturalnymi (organicznymi), np. granulowanym obornikiem (w okresie w okresie od maja do sierpnia) lub kompostem (wiosną lub jesienią).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe cherriesjd/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu