Logo
Logo
32
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Nawożenie winorośli – jak nawozić, by mieć pyszne winogrona?

Winorośl to piękne i wspaniale owocujące pnącze, które można posadzić w każdym ogrodzie. Odpowiednio przycinana i pielęgnowana będzie atrakcyjnie wyglądać przez wiele lat. Dowiedz się, czego potrzebuje winorośl, czym i jak ją nawozić!

 

Czego potrzebuje winorośl?

Winorośl potrzebuje przede wszystkim obfitego zasilania potasem i fosforem, dzięki czemu obficie owocuje. Aby rośliny były optymalnie odżywione, można zasilać je kilka razy w sezonie:

W uprawie winnych krzewów trzeba także uważać, aby nie przenawozić ich azotem, co spowoduje, że będą rosły bujnie, ale z drugiej strony kwitnienie i owocowanie będzie słabsze. Ponadto, rośliny przenawożone azotem są słabsze i mniej odporne, np. na choroby, szkodniki, czy warunki atmosferyczne.

Jakimi nawozami nawozić winorośl?

W warunkach amatorskich, winorośl w ogrodach przydomowych najlepiej nawozić dostępnymi w sprzedaży, łatwymi do stosowania i dawkowania, specjalnymi nawozami dedykowanymi dla tych roślin.

Nawozy te (granulowane lub rozpuszczalne w wodzie) powinny zawierać duże ilości potasu i fosforu, a mniejsze azotu. Nawozy mineralne wieloskładnikowe można stosować od wczesnej wiosny do czerwca. Z powodzeniem można zasilać winorośl także nawozami naturalnymi (organicznymi), np. granulowanym obornikiem (w okresie w okresie od maja do sierpnia) lub kompostem (wiosną lub jesienią).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe cherriesjd/Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu