Logo
Logo

Zamiast kwiatów wydłużone pędy? Zadbaj o kalanchoe i unikaj tych 2 błędów

Czy Twoje Kalanchoe wygląda jakby próbowało uciec w stronę słońca, z długimi, smukłymi pędami i nielicznymi kwiatami? Możesz być zaskoczony, odkrywając, że przyczyny tego problemu są często proste do rozwiązania, a efekty mogą całkowicie odmienić wygląd Twojej rośliny. Sprawdź, co dokładnie wpływa na taki wygląd kalanchoe, co robić, by Twoja rośliny była gęsta i pięknie kwitła.

Dlaczego Twoje kalanchoe ma wydłużone pędy i słabo kwitnie? Powodów jest kilka!

Proces, który prowadzi do wydłużania się pędów roślin jest nazywany elongacją. To naturalny krok, który towarzyszy wzrostowi roślin ale zdarza się, że jest on nieproporcjonalnie mocny, co jest szczególnie powszechne wśród roślin doniczkowych, takich jak kalanchoe.

2 błędy, przez które kalanchoe wytwarza zbyt długie pędy

Po pierwsze kalanchoe to roślina, która uwielbia mocne słońce, a jej wydłużone pędy są sygnałem braku odpowiedniego nasłonecznienia. Kiedy roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła, zaczyna się wyciągać w jego kierunku, co prowadzi do powstawania długich, cienkich i często słabych pędów.

Co robić? ► Aby temu zaradzić, wystarczy przenieść roślinę w miejsce z większym dostępem do naturalnego światła. Taki prosty krok może znacząco wpłynąć na zdrowie rośliny, sprzyjając rozwojowi mocniejszych i zdrowszych pąków oraz obfitszemu kwitnieniu.

Jeśli Twoje kalanchoe jest wystawione na wystarczającą ilość światła, ale nadal wygląda na wydłużone, problem może tkwić w niewłaściwym przycinaniu lub jego braku. Zaniedbane przycinanie, szczególnie pozostawienie więdnących kwiatów i gałązek, może przyczynić się do niezdrowego wzrostu rośliny. 

Co robić? ► Regularne przycinanie kalanchoe, zaczynając od korony i usuwając martwe liście, kwiaty oraz gałązki, pozwala roślinie skupić się na tworzeniu nowego, zdrowego wzrostu. To nie tylko poprawia wygląd rośliny, ale także stymuluje obfitsze kwitnienie, co jest kluczowe dla utrzymania jej piękna i zdrowia.

Nawożenie: Kiedy i czym dla obfitego kwitnienia?

Nawożenie jest istotnym elementem pielęgnacji kalanchoe, szczególnie jeśli chodzi o stymulowanie kwitnienia. Wybór odpowiedniego nawozu i jego stosowanie w odpowiednim czasie może znacząco wpłynąć na obfitość i jakość kwiatów.

  • Idealnie jest stosować nawóz bogaty w fosfor, który wspomaga kwitnienie, oraz potas, który wzmacnia ogólną kondycję rośliny. Unikaj natomiast dużych dawek azotu, który wspomaga wzrost zielonej masy rośliny (w tym i pędów).
  • Najlepszy czas na nawożenie to wczesna wiosna i lato, kiedy roślina aktywnie rośnie i kwitnie.
  • Regularne, ale niezbyt częste nawożenie – zazwyczaj raz na miesiąc – jest kluczem do zdrowego i obfitego kwitnienia kalanchoe.
  • Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością nawozu, ponieważ nadmiar może być szkodliwy dla rośliny, prowadząc do osłabienia systemu korzeniowego i zmniejszenia kwitnienia.

Unikając dwóch głównych błędów - niedostatecznego nasłonecznienia i niewłaściwego przycinania - oraz dbając o odpowiednie nawożenie i podlewanie, możesz cieszyć się pięknem i witalnością kalanchoe przez długi czas. Kalanchoe to roślina, która odwdzięczy się pięknymi kwiatami, gdy tylko zapewnisz jej właściwą opiekę.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Deebak, Nizoli / AdobeStock

Autor
Zamiast kwiatów wydłużone pędy? Zadbaj o kalanchoe i unikaj tych 2 błędów
Zamiast kwiatów wydłużone pędy? Zadbaj o kalanchoe i unikaj tych 2 błędów
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl