Logo
Logo

Co zrobić, by kalanchoe kwitło wiele razy w ciągu roku? Ważne są te zabiegi pielęgnacyjne

Kalanchoe, z jego żywymi barwami i łatwością uprawy, zdobywa serca miłośników roślin na całym świecie. Ale czy wiesz, że możesz sprawić, by kwitł nie tylko raz, ale wiele razy w ciągu roku? Sekret tkwi w zrozumieniu i zastosowaniu odpowiednich technik pielęgnacyjnych, które nie tylko zachęcą tę roślinę do ponownego kwitnienia, ale również sprawią, że jej kwiaty będą jeszcze bardziej spektakularne. Poznaj wszystkie tajniki, które pozwolą Ci cieszyć się bujnym i wielokrotnym kwitnieniem Twojego kalanchoe.

Światło i stanowisko: Czy Twoje kalanchoe ma wystarczająco słońca?

Pierwszym krokiem do zapewnienia obfitego kwitnienia kalanchoe jest właściwe umiejscowienie rośliny. Kalanchoe to sukulent uwielbiający światło, ale czy wiesz, jakie jest dla niego najlepsze? Idealne miejsce to takie, gdzie roślina otrzymuje jasne, ale rozproszone światło. Bezpośrednie promienie słoneczne, szczególnie w letnie południe, mogą być zbyt intensywne i spowodować oparzenia liści. Z drugiej strony, zbyt mała ilość światła sprawi, że kalanchoe będzie miało trudności z kwitnieniem. Dlatego znajdź dla niego miejsce, gdzie będzie mógł korzystać z dużych dawek światła, ale bez ryzyka poparzenia.

Temperatura ma ogromny wpływ na kwitnienie kalanchoe. Ta roślina preferuje temperatury w zakresie 18-25°C w ciągu dnia i nieco chłodniejsze w nocy. Unikaj narażania kalanchoe na temperatury poniżej 10°C, gdyż może to zaszkodzić roślinie.

Jak powinno się podlewać kalanchoe?

Kalanchoe pochodzi z suchych regionów, co oznacza, że lepiej znosi niedobór wody niż jej nadmiar. Nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni i w konsekwencji do śmierci rośliny. Aby tego uniknąć, pozwól ziemi wyschnąć między podlewaniami. W zimie, kiedy roślina przechodzi okres spoczynku, podlewanie powinno być jeszcze rzadsze. Pamiętaj, że kalanchoe lepiej zniesie lekki niedobór wody niż jej nadmiar. Wilgotność powietrza nie jest kluczowa dla kalanchoe, ale unikaj stawiania rośliny w miejscach, gdzie może być narażona na przeciągi lub bardzo suche powietrze.

Nawożenie i przycinanie: Czy wiesz, jak pobudzić kalanchoe do kwitnienia?

U roślin doniczkowych nawożenie jest bardzo ważne, ale w przypadku kalanchoe nie wolno z nim przesadzać. Używaj nawozu dla kwitnących roślin domowych, ale pamiętaj, aby robić to umiarkowanie. Zbyt duża ilość nawozu może spowodować bujny wzrost liści kosztem kwiatów. Nawożenie jest zalecane w okresie zawiązywania pąków i kwitnienia, czyli wiosną i latem, co dwa tygodnie.

Przycinanie to kolejny ważny element w pielęgnacji kalanchoe. Po zakończeniu kwitnienia, przycinaj przekwitłe kwiatostany. To nie tylko poprawia wygląd rośliny, ale także stymuluje ją do ponownego kwitnienia. Regularne przycinanie pomaga również w utrzymaniu kompaktowego kształtu rośliny i zapobiega jej nadmiernemu wydłużaniu.

Czy Twoje kalanchoe ma zapewniony okres spoczynku?

Okres spoczynku jest kluczowy dla stymulowania kwitnienia. Kalanchoe potrzebuje krótszych dni i dłuższych nocy, aby rozpocząć proces kwitnienia. W naturalnym środowisku, roślina ta wchodzi w okres spoczynku jesienią, kiedy dni stają się krótsze. Aby stymulować ten proces w domu, możesz ograniczyć dostęp światła do około 8-10 godzin dziennie przez okres 6 tygodni. Możesz to osiągnąć, zasłaniając roślinę ciemnym materiałem lub przenosząc ją do ciemnego pomieszczenia. Po tym okresie, gdy zauważysz nowe pąki, stopniowo zwiększaj czas ekspozycji na światło.

Aby w domu stymulować kwitnienie kalanchoe, ogranicz ekspozycję na światło do 8-10 godzin dziennie przez 6 tygodni, a następnie stopniowo zwiększaj czas naświetlania, gdy pojawią się nowe pąki.

 

Czy Twoje kalanchoe ma właściwe warunki do wzrostu? Doniczka i podłoże

Ostatnim, ale równie ważnym elementem pielęgnacji kalanchoe jest odpowiedni wybór doniczki i substratu. Kalanchoe dobrze rośnie w przepuszczalnej, piaszczystej glebie, która szybko wysycha. Użyj mieszanki ziemi przeznaczonej dla kaktusów i sukulentów lub dodaj piasek do zwykłej ziemi doniczkowej, aby zwiększyć jej przepuszczalność. Co kilka lat warto przesadzić roślinę do większej doniczki, aby zapewnić jej więcej miejsca do wzrostu i lepsze warunki do kwitnienia. Pamiętaj, aby nowa doniczka miała otwory drenażowe, aby zapobiec zatrzymywaniu się wody.

Film ze wskazówkami pielęgnacyjnym dla kalanchoe

Źródło: Zielony Świat Agi / Youtube

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: artursfoto, a_korn / AdobeStock

Autor
Co zrobić, by kalanchoe kwitło wiele razy w ciągu roku? Ważne są te zabiegi pielęgnacyjne
Co zrobić, by kalanchoe kwitło wiele razy w ciągu roku? Ważne są te zabiegi pielęgnacyjne
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

16-01-2024 15:49

Komentarz dodany przez Anetka: Wyrzuć i kup Nowa, to gówniany kwiatek pracuje przy produkcji tego gówna

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl