Dizygoteka / Szeflera najwytworniejsza Schefflera elegantissima

Dizygoteka szeflera najwytworniejsza
Dizygoteka / Szeflera najwytworniejsza (Schefflera elegantissima) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
20
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: torfowa
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 2-3 m (w donicy)
Korona: regularna, kopulasta
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Szeflera najwytworniejsza (Plerandra elegantissima syn. Schefflera elegantissima) znana też jako dizygoteka najwytworniejsza, to roślina krzewiasta z rodziny araliowatych (Araliaceae). Pochodzi z tropikalnych lasów Nowej Kaledonii, ale bywa też uprawiana w wielu innych rejonach świata jako roślina pokojowa.

Szeflera najwytworniejsza w naturze ma postać wielopędowego krzewu lub niewielkiego drzewka i może dorastać do ok. 6-7 m wys. (w uprawie ok. 2-3 m wys.). Tworzy sztywny, początkowo cienki, z wiekiem przyrastający na grubość, słabo rozgałęziony, centkowany pęd, na całej długości pokryty naprzemiennie układającymi się dużymi, parasolowatymi, pierzastymi liśćmi, osadzonymi na długich, sztywnych, centkowanych ogonkach. Każdy liść składa się z 7-11 wąskich, długich, ciemnozielonych lub bordowych, błyszczących z wierzchu i mocno ząbkowanych na brzegach listków. U starszych roślin dolne liście opadają, a górne tworzą na szczycie pędu rozłożystą, parasolowatą rozetę.

W naturze roślina kwitnie, wydając drobne, kremowobiałe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w baldaszkowate kwiatostany, jednak w uprawie zakwita rzadko.

Wymagania i uprawa

Dizygoteka najwytworniejsza jest gatunkiem ciepłolubnym – nie lubi zimnych przeciągów i nagłych zmian temperatury, dlatego zimą powinna stać z dala od rozszczelnionego okna. W uprawie preferuje bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko i żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH.

Roślina toleruje krótkotrwałą suszę, ale bardzo źle znosi zalanie, na które reaguje żółknięciem i zrzucaniem liści, dlatego powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie, a zimą oszczędnie. Szeflery bardzo lubią wilgotne powietrze, dlatego warto ustawić w ich pobliżu nawilżacz powietrza lub umieścić doniczkę na wilgotnych kulkach keramzytu. Rośliny przez cały rok muszą mieć też zapewnioną dość wysoką temperaturę, która latem powinna wynosić ok. 22-26°C, natomiast zimą 16-18°C (nie może spadać poniżej 15°C).

Szeflera nie wymaga systematycznego cięcia, ale jeśli stanie się zbyt wysoka, wiosną można skrócić jej pędy, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i ładniej zagęści.

Gdy roślina jest osłabiona i uprawiamy ją w nieodpowiednich warunkach łatwo może paść ofiarą szkodników (np. wełnowców i przędziorków).

Dizygotekę można rozmnażać przez wysiew nasion lub wierzchołkowe sadzonki pędowe (metoda polecana przy rozmnażaniu odmian ozdobnych).

Zastosowanie

Szeflery najwytworniejsze to rośliny efektowne, duże i okazałe, dlatego najlepiej prezentują się w dużych donicach ustawionych na podłodze. Mogą być wspaniałą ozdobą dużego salonu, widnego holu, obszernego gabinetu lub ogrzewanej zimą oranżerii.

Wybrane odmiany

  • 'Bianca' – o ciemnozielonych liściach z kremowym, cienkim obrzeżem

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: khairil77 / Depositphotos, Akchamczuk / Depositphotos, David J. Stang

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści