Logo
Logo

Herbatka z mięty | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?

Herbata z mięty to napój o wspaniałym smaku i bogactwie składników prozdrowotnych. Można ją pić na ciepło, a w połączeniu z miodem świetnie sprawdzi się w trakcie przeziębienia lub na zimno, jako wspaniałe orzeźwienie, zwłaszcza gdy dodamy do niej lód. Dlaczego warto pić herbatę miętową i jak ją przygotować?

Spis treści
Przepis na herbatę miętową Kiedy zbierać mięte? Dlaczego warto pić herbatę miętową?

Przepis na herbatę miętową

Zrobienie herbaty z mięty jest bardzo proste i zawiera się w trzech najprostszych krokach: w szklance należy umieścić liście mięty, zalać je wrzątkiem i odstawić na 10-15 minut.

  • Jeśli korzystamy ze świeżej mięty to na jedną szklankę, należy wrzucić ok. 15 listków.
  • Jeśli wybraliśmy susz, zaleca się 1 łyżkę surowca na szklankę.

Nie stwierdzono negatywnych skutków ubocznych picia dużej ilości herbaty z mięty, dlatego nie ma zaleceń, co do jej maksymalnej ilości na dobę. Nie zaleca się jednak herbaty miętowej osobom z chorobami nerek.

Kiedy zbierać mięte?

Miętę uprawianą w domu można zbierać przez cały rok, pozyskując stale świeże liście. Natomiast miętę ogrodową należy zbierać tuż przed kwitnieniem, czyli w czerwcu, pamiętając, aby pozyskany surowiec dokładnie wysuszyć.

Nasiona mięty
Nasiona mięty
Orzeźwiające zioło wieloletnie do napojów owocowych, herbat oraz do przyprawiania wielu potraw. Zbierać świeże pędy.
Kup w naszym sklepie!

Dlaczego warto pić herbatę miętową?

Mięta jest dobrym źródłem witamin (A, C, B1), kwasu foliowego i składników mineralnych (magnezu, żelaza, potasu, cynku i miedzi). Dodatkowo zawiera liczne antyoksydanty, olejki eteryczne oraz inne związki aktywne o działaniu prozdrowotnym.

  • Herbatka miętowa poza wspaniałym smakiem zapewnia również odprężenie i relaks, dlatego może być stosowana wieczorem, jako środek delikatnie wyciszający.
  • Polecana jest również w problemach z układem pokarmowym np. przy wzdęciach i bólach brzucha.
  • Co ważne, mięta wzmaga łaknienie, warto więc ją stosować przy braku apetytu spowodowanym np. chorobą.
  • Herbatę z mięty, warto również stosować jako ogólne wzmocnienie organizmu i profilaktykę zdrowotną, gdyż zawarty w niej mentol pobudza układ odpornościowy i pomaga zwalczać infekcje, antyoksydanty chronią przed niekorzystnymi skutkami stresu oksydacyjnego (m.in. przedwczesne starzenie się, nowotwory, nadciśnienie).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay

Autor
Herbatka z mięty | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?
Herbatka z mięty | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny