Przepis na herbatę miętową
Zrobienie herbaty z mięty jest bardzo proste i zawiera się w trzech najprostszych krokach: w szklance należy umieścić liście mięty, zalać je wrzątkiem i odstawić na 10-15 minut.
- Jeśli korzystamy ze świeżej mięty to na jedną szklankę, należy wrzucić ok. 15 listków.
- Jeśli wybraliśmy susz, zaleca się 1 łyżkę surowca na szklankę.
Nie stwierdzono negatywnych skutków ubocznych picia dużej ilości herbaty z mięty, dlatego nie ma zaleceń, co do jej maksymalnej ilości na dobę. Nie zaleca się jednak herbaty miętowej osobom z chorobami nerek.
Kiedy zbierać mięte?
Miętę uprawianą w domu można zbierać przez cały rok, pozyskując stale świeże liście. Natomiast miętę ogrodową należy zbierać tuż przed kwitnieniem, czyli w czerwcu, pamiętając, aby pozyskany surowiec dokładnie wysuszyć.
Dlaczego warto pić herbatę miętową?
Mięta jest dobrym źródłem witamin (A, C, B1), kwasu foliowego i składników mineralnych (magnezu, żelaza, potasu, cynku i miedzi). Dodatkowo zawiera liczne antyoksydanty, olejki eteryczne oraz inne związki aktywne o działaniu prozdrowotnym.
- Herbatka miętowa poza wspaniałym smakiem zapewnia również odprężenie i relaks, dlatego może być stosowana wieczorem, jako środek delikatnie wyciszający.
- Polecana jest również w problemach z układem pokarmowym np. przy wzdęciach i bólach brzucha.
- Co ważne, mięta wzmaga łaknienie, warto więc ją stosować przy braku apetytu spowodowanym np. chorobą.
- Herbatę z mięty, warto również stosować jako ogólne wzmocnienie organizmu i profilaktykę zdrowotną, gdyż zawarty w niej mentol pobudza układ odpornościowy i pomaga zwalczać infekcje, antyoksydanty chronią przed niekorzystnymi skutkami stresu oksydacyjnego (m.in. przedwczesne starzenie się, nowotwory, nadciśnienie).
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay