TOP 12 najpopularniejszych roślin na żywopłot Galeria
1 z 12
Źródło: PIRO4D/Pixabay
ŻYWOTNIK (Thuja occidentalis) – Popularna tuja, najczęściej wybierana roślina iglasta do tworzenia żywopłotów formowanych różnych wysokości (dzięki dużej liczbie odmian), można jej także nie przycinać i pozwolić rosnąć swobodnie. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Najczęściej sadzony jest przy ogrodzeniach w odstępach 50 cm. By zachował zwarty pokrój wymaga cięcia 3 razy w sezonie - wiosną (kwiecień), latem (czerwiec) i pod koniec sierpnia.
2 z 12
Źródło: emjay smith/Fotolia
BUK (Fagus sylvatica) – Najpopularniejsze liściaste rodzime drzewo żywopłotowe. Doskonały na wysokie (2-5 m) formowane żywopłoty. Ma lśniące liście, które jesienią przebarwiają się na brązowo, rzadko opadają i pozostają na pędach aż do wiosny. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym na glebie żyznej i próchnicznej. Wymaga cięcia dwa razy w roku - w lutym oraz w czerwcu. Doskonale wygląda posadzony przy ogrodzeniu.
3 z 12
Źródło: Hans Braxmeier /Pixabay
FORSYCJA (Forsythia intermedia) – Kwitnąca królowa wczesnej wiosny, idealna na średnie (2-3 m), formowane lub naturalne żywopłoty. W kwietniu jej pędy, jeszcze przed rozwojem liści, bardzo obficie kwitną, obsypując się setkami żółtych kwiatów, spod których czasem nie widać pędów. Cięcie przeprowadza się dopiero po kwitnieniu, na przełomie kwietnia i maja. Intensywnie przycinane krzewy mają bardziej zwarty kształt, ale tworzą mniej kwiatów.
4 z 12
Źródło: onbir /Pixabay
BUKSZPAN (Buxus sempervirens) – Zimozielony liściasty krzew doskonale nadający się na niskie (30-60 cm) formowane żywopłoty i jako obwódki kwietników i rabat. Charakteryzuje się gęstym pokrojem i dość wolnym wzrostem (10 cm rocznie). By miał zwarty pokrój wymaga 2 krotnego przycinania w sezonie - na początku wiosny i w połowie lata. Zimą wymaga okrycia i cieniowania agrowłókniną oraz podlewania przed mrozami. Może przemarzać.
5 z 12
Źródło: Photo-Mix/Pixabay
GRAB (Carpinus betulus) –
Bardzo podobny do buka i często z nim mylony, ale ma bardziej piłkowane i węższe liście, które pojawiają się wcześniej, są mniej błyszczące, mają mocne użyłkowanie i są szorstkie w dotyku, na jesieni przybierają kolor beżowo-złoty. Regularnie przycinany (późną zimą i latem) tworzy gęstą i wysoką (2-4 m) ścianę pędów i liści. Pierwsze cięcie rozpoczyna się dopiero gdy rośliny osiągną 1 m wysokości.
6 z 12
Źródło: M. Schuppich - Fotolia
LIGUSTR (Ligustrum vulgare) –
Pospolity krzew żywopłotowy często spotykany w miastach wzdłuż ogrodzeń. Szybko rosnący i mało wymagający - doskonale rośnie w każdych warunkach i na każdej glebie. Najlepiej wygląda, gdy jest regularnie przycinany - w maju i w sierpniu. Na nieprzycinanych krzewach wiosną pojawiają się drobne białe kwiaty, a jesienią czarne, błyszczące jagody. Jest częściowo zimozielony. W mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać.
7 z 12
Źródło: SaadiaAMYii /Pixabay
CIS (Taxus baccata) – Doskonały iglak na formowane i nieformowane żywopłoty do miejsc zacienionych. Można go bezpiecznie przycinać, nawet bardzo radykalnie, gdyż doskonale odbija nawet od starego drewna. Wolno rośnie (3-4 m po 20 latach). Młode rośliny mają pokrój stożkowy, starsze coraz bardziej szeroki i pokładający się. Nieformowane krzewy tworzą dekoracyjne czerwone jagody (trujące).
8 z 12
Źródło: Fanghong CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
BERBERYS (Berberis thunbergii) – Ciernisty krzew doskonały na formowane (1,5-2 m) i nieformowane żywopłoty. Jego drobne liście jesienią malowniczo się przebarwiają na pomarańczowo i czerwono. Tworzy też dekoracyjne czerwone jagody, które zimą są chętnie zjadane przez ptaki. Jest bardzo mało wymagający i odporny na mróz, suszę i warunki miejskie. Wymaga dwukrotnego cięcia w roku - w lutym i w czerwcu.
9 z 12
Źródło: iverde
LAUROWIŚNIA (Prunus laurocerasus) – Zimozielony liściasty krzew na formowane (1-2 m) żywopłoty. Ma bardzo dekoracyjne, dość duże błyszczące liście o egzotycznym wyglądzie, które pozostają na gałązkach nawet w zimie. W srogie zimy może przemarzać. Cięcie wykonuje się dwukrotnie - w lutym i w czerwcu. Najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu. Mocne słońce może przypalać jej liście.
10 z 12
Źródło: iverde
KRZEWUSZKA (Weigela florida) – Wyjątkowo dekoracyjny liściasty krzew kwitnący wykorzystywany do tworzenia nieformowanych żywopłotów. Ma dość luźny pokrój i źle znosi radykalne cięcie. Kwitnie w maju i czerwcu, a jej kwiaty przypominają kształtem małe trąbki, często powtarza kwitnienie jesienią. U niektórych odmian liście mogą być paskowane lub żółtawe oraz czerwonawe. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscu słonecznym, w cieniu słabiej.
11 z 12
Źródło: kati1824/Pixabay
ZŁOTLIN (Kerria japonica) – To wyjątkowo dekoracyjny krzew liściasty który, gdy obsypie się morzem żółtych kwiatów, tworzy wspaniałe, złociste "mury". Można z niego tworzyć średnie (do 2 m) nieformowane żywopłoty. Gorzej od pozostałych roślin znosi cięcie. Efektowne kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu, ale często powtarzają kwitnienie także jesienią. Liście pod koniec sezonu ładnie przebarwiają się na złoto i opadają. To roślina dość ekspansywna, często tworząca odrosty korzeniowe.
12 z 12
Źródło: Alexander Tolmachev /Pixabay
OGNIK (Pyracantha coccinea) – Doskonały wybór na nieformowany (2-3 m) uzbrojony żywopłot. Pędy ognika pokryte są cierniami. Wykorzystują to ptaki, które często zakładają gniazda w gęstwinie jego pędów. Ogniki pięknie kwitną (maj-czerwiec) i tworzą kolorowe owoce (wrzesień-luty). Jest dość wrażliwy na mróz i w surowe zimy może przemarzać (po ścięciu odrasta wolno). Źle znosi suszę.