Logo
Logo

Piękny zielony parasol odporny na trudne warunki. Kupisz go za mniej niż 100 złotych

Karagana syberyjska, nazywana przez niektórych "zielonym parasolem", to roślina, która nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale także oferuje niezwykłą wytrzymałość i łatwość w uprawie. W tym artykule odkryjesz, jak łatwo wprowadzić tę niezwykłą roślinę do swojego ogrodu, ciesząc się jej szybkim wzrostem, pięknymi kwiatami i unikalnymi odmianami tworzącymi parasolowatą koronę. 

Karagana syberyjska (łac. Caragana arborescens) to roślina, która z powodzeniem może być określana mianem "parasola ogrodowego". Jej unikalne cechy sprawiają, że jest idealnym wyborem dla ogrodników poszukujących zarówno piękna, jak i funkcjonalności. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej roślinie, jej uprawie, pielęgnacji oraz odmianom, które mogą stać się ozdobą każdego ogrodu.

Jak wygląda karagana syberyjska? Czemu przypomina nam parasol?

Karagana syberyjska to krzew osiągający wysokość do 5 metrów, z wyprostowanymi gałęziami i zielonkawo-szarą, łuszczącą się korą. Jest często prowadzony w formę małego drzewka. Wyróżnia ją obfite ulistnienie i wczesny rozwój liści na wiosnę. Z racji tego, że roślina należy do rodziny bobowatych (Fabaceae) kwiaty karagany, pojawiające się w maju, przypominają żółte kwiaty groszku, a z początkiem lata przekształcają się w charakterystyczne wąskie strączki. 

 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez AdventureDomes (@newdenverdomes)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Joanne (@morelupinesplease)

Karagana syberyjska jest rośliną szybko rosnącą, co czyni ją idealnym wyborem dla osób, które chcą szybko uzyskać efekt wizualny w swoim ogrodzie. Niektóre odmiany karagany, jak 'Pendula' (na pierwszym dodanym poniżej poście) czy 'Walker' (na drugim poście), mają zwisające gałązki. To właśnie one sprawiły, że roślinę czasem nazywamy "zielonym parasolem", gdyż tworzą wyjątkową koronę parasolowatego pokroju.
 

Gdzie i jak kupić karaganę syberyjską? Ile zapłacimy za wysokie drzewko?

Karaganę syberyjską można nabyć w większości szkółek ogrodniczych oraz centrach ogrodniczych. Ceny mogą się różnić w zależności od odmiany i wielkości rośliny, ale ogólnie karagana jest uważana za roślinę dostępną cenowo. Naprawdę spory okaz kupimy za kwotę nie przekraczającą 100 złotych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zdrowie rośliny i jej pochodzenie, szczególnie jeśli interesują nas konkretne odmiany. 

Jak dbać o karaganę syberyjską?

 1. Stanowisko: Karagana preferuje stanowiska słoneczne do częściowo zacienionych.
 2. Gleba: Najlepiej rośnie w glebach suchych do świeżych, przepuszczalnych, mało żyznych, lekko kwaśnych do zasadowych. Przed posadzeniem karagany nie trzeba więc jej wzbogacać kompostem.
 3. Nawożenie: Wystarczy nawożenie wieloskładnikowym nawozem długo działającym na początku sezonu wegetacyjnego.
 4. Cięcie: Po przekwitnięciu kwiatów warto przyciąć krzew, aby nadać mu krzewiasty pokrój.
 5. Zimowanie: Karagana jest całkowicie mrozoodporna, co sprawia, że nie wymaga specjalnych zabiegów przed zimą.

Karagana syberyjska jest całkowicie odporna na mróz (spokojnie znosi temperatury -30 °C), wytrzymuje długotrwałe susze i nie straszne jej zasolenie gleby. To idealny wybór na trudne warunki uprawowe.
 

Jak sadzić karaganę syberyjską?

Kiedy znajdziemy już dla niej dobre stanowisko, należy zastanowić się nad sąsiedztwem rośliny. Optymalna odległość sadzenia karagany syberyjskiej od innych roślin zależy od planowanego wykorzystania.

 • Parasol 
  Dla roślin, które chcemy uprawiać jako "parasole" warto dać dużo przestrzeni, by ładnie się rozgałęziały. Przyjmuje się, że docelowa rozpiętość korony karagany syberyjskiej to od 2 m do 3 m, warto więc ją sadzić co najmniej 2 metry od innych dużych roślin.
 • Żywopłot
  Innym razem, na przykład w przypadku tworzenia żywopłotu z odmian niepłaczących (nie tworzących parasolowatej korony), sadzonki należy umieszczać w odstępach pozwalających na swobodny rozwój i wzrost, czyli co 30-40 cm.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Dainis, Dmitrii Potashkin, Greg Mailaender, Владимир Джерихов / AdobeStock

Autor
Piękny zielony parasol odporny na trudne warunki. Kupisz go za mniej niż 100 złotych
Piękny zielony parasol odporny na trudne warunki. Kupisz go za mniej niż 100 złotych
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl