Karagana syberyjska (łac. Caragana arborescens) to roślina, która z powodzeniem może być określana mianem "parasola ogrodowego". Jej unikalne cechy sprawiają, że jest idealnym wyborem dla ogrodników poszukujących zarówno piękna, jak i funkcjonalności. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej roślinie, jej uprawie, pielęgnacji oraz odmianom, które mogą stać się ozdobą każdego ogrodu.
Jak wygląda karagana syberyjska? Czemu przypomina nam parasol?
Karagana syberyjska to krzew osiągający wysokość do 5 metrów, z wyprostowanymi gałęziami i zielonkawo-szarą, łuszczącą się korą. Jest często prowadzony w formę małego drzewka. Wyróżnia ją obfite ulistnienie i wczesny rozwój liści na wiosnę. Z racji tego, że roślina należy do rodziny bobowatych (Fabaceae) kwiaty karagany, pojawiające się w maju, przypominają żółte kwiaty groszku, a z początkiem lata przekształcają się w charakterystyczne wąskie strączki.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Gdzie i jak kupić karaganę syberyjską? Ile zapłacimy za wysokie drzewko?
Karaganę syberyjską można nabyć w większości szkółek ogrodniczych oraz centrach ogrodniczych. Ceny mogą się różnić w zależności od odmiany i wielkości rośliny, ale ogólnie karagana jest uważana za roślinę dostępną cenowo. Naprawdę spory okaz kupimy za kwotę nie przekraczającą 100 złotych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zdrowie rośliny i jej pochodzenie, szczególnie jeśli interesują nas konkretne odmiany.
Jak dbać o karaganę syberyjską?
- Stanowisko: Karagana preferuje stanowiska słoneczne do częściowo zacienionych.
- Gleba: Najlepiej rośnie w glebach suchych do świeżych, przepuszczalnych, mało żyznych, lekko kwaśnych do zasadowych. Przed posadzeniem karagany nie trzeba więc jej wzbogacać kompostem.
- Nawożenie: Wystarczy nawożenie wieloskładnikowym nawozem długo działającym na początku sezonu wegetacyjnego.
- Cięcie: Po przekwitnięciu kwiatów warto przyciąć krzew, aby nadać mu krzewiasty pokrój.
- Zimowanie: Karagana jest całkowicie mrozoodporna, co sprawia, że nie wymaga specjalnych zabiegów przed zimą.
Jak sadzić karaganę syberyjską?
Kiedy znajdziemy już dla niej dobre stanowisko, należy zastanowić się nad sąsiedztwem rośliny. Optymalna odległość sadzenia karagany syberyjskiej od innych roślin zależy od planowanego wykorzystania.
- Parasol
Dla roślin, które chcemy uprawiać jako "parasole" warto dać dużo przestrzeni, by ładnie się rozgałęziały. Przyjmuje się, że docelowa rozpiętość korony karagany syberyjskiej to od 2 m do 3 m, warto więc ją sadzić co najmniej 2 metry od innych dużych roślin. - Żywopłot
Innym razem, na przykład w przypadku tworzenia żywopłotu z odmian niepłaczących (nie tworzących parasolowatej korony), sadzonki należy umieszczać w odstępach pozwalających na swobodny rozwój i wzrost, czyli co 30-40 cm.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Dainis, Dmitrii Potashkin, Greg Mailaender, Владимир Джерихов / AdobeStock