Zimozielony dywan utworzony z jałowców jest niemal bezobsługowy w utrzymaniu. Skutecznie chroni glebę przed erozją, oczyszcza powietrze i daje schronienie zwierzętom.
Jałowiec rozesłany (Juniperus procumbens) ‘Nana’ to niski, wolno rosnący i kompaktowy krzew o pędach pełzających po ziemi, po 10 latach uprawy dorasta do 0,2 m wysokości i 1-1,5 m średnicy.
W sprzedaży oprócz krzewów o tradycyjnym płożącym pokroju oferowane są formy pienne w postaci drzewek zaszczepionych na różnej wysokości podkładkach. Tego typu formy są bardzo atrakcyjne, przypominają naturalne drzewka bonsai. Formę wypiętrzoną, drzewkowatą, można też wyprowadzić samodzielnie, podwiązując jeden z najsilniejszych pędów do palika.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Uprawa i wymagania
Jałowiec rozesłany ma małe wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych oraz na stanowiskach słonecznych.
Jałowiec posadzony w cieniu i na zbyt mokrym podłożu rośnie źle i może chorować, co najczęściej objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów. Jeśli zbytnio się rozrośnie można go skracać i przycinać.
Gdzie posadzić?
Odmiana jałowca rozesłanego ‘Nana’ jest jedną z ciekawszych form okrywowych wśród roślin iglastych. Stanowi doskonałą alternatywę trawników w miejscach nasłonecznionych, suchych i nieurodzajnych. Ten krzew posadzony na skarpach umacnia je i zabezpiecza przed erozją, a zwarty kobierzec z tej rośliny chroni glebę przed zachwaszczeniem.
Krzew świetnie komponuje się z innymi roślinami iglastymi, szczególnie z odmianami o złotym lub niebieskim zabarwieniu gałązek. Nadaje się do sadzenia w ogrodach wrzosowiskowych, na skalniakach, działkach rekreacyjnych, cmentarzach, a także w zieleni osiedlowej.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |