Logo
Logo

Jałowiec rozesłany 'Nana'

Jałowce to jedne z najczęściej uprawianych ozdobnych roślin iglastych. Odporne na suszę oraz niedostatek składników pokarmowych w glebie świetnie radzą sobie nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także w zieleni publicznej – parkowej i osiedlowej. Szczególnie przydatne na tereny miejskie są formy okrywowe, sadzone na skarpach i nasypach.

Oto jałowiec rozesłany 'Nana', który tworzy w ogrodzie zielone dywany. Poznaj jego niewielkie wymagania!

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Zimozielony dywan utworzony z jałowców jest niemal bezobsługowy w utrzymaniu. Skutecznie chroni glebę przed erozją, oczyszcza powietrze i daje schronienie zwierzętom.

Jałowiec rozesłany (Juniperus procumbens) ‘Nana’ to niski, wolno rosnący i kompaktowy krzew o pędach pełzających po ziemi, po 10 latach uprawy dorasta do 0,2 m wysokości i 1-1,5 m średnicy.

Tworzy sztywne, bardzo gęste pędy z licznymi, krótkimi igłami zachowującymi przez cały rok zielononiebieskawą barwę. Ozdobą rośliny są kuliste szyszkojagody pokryte woskowym nalotem.

W sprzedaży oprócz krzewów o tradycyjnym płożącym pokroju oferowane są formy pienne w postaci drzewek zaszczepionych na różnej wysokości podkładkach. Tego typu formy są bardzo atrakcyjne, przypominają naturalne drzewka bonsai. Formę wypiętrzoną, drzewkowatą, można też wyprowadzić samodzielnie, podwiązując jeden z najsilniejszych pędów do palika.

 
jałowiec rozesłany Juniperus procumbens Nana  forma szczepiona na pniu w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Jałowiec rozesłany ma małe wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych oraz na stanowiskach słonecznych.

Jałowce to rośliny odporne na suszę i upał; tworzą płytki, szeroko rozrastający się system korzeniowy, pozwalający pobierać wodę nawet z niewielkich opadów.

Jałowiec posadzony w cieniu i na zbyt mokrym podłożu rośnie źle i może chorować, co najczęściej objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów. Jeśli zbytnio się rozrośnie można go skracać i przycinać.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Gdzie posadzić?

Odmiana jałowca rozesłanego ‘Nana’ jest jedną z ciekawszych form okrywowych wśród roślin iglastych. Stanowi doskonałą alternatywę trawników w miejscach nasłonecznionych, suchych i nieurodzajnych. Ten krzew posadzony na skarpach umacnia je i zabezpiecza przed erozją, a zwarty kobierzec z tej rośliny chroni glebę przed zachwaszczeniem.

Krzew świetnie komponuje się z innymi roślinami iglastymi, szczególnie z odmianami o złotym lub niebieskim zabarwieniu gałązek. Nadaje się do sadzenia w ogrodach wrzosowiskowych, na skalniakach, działkach rekreacyjnych, cmentarzach, a także w zieleni osiedlowej.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Jałowiec rozesłany 'Nana'
Jałowiec rozesłany 'Nana'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Więcej na ten temat