Akebia pięciolistkowa Akebia quinata

Akebia pieciolistkowa quinata, fot. iVerde
Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
121
Dekoracyjność: kwiaty, owoce, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: różowe, białe, purpurowe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: luźne, pojedyncze
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: mieszek
Pokrój: płożący, pnącze
Przydatność do spożycia: owoce
Zapach: kwiaty
Wysokość: 5-10 m dł.
Okres kwitnienia: IV, V
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: roślina pnąca, sadzona przy podporach, roślina okrywowa, miejsca eksponowane, ogrody przydomowe, na altany, roślina lecznicza, tarasy
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata) to wieloletnie pnącze należące do rodziny krępieniowatych (Lardizabalaceae). Roślina pochodzi z Azji, gdzie można ją spotkać na terenie Chin, Japonii i Korei.

Pnącze to osiąga długość/wysokość 5-10 m, a rocznie może przyrastać 1-3 m. Wytwarza dekoracyjne, palczaste liście na długich ogonkach i słodko pachnące, gwiazdkowate kwiaty, zebrane po kilka w gronach – męskie jasnoróżowe, żeńskie ciemnopurpurowe (u innych odmian mogą być również białe).

Akebia kwitnie wiosną, od maja do kwietnia. Jesienią (w okresie od września do października) wytwarza walcowate, egzotycznie wyglądające owoce (przypominające parówki) zebrane po 2-6 w płaskie owocostany.

Wymagania i uprawa

Pnącze preferuje stanowiska nasłonecznione, ale może rosnąć również w półcieniu. Nie lubi jednak miejsc zbyt gorących. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych.

W Polsce roślina nie jest w pełni mrozoodporna i w ostre zimy może przemarzać, ale w takim wypadku wiosną zazwyczaj odrasta od podstawy.

Do zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie (szczególnie młodych okazów) i cięcie. Co kilka lat warto bowiem przyciąć nadmiernie rozrastającą się roślinę.

Zastosowanie

W ogrodzie akebia pięciolistkowa służy do obsadzania pergoli, altan, ścian i ogrodzeń. Roślina silnie owija się wokół wszelkich podpór. Sadzona swobodnie może rosnąć jako roślina okrywowa.

Owoce akebii są jadalne – w Chinach są uważane za przysmak. Oprócz tego posiadają zastosowanie w medycynie ludowej naturalnej, ponieważ wykazują działanie moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. W łodydze natomiast jest dużo soli potasowych, a w osłonkach owoców saponin i flawonoidów. 

Polecane odmiany

  • 'Alba' – o białych kwiatach
  • 'Variegata' – o liściach z białymi plamkami
  • 'Silver Bells' – o biało-różowych kwiatach

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: iVerde Apple2000/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści