Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata) to wieloletnie pnącze należące do rodziny krępieniowatych (Lardizabalaceae). Roślina pochodzi z Azji, gdzie można ją spotkać na terenie Chin, Japonii i Korei.

Akebia pięciolistkowa osiąga długość/wysokość 5-10 m, a rocznie może przyrastać 1-3 m. Wytwarza dekoracyjne, palczaste liście na długich ogonkach i słodko pachnące, gwiazdkowate kwiaty, zebrane po kilka w gronach – męskie jasnoróżowe, żeńskie ciemnopurpurowe (u innych odmian mogą być również białe).

Akebia kwitnie od maja do kwietnia. Jesienią (w okresie od września do października) wytwarza walcowate, egzotycznie wyglądające owoce (przypominające parówki) zebrane po 2-6 w płaskie owocostany.

Wymagania i uprawa

Pnącze preferuje miejsca nasłonecznione, ale może rosnąć również w półcieniu. Nie lubi jednak stanowisk zbyt gorących. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, lekko wilgotnych.

W Polsce roślina nie jest w pełni mrozoodporna i w ostre zimy może przemarzać, ale w takim wypadku wiosną zazwyczaj odrasta od podstawy.

Do zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie (szczególnie młodych okazów) i cięcie. Co kilka lat warto bowiem przyciąć nadmiernie rozrastającą się roślinę.

Zastosowanie

W ogrodzie akebia pięciolistkowa służy do obsadzania pergoli, altan, ścian i ogrodzeń. Roślina silnie owija się wokół wszelkich podpór. Sadzona swobodnie może rosnąć jako roślina okrywowa.

Polecane odmiany

  • 'Alba' – o białych kwiatach
  • 'Variegata' – o liściach z białymi plamkami
  • 'Silver Bells' ţ o biało-różowych kwiatach