Południowe klimaty
Klimat śródziemnomorski jest ciepły i łagodny, ale nie idealny. Wprawdzie zimą nie męczy mrozami, a wiosną i jesienią zapewnia przyjemne ciepło, ale latem staje się niebezpieczny. Wysokie temperatury i skąpe opady to duże wyzwanie zarówno dla nas jak i dla roślin, dlatego w śródziemnomorskich ogrodach nie brakuje zacisznych, ulokowanych pod pergolami miejsc wypoczynku oraz roślin, które dostosowały się do tych szczególnych warunków siedliskowych.
Niestety, takie przystosowanie ma też swoją cenę, gdyż rośliny południa w innym klimacie mogą już nie przetrwać. Wiele z nich dobrze poradzi sobie z palącym słońcem i suszą, ale nie zniesie wielodniowego deszczu ani mrozu, dlatego chcąc stworzyć obok domu śródziemnomorską rabatę, musimy iść na kompromis i wybrać takie gatunki, które przez cały rok mogą pozostać w gruncie.
Lawenda Fot. Manfred Richter - Pixabay.com |
Milin Fot. noellagiftshop - Pixabay.com |
Kocanki Fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com |
Irys Fot. Marc Pascual - Pixabay.com |
Niektóre można zapożyczyć wprost z gorącego południa, bo mimo różnic klimatycznych poradzą sobie u nas całkiem dobrze - np. lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), kosaciec bródkowy (Iris germanica), szałwia lekarska (Salvia officinalis) i omszona (S. nemorosa), ale inne nie przetrwają zimy (wawrzyn szlachetny, jaśmin wonny, oliwka, agapant, oleandry, bungewille, drzewka cytrusowe, palmy, cyprysy), dlatego albo będziemy uprawiać je w donicach i przechowywać przez zimę w pomieszczeniach, albo zastąpimy je gatunkami podobnymi, ale znacznie bardziej wytrzymałymi.
Czosnki Fot. Chorengel - Pixabay.com |
Szałwia Fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com |
Oliwnik Fot. WikimediaImages |
Powojnik Fot. WikimediaImages |
Imitacje doskonałe
Do grona roślin, które dobrze sprawdzą się w roli dublerów, należą między innymi oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia) i grusza wierzbolistna (), doskonale imitujące drzewka oliwne, cisy pospolite (Taxus baccata) oraz kolumnowe odmiany jałowców (Juniperus), mogące zastąpić cyprysy oraz milin amerykański (Campsis radicans), który okryje miejsca (np. ogrodzenia, pergole), tradycyjnie zajmowane przez przepiękne, ale delikatne bungewille.
Rolę oplatających ogrodzenia i upojnie pachnących jaśminów właściwych dobrze odegrają równie urocze, choć nie tak wonne powojniki botaniczne - np. powojnik pnący (Clematis vitalba), południowy (C. flammula), prosty (C. Vitalba), natomiast agapanty z powodzeniem mogą być zastąpione przez czosnki ozdobne - np. czosnek gwiazdkowaty (Allium stellatum) lub olbrzymi (A. giganteum). Także wrażliwe na mrozy kocanki włoskie znajdą swojego odpowiednika w postaci rodzimej kocanki piaskowej (Helichrysum arenarium).
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie: Hans Braxmeier / Pixabay