Logo
Logo

Trawnik ze stokrotkami | Jak założyć? Jak dbać?

Zadbany i dobrze prowadzony trawnik to podstawa, jeśli chcemy, aby nasz ogród pięknie się prezentował. Coraz częściej jednak rezygnuje się z prostego, zielonego trawnika, wprowadzając do niego nieco ozdoby w postaci wiosennych, niewysokich kwiatów. Szczególnie uroczo prezentuje się trawnik ze stokrotkami. Co zrobić, żeby stokrotki rosły na trawniku?  Jak dbać o stokrotki?

Spis treści
Zakładamy trawnik ze stokrotkami! Jakie rodzaje stokrotek można wybrać? Postaw na kwietny trawnik! Jak sprawić, żeby stokrotki obficie kwitły na trawniku? Nie tylko dekoracja! Dlaczego warto posiać stokrotki na trawniku?

Jakie stokrotki rosną na trawniku?

Na trawniku najczęściej pojawiają się stokrotki dzikie, czyli stokrotki pospolite (Bellis perennis) znane także jako trwałe lub łąkowe. To niewielkie byliny, które dorastają do 10–15 cm i mają niewielkie kwiatki o białej lub różowo-białej barwie. Nie są wymagające, są odporne na choroby i szkodniki i pięknie wyglądają. Można również spotkać stokrotki bardziej szlachetnych odmian, które mają pełne kwiaty w różowym lub czerwonym kolorze.

Co ciekawe, stokrotki dość dobrze znoszą koszenie, dlatego doskonale sprawdzają się jako ozdoba trawników. Jednak można je również uprawiać w donicy lub na rabacie, gdzie staną się piękną ozdobą.  

ogród na co dzień / YouTube


Co zrobić, żeby stokrotki rosły na trawniku?

Stokrotki nie wymagają szczególnych zabiegów ani nie mają dużych wymagań. Wystarczy standardowo dbać o trawnik, a stokrotki będą się pięknie rozrastały.

Trzeba jednak pamiętać, że stokrotki lubią lekko wilgotne podłoże, więc w czasie długotrwałej suszy mogą zaschnąć, co nie oznacza, że całkowicie zginą. Zazwyczaj dobrze sobie radzą i potrafią przetrwać nawet w bardzo niesprzyjających warunkach.

Jeśli stokrotki nie pojawiły się samoczynnie na trawniku, a chce się, aby zdobiły ogród, to należy je wysiać razem z trawą lub samodzielnie. Najlepiej wysiewać je wczesną wiosną lub od późnego lata do jesieni na świeżo skoszony trawnik. Następnie trawnik należy dokładnie zgrabić, aby nasiona trafiły do podłoża, a na koniec można trawę wraz z nasionkami podlać. Należy przy tym pamiętać, że stokrotki zakwitną dopiero w kolejnym roku po wysiewie.

Raz zasiane stokrotki będą długo zdobić ogród, gdyż rozsiewają się same i nie ma potrzeby ich wykopywania, czy rozmnażania.

Nasiona stokrotki
Nasiona stokrotki
Stokrotka pospolita (mix, mieszanka nasion) to znany wszystkim, dwuletni kwiat wiosenny o białych lub różowo-czerwonych, dużych lub pełnych kwiatach. Można ją uprawiać na rabatach jak i doniczkach. Kwitnie od marca do czerwca. Jest wyjątkowo łatwa w uprawie i odporna na wiele chorób i szkodników.
Kup online w naszym sklepie

Czy warto siać stokrotki na trawniku?  

Stokrotki niewątpliwie stanowią piękną ozdobę trawnika, nadając mu uroczego, bajkowego wręcz wyglądu. Dodatkowo ich kwiaty są jadalne (mają delikatny, lekko miętowy smak), więc można je wykorzystać w kuchni, jako dekorację dań, czy ciekawy dodatek do sałatek. Zwłaszcza że stokrotki posiadają wiele cennych składników, co sprawia, że mają działanie lecznicze.

Napar ze stokrotek ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, wiec doskonale sprawdzi się podczas infekcji górnych dróg oddechowych i przeziębień.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Rudy and Peter Skitterians oraz Hans / Pixabay

Autor
Trawnik ze stokrotkami | Jak założyć? Jak dbać?
Trawnik ze stokrotkami | Jak założyć? Jak dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl