Logo
Logo

Łąka kwietna zamiast trawnika | Jest piękna i pożyteczna!

Coraz więcej ogrodników zaczyna zauważać owady zapylające (nie tylko pszczoły miodne, ale także dzikie)... i tworzyć ogrody przyjazne nie tylko ludziom, ale i dzikiej faunie. Kolorowa łąka kwietna to doskonała alternatywa dla idealnie zielonego dywanu. Zastąpienie choćby części trawnika łąką kwietną to świetne rozwiązanie, które pomaga przyrodzie i nam – oszczędzić czas i pieniądze potrzebne na pielęgnację murawy. Łąka kwietna wygląda pięknie, jest bardziej naturalna od rabat, a przy tym wymaga dużo mniej pracy. Sprawdź sam!

Spis treści
Dlaczego warto założyć łąkę kwietną? Owady ci się odwdzięczą! Jakie nasiona na łąkę kwietną? Podpowiadamy! Jakie są zalety gotowych mieszanek? Jakie gatunki wchodzą w skład mieszanki? To miododajne skarby! Czy łąka kwietna jest dla każdego? Czy jest trudna w uprawie?

Jak stworzyć raj dla zapylaczy? Załóż łąkę kwietną!

Nie ma znaczenia, ile masz miejsca. Liczy się każdy, nawet najmniejszy skrawek. Jeśli zapewnisz owadom pożywienie i schronienie, usłyszysz wesołe bzyczenie i zachwycisz się bogactwem ich kolorów i kształtów. Uprawiaj kwiaty (pełne pyłku i nektaru) i rośliny żywicielskie dla gąsienic; zostaw także "dzikie" zakamarki, by owady miały się gdzie ukryć. Podziel się swoim ogrodem i stwórz w nim bezpieczną enklawę pełną pyłku i nektaru. Załóż łąkę kwietną, a będzie w nim bzyczało jak w ulu.

Do najważniejszych działań, którymi pomaga się zarówno pszczołom miodnym jak i dzikim zapylaczom jest sadzenie dzikich kwiatów. W każdym ogrodzie spotyka się takie rośliny, zwykle jednak są rozproszone gdzieś na obrzeżach i zaroślach. Tymczasem łąka kwietna skupia w jednym miejscu gatunki, które pomagają przetrwać pszczołom (w tym niedocenianym samotnicom), trzmielom, motylom, ćmom, bzygom... i wielu wielu innym pożytecznym owadom.

łąka kwietna przyciąga owady jak magnes
Fot. kolaż / Pixabay
Na łące różnorodność kwiatów jest kluczowa, bo różne owady potrzebują kwiatów w różnych rozmiarach i kształtach. Istnieją owady pszczołowate długo- i krótkojęzyczkowe, motyle i ćmy ze zwiniętą ssawką, bzygi z dzióbkiem czy chrząszcze z gryzącym aparatem gębowym. Im większa różnorodność kwiatów i im dłuższy całkowity czas kwitnienia, tym więcej zapylaczy znajdzie odpowiedni dla siebie pokarm: nektar i pyłek. Nektar to praktycznie sam cukier – daje energię do działania. Za to pyłek jest źródłem białka i jest szczególnie istotny do wykarmienia młodych. Niektóre kwiaty wytwarzają więcej pyłku, inne obfitują w nektar – dlatego im większa różnorodność, tym lepiej!
Mieszanka polnych i łąkowych kwiatów, których coraz mniej jest w naturalnym ekosystemie, przyciągnie jak magnes do Twojego ogrodu kolorowe owady: motyle, pszczoły, trzmiele i wiele innych. Wprowadzanie łąki kwietnej do ogrodu wspomoże bioróżnorodność w środowisku i da życie wielu gatunkom flory i fauny.

Jakie nasiona wybrać na łąkę w ogrodzie?

Łąka Kwietna Substral to wyselekcjonowana mieszanka nasion najwyższej jakości. Zawiera nasiona kwiatów łąkowych (jednorocznych i wieloletnich), dające pożytecznym owadom (w tym pszczołom) pokarm, naturalne środowisko do życia i ochronę. Zawarte w mieszance nasiona wyselekcjonowanych traw to wysokiej jakości nasiona otoczkowane, które urosną w nawet na trudnych podłożach, w pełnym słońcu lub półcieniu. Otoczka, którą zostały pokryte sprawia, że szybciej kiełkują, a siewki są w lepszej kondycji. Dzięki zawartości alg rośliny mają dawkę startową składników odżywczych, więc poradzą sobie nawet w słabej glebie.

Łąka kwietna - mieszanka nasion traw i kwiatów łąkowych
Łąka Kwietna marki Substral
Mieszanka nasion traw i kwiatów łąkowych
To mieszanka otoczkowanych traw (odpornych gatunków w otoczce z gliny, wapnia i alg) i 30 kwiatów łąkowych (rodzimych gatunków jednorocznych i wieloletnich). Przyciąga pożyteczne owady, wspiera bioróżnorodność w ogrodzie.
Dostępna jest w dwóch gramaturach: 300 g na 30 m² (280 g otoczkowanych nasion traw oraz 20 g nasion kwiatów w osobnym woreczku) oraz 800 g na 80 m2² (745 g otoczkowanych nasion traw oraz 55 g nasion kwiatów w osobnym woreczku).
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KUP ONLINE!

Zalety gotowej mieszanki na łąkę kwietną w ogrodzie

✔ Wspiera bioróżnorodność w ogrodzie – przyciąga owady: zapylające i drapieżne.
✔ Daje schronienie pożytecznym owadom: pszczołom, motylom, trzmielom i wielu wielu innym.
✔ Zawiera kwiaty jednoroczne i wieloletnie – źródło pożywienia dla owadów: nektaru i pyłku.
✔ Zapewnia długi okres kwitnienia: od marca do października – już w pierwszym roku po wysianiu.
✔ Urośnie nawet na trudnych warunkach glebowych – zawiera innowacyjne nasiona otoczkowane.
✔ Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji – dodatkowego nawożenia i podlewania, wystarczy ją kosić 1-2 w sezonie.

Jakie kwiaty znajdziesz w mieszance?

Łąka kwietna założona z mieszanki nasion Substral łączy właściwości mniej użytkowanych trawników i walory ekologiczne roślin kwitnących. To zróżnicowana biologicznie mieszanka wyselekcjonowanych kolorowych kwiatów przyjaznych owadom i środowisku. Zawiera aż 30 jednorocznych i wieloletnich rodzimych gatunków kwiatów łąkowych – to aż 7% nasion w mieszance. Warto wymienić chociażby:

  • Złocień polny – kwitnie przez całe lato, jego wartość miododajna to 200kg/ha.
  • Żmijowiec zwyczajny – stanowi pożytek dla pszczół, a przy tym wabi motyle. Jest często odwiedzany przez paź królowej! Nasiona są pokarmem dla ptaków.
  • Nostrzyk biały – to roślina miododajna i nawóz zielony. Nektaruje nawet w czasie upałów. Dba o podłoże, wzbogacając je w azot.
  • Świerzbnica polna – jest niezwykle odporna na suszę i dobrze nektaruje nawet przy niedoborze wody. To wartościowy pożytek letni i wczesnowiosenny. Jej pyłek stanowi jedyny (obok drakwi) pokarm dla gatunku pszczoły samotnej – pszczolinki świerzbnicówki.
  • Chaber bławatek – ma wysoką wartość miododajną. Karmi pszczoły miodne i wiele gatunków pszczół samotnic. Z płatków kwiatów murarka ogrodowa wyściela swoje gniazda. Po przekwitnięciu jego nasiona stanowią pokarm dla ptaków, m.in. szczygłów i dzwońców.

Inne gatunki wchodzące w skład mieszanki to: mak polny, jastrun właściwy, krwawnik pospolity, rzepik pospolity, lepnica rozdęta, przytulia pospolita, goździk kartuzek, bniec czerwony, pięciornik wyprostowany, dziurawiec zwyczajny, orlik pospolity, pięciornik srebrny, przytulia właściwa, wrotycz pospolity, rumianek pospolity, szałwia łąkowa, nostrzyk żółty, ślaz dziki, trybula leśna, gorczycznik pospolity, rezeda żółtawa, pyleniec pospolity i czosnaczek pospolity. Sprawdź pełną listę kwiatów i zobacz i zobacz, jak wyglądają

koszenie łąki kwietnej fot. congerdesign - Pixabay
Fot. congerdesign / Pixabay
Schowaj kosiarkę! Trawniki bez koszenia, to najlepszy sposób, by stworzyć łąkę. Jest mało wymagająca, łatwa w pielęgnacji i idealna, aby jeszcze lepiej wykorzystać wolne powierzchnie w ogrodzie i czynnie wspierać bioróżnorodność.

Łąka kwietna – łatwa w pielęgnacji, łatwa do założenia

Łąka kwietna właściwie dba o siebie sama, jej założenie jest bardzo proste, a niezbędne czynności pielęgnacyjne są ograniczone do minimum.

Miejsce
Doskonale zastępuje tradycyjny trawnik i wymaga znacznie mniej pielęgnacji. Można ją zastosować samodzielnie lub jako strefę przejściowa między intensywnie użytkowanym trawnikiem a wieloletnią łąką kwietną. Sprawdza się także na brzegach trawników. Dobrze urośnie na każdym stanowisku: słonecznym lub półcienistym.

Przygotowanie podłoża
Przed wysiewem, na planowanej powierzchni, należy usunąć dotychczasową roślinność oraz wyrównać podłoże (na dużych powierzchniach warto użyć glebogryzarki). W przypadku bardzo wyjałowionej gleby warto ją użyźnić przez dodanie obornika lub kompostu.

Przygotowanie nasion do wysiewania
Przed wysiewem zawartość opakowania (nasiona nasiona traw i kwiatów) trzeba dobrze ze sobą wymieszać w odpowiednio dużym pojemniku.

Jak wysiewać?
Wymieszane nasiona trzeba równomiernie wysiać na wyrównanej powierzchni (zalecana ilość: 10 g/m²). Po wysiewie nasion nie przykrywać glebą (kiełkują pod wpływem światła!), wystarczy lekko docisnąć do gruntu.

Kiedy wysiewać?
Wysiew możliwy jest od kwietnia do września przy stałej temperaturze podłoża min. 10oC. Uwaga: upały i susza utrudniają kiełkowanie i wzrost! Zalecamy wysiew wiosną, wtedy łąka zakwitnie jeszcze w tym samym roku. W przypadku wysiewu od sierpnia łąka wzrasta wolniej i zakwitnie dopiero w kolejnym roku.

Kiełkowanie
Już 2 tygodnie po wysiewie widać będzie pierwsze kiełki. Po około 4 tygodniach powierzchnia pokryta będzie młodymi roślinami i trawami. W zależności od pogody pierwsze kwiaty widoczne będą po ok. 6 tygodniach od wysiewu.

Podlewanie
Jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu roślin w pierwszych 4-6 tygodniach po wysiewie. Utrzymuj stałą wilgotność nasion i młodych kiełków. Dojrzała łąka ma niewielkie zapotrzebowanie na wodę i wymaga nawadniania tylko przy dłuższych okresach suszy.

Koszenie
Pierwsze koszenie należy przeprowadzić jesienią. W kolejnym roku kosić dwukrotnie (wiosną i jesienią). Koszenie wykonać na wysokość 10-15 cm. Pokos zagrabić.

Nawożenie
Nie jest konieczne. Rośliny doskonale dadzą sobie radę same. 

Kup wygodnie online

SUBSTRAL Laka kwietna 300 g
SUBSTRAL Łąka Kwietna – 300 g
Substral Łąka Kwietna to mieszanka otoczkowanych traw i kwiatów łąkowych. Przyciąga pożyteczne owady, wspiera bioróżnorodność w ogrodzie. Nie wymaga dodatkowego nawożenia.
Kup online
SUBSTRAL Laka kwietna 800 g
SUBSTRAL Łąka Kwietna – 800 g
Substral Łąka Kwietna dzięki otoczkowanym nasionom traw i kwiatów łąkowych daje gwarancję uzyskania pięknej łąki w ogrodzie. Przyciąga pożyteczne pszczoły i inne pożyteczne owady.
Kup online

logo Substral

Artykuł powstał we współpracy z marką Substral – dystrybutorem nasion do zakładania łąki kwietnej.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.lovethegarden.com

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: nexus__ Depositphotos oraz Pixabay

Autor
Łąka kwietna zamiast trawnika | Jest piękna i pożyteczna!
Łąka kwietna zamiast trawnika | Jest piękna i pożyteczna!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)