Logo
Logo

Starane – herbicyd zwalczający chwasty na trawniku, bezpieczny dla trawy!!

Starane to znany, selektywny herbicyd wykorzystywany do zwalczania chwastów dwuliściennych na trawniku. Niszczy wiele uporczywych gatunków chwastów, a jednocześnie jest bezpieczny dla trawy. Co zawiera? Jak go prawidłowo stosować?

Z artykułu dowiesz się:
 • Co to Starane i jak działa?
 • Na jakie chwasty można używać Starane?
 • Jak stosować Starane?

Co to Starane?
Skład i działanie

Starane to herbicyd zawierający trzy substancje aktywnie czynne: fluroksypyr metylu (3,66%), chlopyralid (1,83%) i MCPA (18,34%) w postaci soli potasowej. Pierwszy i drugi związek to pochodne kwasu pirydynokarboksylowego.

 • Fluroksypyr jest wchłaniany głównie przez liście chwastów, ale w małych stopniu może być pobierany przez korzenie (nie ma to jednak realnego znaczenia). Zaburza równowagę hormonalną chwastów i zakłóca metabolizm. W rezultacie hamuje rozwój rozwój i prowadzi do zamierania roślin niepożądanych. Pierwsze symptomy są widoczne po 2-3 dniach od wykonania zabiegu.

 • Chlopyralid ma zbliżony mechanizm działania co fluroksypyr. Zaburza także procesy oddychania. Pierwsze objawy to chlorozy i nekrozy. Łatwo przemieszcza się do innych części roślin.

 • MCPA to pochodna fenoksykwasów. Wnika przez liście i korzenie. Przemieszcza się w roślinach. Działa podobnie jak auksyna, zaburza gospodarkę hormonalną. Pierwszym objawem działania jest deformacja roślin, następnie zahamowanie wzrostu, chlorozy i nekrozy. Proces zamierania (co całkowitego zaschnięcia) chwastów wrażliwych trwa kilka tygodni.

Starane działa selektywnie, tzn. niszczy tylko chwasty dwuliścienne nie szkodząc trawie (trawy są jednoliścienne). Substancja aktywna wnika w głąb roślin zaburzając procesy życiowe i stopniowo prowadząc do zamierania. Zwykle objawy są widoczne po kilku dniach, chociaż zależy to oczywiście od wrażliwości poszczególnych gatunków. Zastosowanie trzech substancji aktywnych zwiększa wszechstronność (tj. działa na większą liczbę różnych chwastów).

Starane - środek do zwalczania chwastów na trawniach
Starane Trawniki – zwalcza chwasty na trawniku
Jest środkiem chwastobójczym w formie płynu (emulsja olejowa w wodzie) do sporządzania emulsji wodnej stosowanym dolistnie, przeznaczonym do zwalczania chwastów dwuliściennych na trawnikach, boiskach sportowych i polach golfowych.
Kup online

Na jakie chwasty jest skuteczny?
Chwasty dwuliścienne na trawniku

Starane zwalcza szeroką grupę chwastów należących do roślin dwuliściennych, występujących na trawnikach. Obejmuje to m.in. często spotykane i uciążliwe:

Oczywiście wymienione chwasty można zwalczać także w innych miejscach, np. na nawierzchniach. Należy uważać tylko, aby nie uszkodzić uprawianej zieleni.

Jak stosować Starane?
Terminy i dawki

Preparat ma formę koncentratu, który należy wymieszać z wodą. Stosuje się przy użyciu opryskiwacza (np. naramiennego lub plecakowego). Optymalne jest opryskiwanie średniokropliste.

Zalecane dawki do jednorazowego stosowania to 30-40 ml na 3-4 litry wody na 100 m². Warto tutaj zaznaczyć, że najwyższą dawkę, czyli 40 ml stosuje się do zwalczania babki lancetowatej (jest odporniejsza od innych chwastów).

 • Preparat można stosować od wczesnej wiosny do jesieni.
 • Zalecany jest jeden zabieg na trawniku na sezon.
 • Zabieg wykonuje się przy bezdeszczowej i możliwie mało wietrznej pogodzie. W nieodpowiednich warunkach pogodowych ogranicza się skuteczność zabiegu i generuje niepotrzebne straty preparatu.
 • Pracę należy wykonywać wieczorem, po oblocie pszczół. Zaleca się unikać stosowania na kwitnących chwastach, np. mniszku lub koniczynie. Zabieg najlepiej wykonać przed kwitnieniem. Starajmy się nie szkodzić zapylaczom!

 • Zabieg przeprowadza się w ubiorze ochronnym, z maską i okularami. W czasie pracy nie powinno się jeść posiłków i spożywać napojów.
 • Resztę cieczy z opryskiwacza należy zużyć na roślinach, np. chwastach występujących w innym miejscu. Opryskiwacz trzeba opłukać wodą, a mocno rozcieńczoną ciecz wykorzystać (na kolejnych chwastach). Środka chwastobójczego nie można wylewać.
 • Trawnika nie należy kosić na trzy dni przed i trzy dni po zastosowaniu zabiegu. To zmniejsza powierzchnię chwastów, przez co zabieg jest mniej skuteczny (mniej substancji dostaje się do wnętrza roślin).
 • Trawa skoszona trzy razy po zastosowaniu herbicydu nie nadaje się do ściółkowania i kompostowania.
 • Trawnika potraktowanego Starane nie powinno się użytkować przez 12 dni. Nie chodzi tyle o deptanie, co kontakt opryskanych chwastów ze skórą czy błonami śluzowymi.

Starane to skuteczny środek, który pozwala pozbyć się uporczywych chwastów na trawniku. Trzeba jednakże pamiętać, że chemia to ostateczność. W przypadku gdy problem nie jest poważny, rośliny niepożądane warto usuwać innymi metodami, np. ręcznie.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: artellliii72/Pixabay ed.

Autor
Starane – herbicyd zwalczający chwasty na trawniku, bezpieczny dla trawy!!
Starane – herbicyd zwalczający chwasty na trawniku, bezpieczny dla trawy!!
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl