Logo
Logo

Chwasty na kompost: czy chwasty wieloletnie i nasiona można wrzucać do kompostownika?

Pytanie czytelnika: Czy mogę wyrzucić na kompost chwasty wypielone z ogródka? Są wśród nich zarówno chwasty wieloletnie jak i takie, które zawiązały już nasiona. Proszę o poradę.

Spis treści
Dlaczego należy uważać wyrzucając chwasty na kompost? Kiedy można wyrzucać chwasty wieloletnie i nasiona na kompost?

Jak kompostować chwasty?

Dlaczego należy uważać wyrzucając chwasty na kompost?

Chwasty wieloletnie i nasiona mogą stać się prawdziwym utrapieniem, jeśli wyrzucimy je do kompostownika bez umiaru i przemyślenia. Rośliny te ze swojej natury są bardzo silne i z łatwością zaczną rosnąć na żyznej ziemi kompostowej.

Bardzo istotne jest, by bardzo ograniczać wyrzucanie na kompost chwastów rozłogowych (np. perzu czy podagrycznika), które potrafią szybko się rozrastać nawet z niewielkich fragmentów korzeni.

Kiedy można wyrzucać chwasty wieloletnie i nasiona na kompost?

Korzenie chwastów wieloletnich i nasiona chwastów jednorocznych zostaną zniszczone, kiedy temperatura w kompostowniku osiągnie wysoki poziom. Należy wykorzystywać odpady z przewagą frakcji zielonej (dowiedz się więcej o składnikach kompostu), bo gdy szybko się przetwarzają, temperatura w pryzmie osiąga nawet 60 °C, natomiast większość odpadów ogrodowych to mieszanka frakcji zielonej i brązowej (suchej), która w środku nagrzewa się jedynie do 40 °C, zaś na obrzeżach do jeszcze niższej temperatury.


Zdjęcie tytułowe: photoAC / Pixabay

Autor
Chwasty na kompost: czy chwasty wieloletnie i nasiona można wrzucać do kompostownika?
Chwasty na kompost: czy chwasty wieloletnie i nasiona można wrzucać do kompostownika?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl