Logo
Patron serwisu
Trawnik na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo
179
Okazje
Artykuł na: 9-16 minut

12 rzeczy, które musisz zrobić na trawniku przed zimą!

Przeczytaj nasz jesienny poradnik w "pytaniach i odpowiedziach", który powstał na podstawie pytań naszych czytelników. Dowiedz się, co zrobić by odpowiednio przygotować murawę do zbliżającej się zimy oraz jak rozwiązać najczęstsze problemy z trawą. Poznaj 12 rad na piękny i zdrowy jesienny trawnik.

 
Z artykułu dowiesz się:
 1. Jak pozbyć się mchu z trawnika?
 2. Czym nawozić trawnik jesienią?
 3. Czy przeprowadzać aerację i wertykulację?
 4. Czy potrzebne jest wapnowanie?
 5. Jak często kosić trawę?
 6. Czym uzupełnić ubytki?
 7. Czy mogę pozostawić liście na trawie?
 8. Czy wciąż zwalczać chwasty?
 9. Jak uratować wysuszony trawnik?
 10. Czy jesienią można założyć trawnik z rolki?
 11. Jak założyć nowy trawnik na starym?
 12. Jak odstraszyć krety?

Trawnik wymaga ciągłej pielęgnacji. Niestety murawa pozostawiona sama sobie, bez naszej opieki szybko przerośnie mchem i chwastami. Przestrzegając kilku wskazówek można uniknąć wielu problemów i pomóc trawie dobrze przygotować się do nadchodzącej zimy, by na wiosnę szybko się zazieleniła i zdrowo rosła. Wiąże się to jednak z intensywną pracą! 

Większość opisywanych czynności trzeba wykonać we wrześniu i październiku. W listopadzie pozostanie nam już tylko grabienie liści.

1. Jak pozbyć się mchu z trawnika?

W każdym centrum ogrodniczym bez problemu kupisz preparat zwalczający mech (zawiera siarczan żelaza), jednak jeśli nie poprawisz murawie warunków, problem szybko powróci. Mech najlepiej rośnie w miejscach zacienionych, na glebie wilgotnej i zbitej. Sprzyjają mu pozostawione po koszeniu ścinki, które szybko prowadzą do powstawania filcu.

By na stałe pozbyć się problemu niezbędne będzie dokładne wygrabienie mchu i filcu, a następnie aeracja i piaskowanie, by napowietrzyć murawę i poprawić jej strukturę. Warto także przeprowadzić wapnowanie, gdyż mech często rośnie na zbyt kwaśnej ziemi, a wapno podniesie zbyt niskie pH podłoża. Wczesną wiosną zasil glebę nawozem z dolomitem, by wzmocnić murawę i zapobiec ponownemu pojawieniu się mchu.

Jak pozbyc sie mchu z trawnika, fot. M.Dörr - M.Frommherz - Fotolia
Fot. M.Dörr - M.Frommherz/Fotolia

2. Czym nawozić trawnik jesienią?

Mimo, że w sklepach dostępnych jest wiele różnych nawozów, wybierz tylko te, które mają w nazwie słowo "jesienne". Mają one odpowiednio skomponowany skład, który przygotuje glebę i murawę do zbliżającej się zimy.

Nawozy jesienne zawierają bardzo mało azotu (N), lub nie zawierają go wcale, gdyż pierwiastek ten odpowiedzialny jest za szybki wzrost, co o tej porze roku jest zupełnie niepotrzebne. Trawa przed zimą potrzebuje za to fosforu (P) i potasu (K) – pierwiastków, które odpowiedzialne są za lepsze krzewienie i poprawiają odporność na niskie temperatury. Jeśli jednak pozostał Ci po sezonie nawóz azotowy możesz przechować go do kolejnego roku, bo na wiosnę znowu będzie potrzebny.

Czym nawozic trawnik jesienia, fot. egilshay - Fotolia
Fot. egilshay/Fotolia

3. Czy przeprowadzać aerację i wertykulację?

Zabiegi te będą konieczne, jeśli nie przeprowadziłeś ich wiosną, lub gdy na trawniku zalega gruba warstwa zbitego filcu. Najpierw przeprowadź wertykulację – t.j. wygrabienie martwych źdźbeł i nacięcie murawy, które sprzyja jej szybkiemu krzewieniu. Możesz przeprowadzić ją zwykłymi grabiami, ale lepszy będzie specjalny wertykulator przypominający grabie z ostrzami.

Po wertykulacji przeprowadź aerację – t.j. nakłuwanie ziemi widłami lub specjalnym aeratorem, by wprowadzić do gleby więcej powietrza. Zabieg poprawia strukturę gleby bezpośrednio pod murawą - polepsza wnikanie wody i nawozów, dzięki czemu zwiększają się jej możliwości regeneracyjne, jest bardziej odporna na deptanie i tworzy gęstą i wyrównaną darń.

Buty do areacji, fot. bildergala - Fotolia
Fot. bildergala/Fotolia

4. Czy potrzebne jest wapnowanie?

Gdy gleba jest kwaśna (poniżej pH 5,5), trawa słabiej rośnie (źdźbła są wiotkie, rzadkie i słabe), a na ich miejscu pojawia się mech i skrzyp polny. Optymalny odczyn gleby dla trawników to pH 5,5-6,5. Jeśli pH jest powyżej 7 (trzeba sprawdzić próbkę gleby kwasomierzem) należy zakwasić podłoże nawozem zakwaszającym (robi się to bardzo rzadko!).

Zabieg odkwaszania wykonuje się by podwyższyć pH gleby, ale tylko wtedy, gdy jest konieczny! Niepotrzebne wapnowanie może spowodować osłabienie trawy, rozwój chwastów i groźnych chorób. Wapnowanie wykonuje się poza sezonem wegetacyjnym – czyli na przedwiośniu, zanim trawnik rozpocznie wegetację (luty/marzec) lub po sezonie (listopad/grudzień), kiedy trawa zakończy już swój wzrost.

Wapniowanie trawnika, fot. bildergala - Fotolia
Fot. bildergala/Fotolia

5. Jak często kosić trawę?

Jesienią trawa rośnie znacznie wolniej niż wiosną, jednak koszenie nadal trzeba wykonywać regularnie – w zależności od typu trawnika i rodzaju zastosowanej mieszanki nasion trzeba go przycinać raz na 7-10 dni. Nie powinno się go kosić w czasie upałów oraz gdy źdźbła są mokre po deszczu. Jeśli murawa jest mokra, a ziemia jest nasiąknięta wodą, najlepiej jest odłożyć koszenie. W przeciwnym razie zrujnujesz sobie trawnik.

Kiedy ziemia wyschnie, ustaw ostrza kosiarki na najwyższy poziom i koś trawę stopniowo zmniejszając wysokość koszenia. Częste koszenie sprzyja krzewieniu się traw. Ostatnie jesienne koszenie trawnika wykonujemy zwykle w połowie października. Czasem zabieg można wykonać trochę później jeśli ciepła pogoda wciąż sprzyja wzrostowi trawy.

6. Czym uzupełnić ubytki?

Właśnie teraz nasiona traw będą najszybciej kiełkować, dlatego to świetny czas na regenerację murawy. Możesz zastosować nasiona, które zostały Ci z zakładania trawnika lub kupić specjalną mieszankę renowacyjną/regeneracyjną. Składa się ona ze specjalnych gatunków i odmian (zwykle życicy trwałej), charakteryzujących się szybką zdolnością kiełkowania.

Nie wystarczy jednak rzucenie nasion na puste miejsca, bo mogą zostać one zmyte przez deszcz. Przed wysiewem zagrab dobrze podłoże i wymieszaj je z nową ziemią. Dopiero wtedy rozsyp nasiona, a po wysiewie przykryj je cienką warstwą ziemi i ubij. Pamiętaj, że nowe fragmenty murawy (z nasiona innej mieszanki, niż ta z której założyłeś trawnik) mogą różnić się kolorem i siłą wzrostu, od tych, które już masz na trawniku.

Ubytki na trawniku, fot. Gina Sanders - Fotolia
Fot. Gina Sanders/Fotolia

7. Czy mogę pozostawić liście na trawie?

Widok liści na trawniku to doskonale widoczny znak, że jesień wreszcie zawitała do naszych ogrodów. W ciągu kilku dni murawa zmienia się z zielonego dywanu w kolorową mozaikę. I choć wygląda to pięknie, to nie służy murawie, gdyż rozkładające się liście będą gnić i pleśnieć, powodując brzydkie przebarwienia na trawniku.

Jeśli zimą przykryje je śnieg, to mogą powodować pleśń śniegową – groźną chorobę trawnika. Liście trzeba regularnie grabić lub zamiatać (jak tylko spadną), by nie zasłaniały trawny, "zabierając" jej słońce – trawa wciąż rośnie! Można także przejechać po trawniku nisko ustawioną kosiarką i zmielić je drobno - i jeśli jest ich dużo, koniecznie zebrać do kosza, by nie gniły na trawniku. Zmielona materię organiczną warto wysypać na kompost, by zrobić z niej żyzną ziemię liściową.

8. Czy wciąż zwalczać chwasty?

Chwasty doskonale radzą sobie na murawie i nawet zbliżająca się jesień nie powoduje znaczącego spowolnienia ich wzrostu. Jeśli nie zwalczałeś ich dotychczas, musisz zrobić to teraz, gdyż mogą się rozsiać i w kolejnym sezonie stanowić spory problem. Zastosuj specjalne środki chwastobójcze – t.j. herbicydy dwuliścienne, które zwalczają większość uporczywych chwastów (np. mniszek, babka, koniczyna, stokrotka), a są bezpieczne dla murawy.

Usuwanie chwastów z trawnika, fot. Damian Gretka - Fotolia
Fot. Damian Gretka/Fotolia

Jeśli chcesz uprawiać ogród ekologicznie musisz usunąć chwasty ręcznie, Wykop je wraz z całym korzeniem, by nie odrosły. Nie wyrzucaj ich na kompost, bo mogą przetrwać nawet zimę. Spal je, włóż do wiadra z wodą, by zgniły lub zakop, by się nie rozsiały. Koś trawnik regularnie, bo osłabia to chwasty, a wzmacnia trawę.

9. Jak uratować wysuszony trawnik?

Jeśli Twój trawnik ucierpiał podczas letnich upałów i zamiast zielonego dywanu przypomina "złotą tundrę", zastanawiasz się pewnie co z nim teraz zrobić. Nim zaczniesz go podlewać, musisz najpierw go nisko skosić i wygrabić całą sucha trawę i filc, by woda nie miała problemu z dotarciem do gleby, a martwe resztki nie gniły. Jeśli murawa jest bardzo zwarta warto wykonać wertykulację.

Kolejnym krokiem jest dokładne i obfite podlanie trawy, tak by woda dotarła do głębszych warstw ziemi. Nawadnianie trzeba powtarzać co kilka dni. Po takiej regeneracji murawa powinna zazielenić się w ciągu kilku tygodni. Dopiero wtedy będzie można zastosować nawozy (tylko jesienne, bo azot spowodowałby niepotrzebny szybki wzrost!). Nawozy azotowe będą potrzebne na wiosnę, by dać trawie “energię” do wzrostu.

Przesuszony trawnik, fot. canecorso - Fotolia
Fot. canecorso/Fotolia

10. Czy jesienią można założyć trawnik z rolki?

Jesień to doskonały czas na układanie trawnika z rolki. Jeśli dobrze przygotujesz podłoże, murawa szybko się ukorzeni na nowym miejscu. Układanie rolek najlepiej zaplanować na jeden dzień – nie będzie trzeba ich przechowywać (co może powodować ich obsychanie i zamieranie). Podłoże powinno być wilgotne, warto je zwilżyć przed rozpoczęciem prac.

Pasy darni układaj równolegle do siebie, na cegiełkę (łączenia w sąsiadujących rzędach nie mogą znajdować się w tej samej linii), ściśle, jeden przy drugim, ale tak, by nie nachodziły na siebie. Ponadto źdźbła powinny być skierowane w tę samą stronę, inaczej darń nie będzie wyglądała jednolicie. Gotową murawę po rozłożeniu zwałuj, wyrównaj i obficie podlej, by się ukorzeniła.

Rozwijanie trawy z rolki, fot. maho - Fotolia
Fot. maho/Fotolia

11. Jak założyć nowy trawnik na starym?

Jeśli zakładasz nowy trawnik w miejscu starego, musisz najpierw zerwać całą starą darń! Jest to bardzo pracochłonne, ale to jedyny sposób, by oczyścić glebę ze wszystkich pozostałości brzydkiego trawnika – przecież nie bez powodu się go pozbywasz – więc zrób to dobrze.

Jeśli pozostawisz istniejącą trawę i chwasty, szybko przerosną przez nową warstwę i zepsują trawnik. Usuń darń szpadlem, podważając całą murawę po kawałku. Nie przekopuj całości murawy glebogryzarką, bo niepotrzebnie dołożysz sobie pracy. Lepiej usunąć wierzchnią warstwę, wraz ze starym podłożem i wymienić ją na nowe i żyzne na którym nowa murawa szybko nabierze intensywnego koloru soczystej zieleni.

Usuwanie starej darni
Fot. JFsPic/Fotolia

12. Jak odstraszyć krety?

Jesienią aktywność kretów wzrasta, co widać doskonale gołym okiem. Krety robią ostatnie zapasy przed zimą i poszukują w ogrodzie smakowitych owadów wśród korzeni naszych cennych roślin. Dodatkowo pojawienie się wielu kretowisk szybko psuje estetykę trawnika i mobilizuje do walki ze szkodnikiem.

Kretowiska niszczące trawnik, fot. Michael Tieck - Fotolia
Fot. Michael Tieck/Fotolia

Doskonałą metodą na krety jest położenie specjalnej siatki pod murawę – jednak można to zrobić jedynie przez założeniem trawnika. Później pozostaje nam jedynie odstraszanie zwierząt przy pomocy wibrujących urządzeń elektroakustycznych, które emitują niesłyszalne dla ludzkiego ucha, a nieprzyjemne dla kretów dźwięki. Można także zastosować specjalne trucizny lub chemiczne świece dymne (kret jest pod ochroną, ale zakaz zwalczania nie obejmuje prywatnych ogrodów).

BudujemyDom.pl
Źródło: Jesienne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 9/2017,
tekst: Paweł Romanowski,
zdjęcie tytułowe: Pexels/Pixabay
Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość Tadek

08-11-2020 17:54

Jak oceniacie Kretomax?

Gość malaaniula

21-10-2019 06:00

Krety są mięsożerne, korzonków nie jadają.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu