Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
19
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy można zostawić niezgrabione liście na trawniku przez zimę?

Pytanie czytelnika: Nie mam dużego doświadczenia związanego z pielęgnacją trawnika, bo jestem szczęśliwą posiadaczką ogrodu dopiero od jednego sezonu. Trawnik założyliśmy wiosną i jesteśmy z niego bardzo dumni, bo naprawdę przypomina zielony dywan. Jest jednak ogromy (ponad 3000 metrów kwadratowych), a na działce rośnie kilka ogromnych drzew, które zgubiły mnóstwo liści. Grabiliśmy nie raz, ale jest ich tak dużo, że zastanawiamy się, by je zostawić na zimę, a na wiosnę zgrabić te, które pozostaną. Czy to dobry pomysł? Czy liście na trawniku pozostawione przez całą zimę mogą zaszkodzić trawie?

 

Jesień w ogrodzie dzięki kolorowym liściom to ogromna radość dla ogrodnika, jednak gdy liście opadną na trawnik, stają się problemem. Jest wiele różnych teorii, o tym czy zawsze trzeba grabić liście, jednak radziłbym, aby je Państwo usunęli z trawnika.

Zgrab liście, by uniknąć chorób trawnika!

Jeśli na murawie będzie spoczywać gruba i mokra warstwa listowia, to gdy przykryje ją śnieg jest ogromne ryzyko, że trawa pod taką skorupą śniegu i liści zacznie gnić i pleśnieć (chorować na groźną chorobę trawnika: pleśń śniegową). Bez dostępu powietrza i światła liście szybko staną się problemem! Jeśli na trawniku znajduje się bardzo dużo liści, to oczywiście ryzyko pojawienia się pleśni będzie mniejsze, ale trzeba się liczyć z tym, że na darni mogą pojawić się brzydkie, żółte przebarwienia.

Wykorzystaj kosiarkę do usunięcia liści z trawnika

Zdaję sobie sprawę, że tak duży trawnik (3000 metrów kwadratowych) to spore wyzwanie, które wymaga wielu godzin grabienia. Wspominała jednak Pani, że już kilkukrotnie murawa była sprzątana. W związku z tym proszę pomyśleć o tym, aby do zebrania pozostałych liści wykorzystać kosiarkę. Przed zimą i tak trzeba skosić trawę, a zabieg ten pomoże Państwu pomóc w pozbyciu się liści!

Proszę ustawić najwyższą wysokość koszenia, założyć kosz i przejechać kilkukrotnie po murawie. Nie dość, że kosiarka wciągnie wszystkie liście, to jeszcze dokładnie je potnie, dzięki czemu będzie można wyrzucić je na kompost, gdzie po kilku miesiącach stworzą cenną ziemię liściową.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Kirill Lyadvinsky/Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu