Logo
Logo

Czy można zostawić niezgrabione liście na trawniku przez zimę?

Pytanie czytelnika: Nie mam dużego doświadczenia związanego z pielęgnacją trawnika, bo jestem szczęśliwą posiadaczką ogrodu dopiero od jednego sezonu. Trawnik założyliśmy wiosną i jesteśmy z niego bardzo dumni, bo naprawdę przypomina zielony dywan. Jest jednak ogromy (ponad 3000 metrów kwadratowych), a na działce rośnie kilka ogromnych drzew, które zgubiły mnóstwo liści. Grabiliśmy nie raz, ale jest ich tak dużo, że zastanawiamy się, by je zostawić na zimę, a na wiosnę zgrabić te, które pozostaną. Czy to dobry pomysł? Czy liście na trawniku pozostawione przez całą zimę mogą zaszkodzić trawie?

Jesień w ogrodzie dzięki kolorowym liściom to ogromna radość dla ogrodnika, jednak gdy liście opadną na trawnik, stają się problemem. Jest wiele różnych teorii, o tym czy zawsze trzeba grabić liście, jednak radziłbym, aby je Państwo usunęli z trawnika.

Zgrab liście, by uniknąć chorób trawnika!

Jeśli na murawie będzie spoczywać gruba i mokra warstwa listowia, to gdy przykryje ją śnieg jest ogromne ryzyko, że trawa pod taką skorupą śniegu i liści zacznie gnić i pleśnieć (chorować na groźną chorobę trawnika: pleśń śniegową). Bez dostępu powietrza i światła liście szybko staną się problemem! Jeśli na trawniku znajduje się bardzo dużo liści, to oczywiście ryzyko pojawienia się pleśni będzie mniejsze, ale trzeba się liczyć z tym, że na darni mogą pojawić się brzydkie, żółte przebarwienia.

Wykorzystaj kosiarkę do usunięcia liści z trawnika

Zdaję sobie sprawę, że tak duży trawnik (3000 metrów kwadratowych) to spore wyzwanie, które wymaga wielu godzin grabienia. Wspominała jednak Pani, że już kilkukrotnie murawa była sprzątana. W związku z tym proszę pomyśleć o tym, aby do zebrania pozostałych liści wykorzystać kosiarkę. Przed zimą i tak trzeba skosić trawę, a zabieg ten pomoże Państwu pomóc w pozbyciu się liści!

Proszę ustawić najwyższą wysokość koszenia, założyć kosz i przejechać kilkukrotnie po murawie. Nie dość, że kosiarka wciągnie wszystkie liście, to jeszcze dokładnie je potnie, dzięki czemu będzie można wyrzucić je na kompost, gdzie po kilku miesiącach stworzą cenną ziemię liściową.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Kirill Lyadvinsky/Pixabay

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl