Połyśnica marchwianka to niewielka muchówka o czarnym, połyskującym ciele. Larwy są kremowobiałe, beznogie o długości ok. 10 mm. W ciągu roku rozwijają się dwa pokolenia – pierwsze wylatuje w maju, drugiej w lipcu.
Szkodliwość
Larwy połyśnicy największe szkody wyrządzają we wrześniu. Drążą tunele w zgrubieniach korzeniowych prowadząc do ich deformacji. Warzywa nie nadają się do spożycia. Na korzeniach pojawiają się otwarte rany, przez co warzywa są podatne na choroby grzybowe i zgnilizny bakteryjne. Liście roślin czerwienieją a wzrost zostaje zahamowany.
Zwalczanie
Profilaktycznie populację połyśnicy marchwianki można ograniczać przez stosowanie zmianowania. Przerwa w uprawie warzyw korzeniowych po sobie powinna wynosić przynajmniej cztery lata. Istotne zabiegi to oczyszczanie warzywniaka z resztek pozbiorczych oraz wykonanie głębokiej orki po zbiorze. Termin stosowania chemicznych środków ochrony roślin (zalecany Proteus 110 OD) najlepiej ustalić na podstawie osobników unieruchomionych w żółtych pułapkach lepowych. Wiesza się je od połowy lipca do połowy sierpnia. Z naturalnych preparatów warto wykorzystywać wyciągi z czosnku i cebuli.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: svklimkin/Pixabay