Logo
Logo

Jak i kiedy wysiewać fasolę do gruntu? Jak mieć duże zbiory?

Można wysiewać ją bezpośrednio do gruntu i nie jest trudna w uprawie. Jeśli tylko wykonamy wysiew w odpowiednim terminie i zapewnimy jej optymalne warunki, szybko wykiełkuje i będzie zdrowo rosła. Jak i kiedy siać fasolę w ogrodzie?

Z artykułu dowiesz się:
  • Gdzie wysiewać fasolę, by mieć jak najwyższy plon?
  • Kiedy i jak wysiewać fasolę?
  • Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać?

Miejsce i podłoże do wysiewu fasoli

Do wysiewu i pomyślnej uprawy fasoli zwykle wystarczy przeciętna ogrodowa gleba (gliniasto-piaszczysta), ale najlepiej by była ona dość żyzna, przepuszczalna, bogata w próchnicę oraz umiarkowanie wilgotna o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6-7). Należy unikać gleb suchych, piaszczystych.

Najkorzystniej byłoby odpowiednio przygotować podłoże przed wysiewem. Na rok lub dwa przed planowaną uprawą fasoli warto dobrze spulchnić glebę z dodatkiem nawozu organicznego, np. kompostu lub obornika.

 

Optymalne stanowisko dla fasoli to ciepłe, słoneczne miejsce, ale uda się także ewentualnie w półcieniu. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu i organicznemu (naturalnemu) odżywieniu gleby, zwykle nie ma potrzeby dodatkowego nawożenia mineralnego (nawozami sztucznymi) fasoli w czasie jej wzrostu.

Warto pamiętać, że niektóre fasole mogą potrzebować podpór (np. fasola tyczna) i w zależności od gatunku lub odmiany, jaki wysiewamy, należy wziąć to pod uwagę.

Kiedy i jak siejemy fasolę?

Kiedy?

Fasolę najłatwiej wysiewać bezpośrednio do gruntu, ale ze względu na jej wrażliwość na najmniejszy przymrozek, trzeba siać nasiona po 15 maja (Zimna Zośka). Można siać także przez cały czerwiec, ale nie później niż do pierwszego tygodnia lipca.

Po 15 czerwca lepiej nie wysiewać już odmian tycznych fasoli i na tzw. suche ziarno, aby zdążyły wytworzyć oczekiwany plon. Można także wysiać fasolę w większych donicach lub skrzynkach (szczególnie odmiany wyższe, tyczne) na balkonach lub tarasach.

Fasolę szparagową można wysiewać od 15 maja do nawet pierwszych dni lipca, najlepiej partiami, w odstępach kilkunastu dni, dzięki czemu zapewnimy sobie zbiór strąków na bieżąco przez niemal cały sezon.

Jak?

Najczęściej sieje się nasiona fasoli szparagowej. Jej odmiany wysiewamy pojedynczo i umieszczamy w dołkach o głębokości minimum 3-4 cm oraz w odległości około 8 cm od siebie. Najwydajniej jest wysiewać fasolę w rzędach, które powinny być od siebie oddalone o około 40 cm.

W przypadku uprawy odmian wyższych (tycznych), albo kiedy dysponujemy mniejszą powierzchnią, można stosować tak zwany wysiew gniazdowy (po kilka 2-4 sztuk do jednego dołka w odstępach o 30 cm).

Zazwyczaj nasiona fasoli kiełkują po około tygodniu, ale tylko jeśli mają zapewnioną optymalną temperaturę podłoża, czyli minimum 15 °C. Jeśli wiosna jest chłodniejsza, okres kiełkowania automatycznie również może się przedłużyć.

Praktycznym sposobem na przyspieszenie kiełkowania jest namoczenie nasion przed wysiewem (przez krótki czas-aż wyraźnie napęcznieją).

Pielęgnacja fasoli po wschodach

Do najważniejszych, podstawowych zabiegów w trakcie uprawy fasoli należy nawadnianie i odchwaszczanie podłoża wokół roślin (szczególnie młodych). Starszych, rozrośniętych roślin nie trzeba już regularnie odchwaszczać, ponieważ pokrywają już glebę w takim stopniu, że zwykle blokują rozwój chwastów. Należy przede wszystkim dopilnować, aby rośliny były regularnie nawadniana szczególnie w okresie kwitnienia i zawiązywania strąków i oczywiście w czasie upałów.

Jeśli odpowiednio zasililiśmy glebę nawozami organicznymi przed uprawą fasoli, nie ma potrzeby nawożenia jej w trakcie uprawy (pogłównie).


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Antony Trivet/Pixabay

Autor
Jak i kiedy wysiewać fasolę do gruntu? Jak mieć duże zbiory?
Jak i kiedy wysiewać fasolę do gruntu? Jak mieć duże zbiory?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl