Logo
Logo

Gnojówka z glistnika | Jak zrobić i jak stosować?

Gnojówki przygotowywane z różnych roślin to doskonały sposób na pozyskanie nawozów i ekologicznych środków na szkodniki. Zawierają wiele cennych składników, są łatwo dostępne, proste w przygotowaniu i tanie. Jedyne czego potrzeba to odpowiednich roślin i odrobiny czasu. Jedną z ciekawszych, ale mało popularnych jest gnojówka z glistnika jaskółcze ziele.

Co zawiera gnojówka z glistnika i jak ją wykorzystać w ogrodzie? Jak i kiedy zbierać ziele? Jak przygotować gnojówkę z glistnika?

Spis treści
Kiedy i jak zbierać glistnik? Na co pomaga gnojówka z glistnika? Jak zrobić gnojówkę z glistnika? Jak stosować ziele glistnika?

Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus) to powszechnie występująca bylina, którą najczęściej można spotkać na skraju półcienistych dróg. Osiąga do 90 cm wysokości.

Glistnik ma charakterystyczne, nieregularne liście i żółte kwiaty, a po przełamaniu, którejkolwiek części rośliny, wycieka pomarańczowy sok, który może podrażniać skórę. Dlatego glistnik należy zbierać w grubych, gumowych rękawicach.

Glistnik jaskółcze ziele najlepiej zbierać w maju i czerwcu, obcinając młode pędy nożyczkami lub sekatorem, aby nie niszczyć rośliny. Co ciekawe, glistnik może być również wykorzystywany w celach leczniczych, jako środek na kurzajki lub środek przeciwbólowy.

Co zawiera i jak działa gnojówka z glistnika?

Gnojówka z glistnika jest bogata w azot, dlatego doskonale nadaje się jako wiosenny nawóz. Znajdują się w niej również liczne, pożyteczne bakterie, poprawiające właściwości gleby, wspierając np. powstawanie próchnicy. Dodatkowo działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, więc można ją stosować jako profilaktykę chorób roślin.

Gnojówka z glistnika krok po kroku

  1. Do przygotowania gnojówki z glistnika niezbędne jest: wiaderko, woda (najlepiej deszczówka lub odstana woda kranowa) oraz ziele tak, aby luźno ułożone wypełniło 1/3 objętości wiaderka.
  2. Glistnik należy włożyć luźno do wiaderka i zalać wodą tak, aby zostało kilka centymetrów od górnej krawędzi wiaderka. Tak przygotowaną miksturę należy odstawić w zacienione miejsce w ogrodzie.
  3. Po około tygodniu gnojówka powinna zacząć fermentować, a na jej wierzchu pojawią się bąbelki.
  4. Po 2 dniach gnojówkę można przemieszać.
  5. Gnojówka powinna być gotowa w ciągu 2-3 tygodni (na powierzchni przestają pojawiać się bąbelki), a gotowa substancja ma ciemnozielony kolor i dość gęstą konsystencję. Jej pH powinno wynosić około 7.

Jak stosować gnojówkę z glistnika?

Zastosowanie gnojówki z glistnika w ogrodzie jest bardzo szerokie, ale ze względu na jej silną koncentrację, przed zastosowaniem należy ją przecedzić i rozcieńczyć wodą.

  • Resztki z gnojówki można wykorzystać jako środek na muchy, gdyż są one trujące dla tych owadów.
  • Nawożenie – rozcieńczona z wodą w stosunku 1:10. Gnojówkę można wykorzystać do podlewania roślin ogrodowych i doniczkowych, a w szczególności warzyw kapustnych.
  • Niszczenie szkodników – gnojówka z glistnika pomaga zwalczyć bielinka kapustnika – rozcieńczoną (proporcje 1:10) należy polewać liście warzyw kapustnych.
  • Przyspieszanie kompostowania – niewykorzystaną gnojówkę (rozcieńczoną lub nie) podlewa się kompost. Na wierzch warto wrzucić resztki roślin z gnojówki, które zabiją muchy.
  • Szara pleśń tulipanów – gnojówka zapobiega rozwojowi tej choroby. Wystarczy w maju obficie odlać tulipany gnojówką rozrobioną z wodą w stosunku 1:10.

Tekst Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos

Autor
Gnojówka z glistnika | Jak zrobić i jak stosować?
Gnojówka z glistnika | Jak zrobić i jak stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_nawozenie_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI