Logo
Logo

P-Drakol – preparat na groźne szkodniki glebowe

P-Drakol to preparat mikrobiologiczny, który wykorzystuje się do walki z groźnymi szkodnikami glebowymi, tj. żarłocznymi pędrakami i chorobotwórczymi nicieniami. Pozwala pozbyć się problemu w ogrodzie bez szkody dla środowiska naturalnego. Jak stosować P-Drakol?

Spis treści
Co to P-Drakol i jak działa? Dlaczego warto stosować P-Drakol? Gdzie stosować preparat P-Drakol? Jak używać P-Drakol?

P-Drakol – co zawiera w składzie? Jak działa?

Jaki ma skład?

P-Drakol to preparat mikrobiologiczny, w którego skład wchodzą bakterie Bacillus (na pędraki) oraz grzyby z rodzaju Paecilomycess i Pochonia (na nicienie). Poza mikroorganizmami preparat zawiera sacharozy, serwatki i maltodekstryny.

Jak działa?

Preparat odstrasza i zabija pędraki oraz nicienie. Grzyby dostają się do jaj nicieni, rozpuszczą ich osłonkę i wchłaniają zawartość jaja, a bakterie bezpośrednio atakują pędraki.

Preparat poza doraźnym działaniem poprawia aktywność biologiczną podłoża ograniczając populację szkodliwych organizmów. Dzięki regularnemu stosowaniu w glebie tworzy dla nich nieprzyjazne środowisko.

Dobroczynne działanie to także stymulacja odbudowy systemu korzeniowego po uszkodzeniach. Oczywiście regeneracja dużych otworów, np. u warzyw korzeniowych, jest niemożliwa. Szybkiej natomiast dochodzi do gojenia ran, co ogranicza ryzyko występowania chorób.

Zalety preparatu P-Drakol

 • Duża skuteczność w zwalczaniu szkodników glebowych;
 • Poprawa aktywności biologicznej gleby.
 • Szybsza regeneracja uszkodzeń u roślin.
 • Brak negatywnego wpływu na przyrodę.
 • Bezpieczeństwo stosowania (dla człowieka).
 • Nie posiada okresu karencji. Można swobodnie korzystać z niego w uprawie roślin jadalnych.
 • Jest dozwolony do stosowania w uprawach ekologicznych.

P-DRAKOL Biologiczny koncentrat na pędraki
Biologiczny koncentrat na pędraki
P-DRAKOL likwiduje szkodniki glebowe takie jak pędraki i nicienie. Jest przeznaczony dla trawnika, roślin warzywnych, owocowych i ozdobnych.
Kup online w naszym sklepie

Gdzie stosować preparat P-Drakol?

Preparat P-Drakol nie ma ograniczeń co do stosowania względem określonych grup roślin. Ograniczeniem jest po prostu aspekt ekonomiczny – koszty. Dlatego korzysta się z niego w miejscach szczególnie narażonych na żerowanie pędraków i nicieni.

Najczęściej szkodniki zwalcza się na trawniku. P-Drakol jest tym cenniejszy, gdyż w takim miejscu liczba działań, które mogą zmniejszyć populację nicieni i larw chrabąszczy jest mocno okrojona. Natomiast szkodniki chętnie żerują na korzeniach trawy prowadząc do jej zamierania i placowego wysychania.

Preparat można stosować w  innych miejscach, np. w warzywniku. Warzywa są nagminnie atakowane przez nicienie, np. niszczyka, mątwika czy szpilecznika (często jest to wynik braku lub niewłaściwego zmianowania). W sadzie nicienie szczególne problemy sprawiają u truskawek.

Kolejne miejsca, narażone na uszkodzenia przez pędraki to działki zlokalizowane blisko lasów i zadrzewień.

W praktyce P-Drakol warto wykorzystywać także do ochrony roślin ozdobnych, np. drzew i rabat.

P-Drakol stosuje się profilaktycznie lub po wystąpieniu niepokojących symptomów (które są ogólnie trudne do rozpoznania).

Jak stosować P-Drakol?

 • P-Drakol aplikuje się przy użyciu opryskiwacza (najlepiej ze specjalnymi lancami, np. 5-dyszowymi) lub konewki. Jest głównie stosowany doglebowo. Oprócz tego służy do zaprawiania nasion i cebul (na sucho lub na mokro).
 • Zalecana dawka to 10 g na 2-5 l wody. Im większy problem ze szkodnikami, tym silniejsze stężenie. Szacuje się, że 10 g wystarcza do opryskania/podlania obszaru o powierzchni 100 m².
 • Obszar uprawy po zastosowaniu P-Drakol powinno się obficie podlać. Dzięki temu mikroorganizmy łatwiej znajdą się w strefie korzeni. W przypadku stosowania przed założeniem nowych upraw, np. przed siewem warzyw i zasadzeniem rozsady podłoże można przekopać. To zapewni dobre wymieszanie mikroorganizmów z glebą.
 • Zabiegi z użyciem preparatu powinno się ponawiać co 2-3 tygodnie, zwłaszcza przy wzmożonym występowaniu pędraków lub nicieni. W ciągu sezonu wykonuje powtarza się je 2-3 krotnie.
 • W przypadku kontaktu preparatu ze skórą lub oczami należy wykonać płukanie pod bieżącą wodą.

Regularne korzystanie z P-Drakol nie tylko pozwala zwalczyć bieżące populacje pędraków i nicieni, ale ponadto tworzy niekorzystne warunki dla nich. Dzięki temu ogranicza czasowo ryzyko wystąpienia ich w dużych koloniach. Jednocześnie niweluje konieczność zastosowanie środków chemicznych.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Beeki/Pixabay ed.

Autor
P-Drakol – preparat na groźne szkodniki glebowe
P-Drakol – preparat na groźne szkodniki glebowe
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl