Logo
Logo

P-Drakol – preparat na groźne szkodniki glebowe

P-Drakol to preparat mikrobiologiczny, który wykorzystuje się do walki z groźnymi szkodnikami glebowymi, tj. żarłocznymi pędrakami i chorobotwórczymi nicieniami. Pozwala pozbyć się problemu w ogrodzie bez szkody dla środowiska naturalnego. Jak stosować P-Drakol?

Spis treści
Co to P-Drakol i jak działa? Dlaczego warto stosować P-Drakol? Gdzie stosować preparat P-Drakol? Jak używać P-Drakol?

P-Drakol – co zawiera w składzie? Jak działa?

Jaki ma skład?

P-Drakol to preparat mikrobiologiczny, w którego skład wchodzą bakterie Bacillus (na pędraki) oraz grzyby z rodzaju Paecilomycess i Pochonia (na nicienie). Poza mikroorganizmami preparat zawiera sacharozy, serwatki i maltodekstryny.

Jak działa?

Preparat odstrasza i zabija pędraki oraz nicienie. Grzyby dostają się do jaj nicieni, rozpuszczą ich osłonkę i wchłaniają zawartość jaja, a bakterie bezpośrednio atakują pędraki.

Preparat poza doraźnym działaniem poprawia aktywność biologiczną podłoża ograniczając populację szkodliwych organizmów. Dzięki regularnemu stosowaniu w glebie tworzy dla nich nieprzyjazne środowisko.

Dobroczynne działanie to także stymulacja odbudowy systemu korzeniowego po uszkodzeniach. Oczywiście regeneracja dużych otworów, np. u warzyw korzeniowych, jest niemożliwa. Szybkiej natomiast dochodzi do gojenia ran, co ogranicza ryzyko występowania chorób.

 

Zalety preparatu P-Drakol

 • Duża skuteczność w zwalczaniu szkodników glebowych;
 • Poprawa aktywności biologicznej gleby.
 • Szybsza regeneracja uszkodzeń u roślin.
 • Brak negatywnego wpływu na przyrodę.
 • Bezpieczeństwo stosowania (dla człowieka).
 • Nie posiada okresu karencji. Można swobodnie korzystać z niego w uprawie roślin jadalnych.
 • Jest dozwolony do stosowania w uprawach ekologicznych.

P-DRAKOL Biologiczny koncentrat na pędraki
Biologiczny koncentrat na pędraki
P-DRAKOL likwiduje szkodniki glebowe takie jak pędraki i nicienie. Jest przeznaczony dla trawnika, roślin warzywnych, owocowych i ozdobnych.
Kup online w naszym sklepie

Gdzie stosować preparat P-Drakol?

Preparat P-Drakol nie ma ograniczeń co do stosowania względem określonych grup roślin. Ograniczeniem jest po prostu aspekt ekonomiczny – koszty. Dlatego korzysta się z niego w miejscach szczególnie narażonych na żerowanie pędraków i nicieni.

Najczęściej szkodniki zwalcza się na trawniku. P-Drakol jest tym cenniejszy, gdyż w takim miejscu liczba działań, które mogą zmniejszyć populację nicieni i larw chrabąszczy jest mocno okrojona. Natomiast szkodniki chętnie żerują na korzeniach trawy prowadząc do jej zamierania i placowego wysychania.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Preparat można stosować w  innych miejscach, np. w warzywniku. Warzywa są nagminnie atakowane przez nicienie, np. niszczyka, mątwika czy szpilecznika (często jest to wynik braku lub niewłaściwego zmianowania). W sadzie nicienie szczególne problemy sprawiają u truskawek.

Kolejne miejsca, narażone na uszkodzenia przez pędraki to działki zlokalizowane blisko lasów i zadrzewień.

W praktyce P-Drakol warto wykorzystywać także do ochrony roślin ozdobnych, np. drzew i rabat.

P-Drakol stosuje się profilaktycznie lub po wystąpieniu niepokojących symptomów (które są ogólnie trudne do rozpoznania).

Jak stosować P-Drakol?

 • P-Drakol aplikuje się przy użyciu opryskiwacza (najlepiej ze specjalnymi lancami, np. 5-dyszowymi) lub konewki. Jest głównie stosowany doglebowo. Oprócz tego służy do zaprawiania nasion i cebul (na sucho lub na mokro).
 • Zalecana dawka to 10 g na 2-5 l wody. Im większy problem ze szkodnikami, tym silniejsze stężenie. Szacuje się, że 10 g wystarcza do opryskania/podlania obszaru o powierzchni 100 m².
 • Obszar uprawy po zastosowaniu P-Drakol powinno się obficie podlać. Dzięki temu mikroorganizmy łatwiej znajdą się w strefie korzeni. W przypadku stosowania przed założeniem nowych upraw, np. przed siewem warzyw i zasadzeniem rozsady podłoże można przekopać. To zapewni dobre wymieszanie mikroorganizmów z glebą.
 • Zabiegi z użyciem preparatu powinno się ponawiać co 2-3 tygodnie, zwłaszcza przy wzmożonym występowaniu pędraków lub nicieni. W ciągu sezonu wykonuje powtarza się je 2-3 krotnie.
 • W przypadku kontaktu preparatu ze skórą lub oczami należy wykonać płukanie pod bieżącą wodą.

Regularne korzystanie z P-Drakol nie tylko pozwala zwalczyć bieżące populacje pędraków i nicieni, ale ponadto tworzy niekorzystne warunki dla nich. Dzięki temu ogranicza czasowo ryzyko wystąpienia ich w dużych koloniach. Jednocześnie niweluje konieczność zastosowanie środków chemicznych.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Beeki/Pixabay ed.

Autor
P-Drakol – preparat na groźne szkodniki glebowe
P-Drakol – preparat na groźne szkodniki glebowe
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl