Logo
Logo
43
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Nasiona na taśmie – dlaczego warto je kupić?

Nasiona na taśmie to stosunkowo nowy produkt, który jest już jednak stałym elementem asortymentu sklepów ogrodniczych i zdobył sobie wielu zwolenników. W artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego warto się na nie zdecydować i jak z nich korzystać, by zakładanie nowych grządek było znacznie łatwiejsze.

Czym są nasiona na taśmie?

Nasiona na taśmie to idealny produkt dla osób szukających prostych rozwiązań ułatwiających prace ogrodowe. Kilkumetrowe taśmy wykonane z celulozy są w pełni biodegradowalne – pod wpływem wody rozpuszczają się całkowicie w glebie. Nasiona są rozmieszczone na nich w równych odstępach dopasowanych do konkretnego gatunku.

Jak stosować nasiona na taśmie?

W przygotowanej wcześniej glebie należy wyznaczyć rowki i ułożyć w nich taśmy. Następnie trzeba je delikatnie przysypać i podlać. Przy czym nie można zapominać o tym, że nasiona na taśmie należy podlać obficiej niż te wysiewane w tradycyjny sposób, ponieważ w pierwszej kolejności musi rozpuścić się celuloza. Dopiero kiedy to nastąpi, nasiona będą mogły zacząć swobodnie pobierać wodę, rozwijać się i kiełkować.

Dlaczego warto kupić nasiona na taśmie?

Wybór nasion na taśmie nie tylko ułatwia sam proces wysiewania, lecz także pozwala nieco ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne. Wielu osobom problem może sprawiać równomierne wysianie nasion tak, by siewki nie znajdowały się zbyt gęsto i nie utrudniały sobie wzajemnie rozwoju, a jednocześnie by grządka dobrze się prezentowała, bez zbędnych odstępów. Nasiona na taśmie pozwalają na całkowite uniknięcie tego problemu.

Są one rozmieszczone w stałych odstępach idealnych dla swojego gatunku. Dzięki temu nie będzie konieczne przerywanie siewek rosnących zbyt gęsto. Zalety ich stosowania najbardziej docenią osoby początkujące oraz starsze, którym coraz trudniej jest schylać się nad grządkami przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych.

Jakie nasiona są dostępne na taśmie?

Na taśmach dostępne są najpopularniejsze gatunki warzyw. Znajdziemy marchewkę, pietruszkę, ogórki, buraki ćwikłowe, cebulę, sałatę czy rzodkiewkę.

Ciekawą propozycją są taśmy z nasionami kilku odmian danego gatunku czy nawet łączące gatunki – najczęściej jest to połączenie marchewki lub pietruszki z rzodkiewką. W tej formie znajdziemy także nasiona pietruszki naciowej, rukoli, roszponki, a także mieszanki ziół zawierające bazylie, cząber, szczypiorek, melisę, koper czy majeranek.

Wśród taśm z nasionami znajdą coś dla siebie także miłośnicy kwiatów. Najczęściej są to ciekawe kompozycje kilku gatunków. Wśród nich znajdują się także specjalnie skomponowane mieszanki przeciwko komarom czy ślimakom.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: fox_the.hatter / Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu