Co prawda ślimaki są częścią ekosystemu, ale często potrafią być prawdziwym utrapieniem wielu ogrodników. Mięczaki te mają ogromny apetyt i często sieją spustoszenie na wielu ogrodowych rabatach. Zostawiają po sobie obgryzione liście oraz lśniący śluz, który często pokrywa łodygi roślin. Są jednak takie rośliny, od których ślimaki trzymają się z daleka. Oto lista gatunków, których nie lubią jeść ślimaki!
Z pewnością każdy z nas widział niejednokrotnie w ogrodzie obgryzioną główkę kapusty czy też nieregularnie podziurawione listki roślin. Szkody te są bardzo często wyrządzane przez ślimaki.
Wyróżnia się ślimaki muszlowe oraz nagie. I to właśnie te drugie powodują najwięcej szkód. Znacznie mniej groźne dla roślin są ślimaki posiadające muszle, które najczęściej odżywiają się obumarłymi liśćmi oraz pędami. Ponadto zjadają one jaja ślimaków nagich, zatem wiele z nich uznaje się za pożyteczne.
Prawdziwą zmorą dla każdego ogrodnika są duże ślimaki bez muszli. To one uwielbiają zajadać się uprawianymi w ogrodzie roślinami. Najczęściej ślimaki atakują: ostróżki, fuksje, łubin, aksamitki, nagietki, dalie, dzielżany, liście kapusty oraz delikatne siewki warzyw.
Ślimaki nagie najczęściej wychodzą z kryjówek wczesnym rankiem lub wieczorem oraz podczas pochmurnej i deszczowej pogody. Można je wówczas w łatwy sposób wyłapać. Jednak nie chcąc ich niszczyć warto posadzić w swym ogrodzie takie rośliny, za którymi ślimaki nie przepadają.
Mieszanka kwiatów odstraszających ślimaki
Mieszanka nasion kwiaty odstraszające ślimaki to kompozycja jednorocznych uroczych, kolorowych i pachnących letnich kwiatów, których zapachu nie tolerują ślimaki.
Są takie rośliny, które ślimaki ze względu na zapach kwiatów i liści omijają z daleka. Rośliny te warto posadzić w ogrodzie dookoła pozostałych, tworząc swoisty krąg ochronny.
Oto 8 gatunków, których ślimaki nie lubią
Fot. Cor Gaasbeek/Pixabay
NASTURCJA WIĘKSZA (TROPAEOLUM MAJUS)
Jest bardzo popularną rośliną ozdobną posiadają zazwyczaj pomarańczowe kwiaty. Kwitnie przez całe lato i posiada cenne dla organizmu człowieka właściwości zdrowotne.
Fot. iVerde
KRWAWNIK POSPOLITY (ACHILLEA MILLEFOLIUM)
Dobrze rośnie w nasłonecznionych, suchych miejscach. Posiada pierzaste, ciemnozielone liście oraz drobne, białe lub różowe kwiaty. Roślina ta wydziela bardzo intensywny zapach, który odrzuca ślimaki.
Fot. iVerde
WILCZOMLECZ MIRTOWATY (EUPHORBIA MYRSINITES)
Jest byliną charakteryzującą się mięsistymi, pokładającymi się oraz mocno ulistnionymi pędami. Jej jasnożółte kwiatostany pojawiają się w czerwcu i w lipcu. Grube liście z warstwą ochronnego wosku nie stanowią atrakcyjnego pokarmu dla ślimaków.
Fot. iVerde
LILIOWIEC OGRODOWY (HEMEROCALLIS)
Posiada długie, wąskie, trawiaste liście, które są z daleka omijane przez ślimaki. Roślina ta kwitnie w okresie od maja do końca lipca. Różnorodność odmian pozwala tworzyć niezwykle ciekawą kompozycje skutecznie odstraszającą ślimaki.
Fot. iVerde
BODZISZEK WSPANIAŁY (GERANIUM MAGNIFICUM)
Wyróżnia się w tle wielu innych dużymi kwiatami o purpurowo niebieskim kolorze. Jego liście są pokryte warstwą wosku, co zniechęca ślimaki do ich jedzenia. Roślina ta posiada mocno rozkrzewiony, gęsty pokrój, który stanowi doskonałą barierę dla tych szkodników.
Fot. iVerde
LAWENDA WĄSKOLISTNA (LAVANDULA ANGUSTIFOLIA)
Jest to roślina charakteryzująca się pięknymi, wonnymi kwiatami o fioletowej barwie. Ślimaki nie przepadają za jej zapachem, a jej drobne listki, pokryte meszkiem nie są ich przysmakiem.
Fot. iVerde
PŁOMYK, FLOKS WIECHOWATY (PHLOX PANICULATA)
Jest to popularna bylina ogrodowa o sztywnych pędach, która kwitnie od lipca, często aż do połowy września. Wyróżnia się wyrazistymi, pięciopłatkowymi kwiatami występującymi w wielu kolorach. Roślina ta odstrasza ślimaki gęstym ulistnieniem i zapachem kwiatów.
Należy do grupy roślin gruboszowatych. Jest ceniony z uwagi za dużą wytrzymałość oraz bardzo dekoracyjny wygląd. Kwitnie do jesieni i wabi wiele pożytecznych owadów.
Mniej popularne rośliny, których nie lubią ślimaki
Powyższe rośliny nie robią wrażenia na ślimakach, a co więcej nawet je odstraszają. Warto zatem zadbać o to, aby znalazły się w naszym ogrodzie. Ich kolorowe kwiaty oraz ozdobne liście potrafią w wyjątkowy sposób zdobić każdy przydomowy ogród i jednocześnie chronić inne gatunki, m.in. warzywa, przed tymi mięczakami.
Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe: iVerde, Cor Gaasbeek/Pixabay
Komentarz dodany przez Danuta J.: W artykule o roślinach, których nie lubią ślimaki nagie wymieniacie Państwo m.in liliowce. W moim ogrodzie się to niestety nie sprawdziło. Mam piękne okazy niektóre o średnicy od 1,5 do 2 metrów i niestety muszę z nich zbierać ślimaki, które ...