Logo
Logo

W jaki sposób zaprawiać nasiona przed siewem?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak możesz zwiększyć szanse swoich roślin na zdrowy wzrost i obfite plony, nawet w obliczu nieprzewidywalnych warunków pogodowych i ataków szkodników? Odpowiedzią jest zaprawianie nasion – stara, dobrze znana praktyka, która ewoluowała wraz z nowoczesnymi technologiami, stając się fundamentem sukcesu w nowoczesnym rolnictwie. Poznaj tajniki zaprawiania nasion oraz różnorodne metody i korzyści płynące z tej praktyki. Dowiedz się, dlaczego zaprawianie warto stosować w swoich uprawach, w jaki sposób to robić i do dzieła!

Co to jest zaprawianie nasion? Dlaczego jest ważne?

Zaprawianie nasion jest jednym z najstarszych i najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie przyszłych roślin przed chorobami, szkodnikami oraz niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Proces ten, znany już od starożytności, ewoluował na przestrzeni wieków, dostosowując się do nowoczesnych technik ogrodniczych i rosnących wymagań roślin.

To proces obróbki materiału siewnego, czyli nasion, którego celem jest zwiększenie ich odporności. Zaprawione nasiona stają się znacznie odporniejsze na szereg wyzwań, które mogą je napotkać zarówno przed, jak i po kiełkowaniu. Obejmuje to choroby roślin, ataki szkodników oraz ekstremalne warunki pogodowe, takie jak susza czy nadmierna wilgotność.

Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę
Przeczytaj także
Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę

Nasiona, które zostały odpowiednio zaprawione, mają większe szanse na przetrwanie w trudnych warunkach, szybsze kiełkowanie i rozwój silniejszych korzeni. To z kolei przekłada się na zdrowsze rośliny, które są bardziej odporne na choroby i szkodniki, a także lepiej radzą sobie w warunkach stresu środowiskowego. Ostatecznie, zaprawianie nasion może prowadzić do wyższych plonów i lepszej jakości upraw.

Zaprawianie nasion jest ważne, ponieważ zapewnia roślinom lepszy start w życie. Chroni je i wspomaga w początkowej fazie kiełkowania i wzrostu.

 

Zaprawione i nie zaprawione nasiona przenicy
Fot. Aleksa / AdobeStock
Po lewej nasiona zaprawione, a po prawej nie zaprawione nasiona pszenicy.

Czy zaprawiać specjalnymi środkami, czy stosować metody organiczne?

Zaprawianie nasion można podzielić na dwa główne typy: syntetyczne i organiczne.

 • Zaprawianie syntetyczne: Wykorzystuje chemiczne środki ochrony roślin, które są opracowywane w laboratoriach. Te substancje chemiczne są zaprojektowane tak, aby skutecznie chronić nasiona przed konkretnymi chorobami i szkodnikami. Chociaż są skuteczne, wymagają one ostrożnego stosowania i przestrzegania ścisłych zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć szkodliwego wpływu na środowisko i zdrowie ludzi.

 • Zaprawianie organiczne: Polega na użyciu naturalnych substancji, takich jak mączka bazaltowa, środki na bazie mikoryzy czy inne. Te metody są uważane za bardziej przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Zaprawianie organiczne jest często wybierane przez rolników praktykujących zrównoważone metody uprawy.

Metody zaprawiania nasion: Specjalne środki do zaprawiania

Na rynku dostępne są różne preparaty do zaprawiania nasion, które są dostosowane do konkretnych potrzeb roślin i zagrożeń, na które mogą być narażone. Te preparaty mogą być specjalnie sformułowane, aby zwalczać określone patogeny, takie jak grzyby czy bakterie, lub chronić przed konkretnymi rodzajami szkodników. Wybór odpowiedniego preparatu zależy od rodzaju uprawianej rośliny, lokalnych warunków środowiskowych oraz znanych zagrożeń.

Do najpopularniejszych metod zaprawiania nasion należą:

 • Zaprawianie fungicydami: kontroluje choroby grzybowe, takie jak zgnilizny czy plamistości. Fungicydy mogą mieć różne formy aplikacji, np. w postaci proszku czy płynu.
 • Zaprawianie insektycydami: chroni nasiona przed szkodnikami. Specyficzne insektycydy są skuteczne przeciwko konkretnym szkodnikom.
 • Utwardzanie: polega na moczeniu nasion w specjalnym roztworze, aby uczynić siewki bardziej odporne na zimno i suszę.
 • Wzbogacanie: dostarcza nasionom składników odżywczych, zwiększając ich wigor i tolerancję na niekorzystne warunki glebowe.
 • Pelletowanie: polega na pokrywaniu nasion substancjami inertnymi (biernymi chemicznie – nie wchodzącymi w reakcje z innymi substancjami), co ułatwia ich obsługę i zwiększa potencjał kiełkowania.

Źródło: Dzień z życia ogrodnika amatora / Youtube

 

Zaprawianie na sucho i na mokro

Główna różnica między zaprawianiem nasion na sucho a na mokro polega na formie środka zaprawiającego (suchy proszek vs. płynny roztwór) oraz na sposobie aplikacji.

Zaprawianie nasion na sucho:

 • Metoda aplikacji: Zaprawianie na sucho polega na pokrywaniu nasion suchym proszkiem zaprawiającym. Proszek ten może zawierać fungicydy, insektycydy lub inne substancje. Proces ten jest zazwyczaj prostszy niż zaprawianie na mokro i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Nasiona są mieszane z proszkiem w odpowiednim urządzeniu lub ręcznie, aby równomiernie pokryć każde nasiono.
 • Bezpieczeństwo i przechowywanie: Zaprawione na sucho nasiona są mniej narażone na uszkodzenia spowodowane nadmierną wilgocią. Ponadto, sucha zaprawa jest zazwyczaj bezpieczniejsza w użyciu i przechowywaniu niż płynne środki chemiczne.
 • Zastosowanie: Metoda ta jest często stosowana w przypadku mniejszych nasion, które mogą być łatwo uszkodzone przez nadmierną wilgoć.

Zaprawianie nasion na mokro:

 • Metoda aplikacji: Zaprawianie na mokro polega na użyciu cieczy (wodnych roztworów zaprawiających) do pokrycia nasion. Roztwory te mogą zawierać różne substancje ochronne, takie jak fungicydy, insektycydy, a nawet stymulatory wzrostu. W tej metodzie nasiona są zanurzane w roztworze lub spryskiwane cieczą. Proces ten wymaga dokładniejszego kontrolowania czasu ekspozycji nasion na roztwór oraz ich późniejszego wysuszenia.
 • Bezpieczeństwo i przechowywanie: Zaprawianie na mokro wymaga większej ostrożności, ponieważ ciecze mogą być bardziej szkodliwe przy niewłaściwym użyciu. Ponadto, nasiona zaprawione na mokro muszą być odpowiednio wysuszone przed przechowywaniem, aby uniknąć pleśnienia lub zgnilizny.
 • Zastosowanie: Metoda ta jest często stosowana w przypadku większych nasion lub w sytuacjach, gdy wymagane jest głębsze przenikanie substancji ochronnych w strukturę nasiona.

To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie
Przeczytaj także
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie

W jaki sposób zaprawiać nasiona? Przestrzegaj kroków!

Prawidłowe zaprawianie nasion wymaga dokładności i uwagi do szczegółów. Oto kilka kluczowych kroków, które należy podjąć:

 1. Wybór odpowiedniego preparatu i stosowanie zgodnie z instrukcją
  Zależnie od rodzaju uprawy i znanych zagrożeń, należy wybrać odpowiedni preparat zaprawiający. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać etykietę i zastosować się do zaleceń producenta. Środki zaprawiające należy stosować zgodnie z instrukcją, przestrzegając zalecanej dawki i techniki aplikacji przez producenta.

 2. Bezpieczeństwo i ochrona
  Podczas pracy z chemicznymi środkami zaprawiającymi ważne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak rękawice, maski i okulary ochronne.

 3. Przechowywanie nasion
  Po zaprawieniu, nasiona należy przechowywać w suchym, chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i wilgoci, aby zapewnić ich optymalną żywotność do momentu siewu.

 

Zaprawianie nasion jest niezbędnym elementem przygotowań do sezonu uprawowego, który może znacząco wpływać na zdrowie i wydajność roślin. Wybierając odpowiednią metodę i starannie ją stosując, możemy znacząco zwiększyć szanse naszych roślin na zdrowy rozwój i obfite plony.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: anatoliycherkas, JJ Gouin / AdobeStock

Autor
W jaki sposób zaprawiać nasiona przed siewem?
W jaki sposób zaprawiać nasiona przed siewem?
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy