Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
23
Okazje

Zaprawianie cebul kwiatowych

Zabieg zaprawiania cebulek roślin przed ich sadzeniem pomaga zabezpieczyć je przed chorobami grzybowymi lub bakteryjnymi. Cebule roślin zakupione od profesjonalnych hodowców lub w dobrych sklepach ogrodniczych są już zwykle zabezpieczone przed chorobami i gotowe do sadzenia. Jednak, gdy pozyskaliśmy cebulki kwiatowe z mniej pewnego źródła (np. wymieniamy się cebulami z innymi ogrodnikami) lub nie są one najlepszej jakości, nie mamy gwarancji, że będą one zdrowo rosły.

 

Cebule i bulwy roślin ozdobnych zaprawia się, aby uniknąć chorób i wzmocnić rośliny. Infekcje grzybowe lub bakteryjne rozpoznamy po tym, że na cebulach pojawiają się żółtobrązowe plamy, zagłębienia lub inne grudkowate zmiany. Patogeny zwykle atakują cebule w czasie przechowywania, bo w tym czasie zakażone cebule łatwiej przenoszą infekcje na te zdrowe. Źródłem zakażenia mogą być także patogeny występujące w podłożu, w którym cebule rosną.

Na czym polega zaprawianie cebul?
Zaprawianie na mokro i na sucho

Najczęściej zaprawianie cebul można wykonać na mokro, czyli namoczyć w roztworze specjalnego preparatu lub na sucho – obsypać cebule specjalnymi środkami, aby zniszczyć patogeny znajdujące się powierzchni lub wewnątrz cebul. Zaprawianie cebulek jest najbardziej skuteczne, kiedy wykona się je bezpośrednio przed sadzeniem. Najpierw jednak należy odpowiednio przygotować i oczyścić cebulki, co często jest konieczne po przechowywaniu lub przy przesadzaniu. Następnie należy wybrać odpowiedni preparat i zaprawić najczęściej sadzone i lubiane cebulki (np. lilii, mieczyków, narcyzów, tulipanów).

  • Przy zaprawianiu na mokro, cebule lub bulwy moczy się przez określony czas w roztworze (zawiesinie) preparatu, osusza i następnie sadzi – jest to metoda najskuteczniejsza. Do zaprawiania na mokro używa się różnych preparatów, które najczęściej stosowane są także do oprysków roślin przeciwko chorobom grzybowym. Od lat, skutecznym i często stosowanym do tego celu środkiem jest Topsin 500 SC – w 0,5% roztworze (5 ml/1 litr wody) moczymy cebule około 15 minut, a także preparat Kaptan zawiesinowy 50 WP – w 1% roztworze (10 ml/1 litr wody) moczymy cebule około 30 minut.

  • Zaprawianie na sucho, czyli obsypanie cebul dokładnie preparatem w formie proszku, najprościej wykonać umieszczając je np. w szczelnym pudełku lub torebce z preparatem i lekko potrząsając. Takie zaprawianie można wykonać np. za pomocą preparatu Zaprawa nasienna T 75 DS/WS. Zaprawianie tym sposobem jest nieco mniej skuteczne niż moczenie, ale także daje dobre efekty i na pewno warto je wykona (np. do zabezpieczenia cebul tulipana lub innych roślin przed fuzariozą – groźną chorobą grzybową).

SADZVIT-EKO Zaprawa Do Cebul, fot. Sklep Zielony Ogródek
Polecany produkt
21,99 PLN
To naturalny, organiczny środek powstały na bazie biohumusu, skutecznie chroniący rośliny i wzbogacający podłoże w pożyteczne mikroorganizmy.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Ekologiczne zaprawianie cebul
4 sposoby na zaprawianie

Aby ograniczać użycie środków chemicznych, można w warunkach domowych sporządzić preparaty na bazie naturalnych składników. W sprzedaży znajdziemy także gotowe preparaty, sporządzone na bazie naturalnych komponentów. Do ekologicznych metod zaprawiania cebul na mokro należą między innymi:

  • moczenie przez 30 minut w naparze z rumianku (15 g suszu rumianku zalewa się wrzątkiem i po ostudzeniu rozcieńcza się w 1 litrze wody);
  • zaprawianie w roztworze preparatu roślinnego BIOSEPT 33 SL (w stężeniu 0,2-0,4%, czyli 2-4 ml/litr wody) – cebule i bulwy moczy się przed sadzeniem przez kwadrans;

  • zaprawianie 2,5 % roztworem naturalnego preparatu BIOCHIKOL przez około 30 minut;
  • zaprawianie w roztworze biologicznego środka POLYVERSUM WP (zwalcza grzyby chorobotwórcze) – cebule moczy się przez około 15 minut.
     

WAŻNE!
W związku z tym, iż obecnie, z każdym rokiem coraz więcej środków jest wycofywanych z użytku amatorskiego, najlepiej spytać w wybranym sklepie ogrodniczym, które aktualnie preparaty są dostępne dla amatorów w celu zaprawiania cebul.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: belchonock/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu