Logo
Logo

Rozsada petunii i surfinii to najtańszy sposób na balkon pełen kwiatów. Oto rady na zdrowe sadzonki i obfite kwitnienie

Petunie to bardzo popularne rośliny balkonowe, gdyż bujnie kwitną, zachwycając swoimi pięknymi kwiatami o bajkowym wyglądzie. Są dość łatwe w uprawie, a dodatkowo bardzo długo kwitną, mogąc stanowić ozdobę ogrodu lub balkonu przez całe lato. Rośliny te można uprawiać, kupując sadzonki petunii, ale warto zdecydować się na samodzielne przygotowanie rozsady, uprawiając rośliny od samego nasiona. Dzięki temu będą silniejsze, a kwitnienie będzie jeszcze obfitsze. Jak uprawiać petunie z nasion?  

Petunie i surfinie z nasion | Tak wyhodujesz je samemu

Petunie i surfinie to rośliny, które znakomicie nadają się do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Ich piękne i różnobarwne kwiaty przyciągają spojrzenia i dodają uroku każdemu otoczeniu. Jednak, aby osiągnąć imponujące rezultaty, kluczowe jest rozpoczęcie procesu od wysiewu nasion w odpowiedni sposób.

Wysiew nasion petunii i surfinii na rozsadę  to punkt wyjścia do stworzenia przepięknych kompozycji kwiatowych. Aby osiągnąć sukces w tym zadaniu, musisz dokładnie poznać etapy i techniki związane z tym procesem. W dalszej części artykułu omówimy konkretne kroki, które powinieneś podjąć, aby rozpocząć przygodę z hodowlą tych roślin. Odkryjesz, jak przygotować podłoże, jakie naczynia wybrać, jak umieścić nasiona oraz jak zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu.

To również szansa na rozwijanie swoich umiejętności ogrodniczych i cieszenie się pięknymi efektami swojej pracy. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowlą roślin, nasz przewodnik pomoże Ci osiągnąć sukces i stworzyć urokliwe ogrody oraz balkony pełne kolorowych kwiatów petunii i surfinii.

ogród na co dzień / YouTube


Kiedy siejemy nasiona petunii i surfinii na rozsadę? 

Wyhodowanie własnych sadzonek z nasion petunii nie jest trudne ani czasochłonne, a przyniesie wiele satysfakcji i pozwala uzyskać silne rośliny. Wysiew nasion najlepiej przeprowadzić w lutym, ale można to robić od stycznia aż do marca, dzięki czemu roślin zakwitną w maju lub czerwcu.

Jak krok po kroku wysiewać petunie i surfinie?

Aby cieszyć się obfitym kwitnieniem warto dowiedzieć się, jak krok po kroku właściwie wysiewać petunie i surfinie. Te piękne i wdzięczne rośliny ozdobne są ulubieńcami wielu ogrodników ze względu na swoje wyjątkowe kwiaty i niezwykłą trwałość. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad i technik podczas procesu wysiewu.

  • Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiednich pojemników, takich jak wielodoniczki lub inne małe naczynia z otworami, które zostaną wypełnione odpowiednim podłożem do siewu.
  • Następnie umieszczamy nasiona w tych pojemnikach, nie przykrywając ich warstwą ziemi, lecz delikatnie dociskając do podłoża.
  • Ważne jest, aby podłoże było stale wilgotne, ale nie przemoczone, dlatego warto regularnie zraszać ziemię raz lub dwa razy dziennie, dostosowując częstotliwość do potrzeb.
  • Ostatecznie pojemniki z nasionami powinny być ustawione w ciepłym i słonecznym miejscu, co zapewni odpowiednie warunki do ich kiełkowania i wzrostu.  

Jak długo wschodzą petunie z nasion?    

Siewki petunii i surfinii dość szybko zaczynają kiełkować, a siewki powinny pojawić się w ciągu 7 do 10 dni od wysiewu. Dużo zależy jednak od warunków, jakie się im zapewni oraz jakości nasion, które najlepiej kupować w dobrym sklepie ogrodniczym. Ważne jest też, aby nasiona były świeże (kupowane na bieżąco), gdyż z czasem zdolność do kiełkowania ulega osłabieniu. Najważniejsza jest wspomniana już stała wilgotność, dostęp do naturalnego światła oraz w miarę stała temperatura (idealnie około 20 stopni Celsjusza). Warto też zwrócić uwagę, aby pojemniki nie stały w miejscu narażonym na przeciągi. Najlepiej ustawić je na słonecznych parapetach, gdzie rośliny będą dobrze naświetlone.    

Kiedy i jak pikować petunie?   

Pikowanie sadzonek petunii i surfinii przeprowadza się, gdy rośliny mają po 2–3 liście. Młode petunie przenosi się do większych pojemników (średnica około 6–10 cm) tak, aby w każdej doniczce znajdowała się jedna roślinka. Ważne, aby pojemniki miały otwory odpływowe, co pozwoli uniknąć przelania petunii.

Sadzonki umieszcza się w żyznym, dość przepuszczalnym podłożu, w którym należy zrobić niewielkie wgłębienie, włożyć roślinę i przykryć ziemią korzenie oraz część łodygi. Trzeba przy tym pamiętać, że siewki są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić, więc należy zachować ostrożność. Do pikowania dobra będzie ziemia do roślin kwitnących lub podłoże do roślin balkonowych. Po przepikowaniu należy rozpocząć nawożenie petunii nawozem wieloskładnikowym i dalej dbać o odpowiednie nawodnienie.    

Sadzonki petunii i surfinii z nasion
Fot. konoplizkaya / AdobeStock

Kiedy sadzić petunie z nasion? Ile sadzonek petunii do doniczki?   

Petunie i surfinie na zewnątrz sadzi się w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków, które są niebezpieczne dla tych delikatnych roślin. Przed wystawieniem petunii na balkon lub przesadzeniem je do gruntu, należy je zahartować – przez tydzień wystawia się surfinie na kilka godzin na zewnątrz, stopniowo wydłużając ten czas. Ilość sadzonek w jednym pojemniku uzależniona jest od wielkości skrzynek. Petunie dość mocno się rozrastają i odpowiednio pielęgnowane mogą być wybujałe, dlatego muszą mieć odpowiednią ilość miejsca – najlepiej sadzić je co około 30 cm, czyli w skrzynce o długości 100 cm można zasadzić 3 sadzonki surfinii.

Oczywiście nie można zapominać o dalszej pielęgnacji surfinii. Wymagają one dużo wody i nie można dopuszczać do przesuszenia podłoża, co oznacza, że petunie należy często podlewać. Jednocześnie kwiaty są dość delikatne i silny deszcz może je uszkodzić – w takim przypadku należy je od razu usuwać (tak samo jak przekwitłe kwiaty), co pobudzi roślinę do wytwarzania kolejnych pąków. Niezbędne jest również regularne nawożenie co 7 – 10 dni. Najlepiej sprawdzą się płynne nawozy do roślin balkonowych lub specjalistyczne nawozy do petunii.

Tekst: ZO, G.T., zdjęcie tytułowe: Zanete, qwartm / AdobeStock

Autor
Rozsada petunii i surfinii to najtańszy sposób na balkon pełen kwiatów. Oto rady na zdrowe sadzonki i obfite kwitnienie
Rozsada petunii i surfinii to najtańszy sposób na balkon pełen kwiatów. Oto rady na zdrowe sadzonki i obfite kwitnienie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl