Logo
Logo

Co lubi surfinia i jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Mało która roślina balkonowa może dorównać surfinii urodą. Jej liczne, kolorowe kwiaty, oblepiające długie, zwisające pędy, mogą być niezastąpioną ozdobą balkonów i tarasów, ale tylko wtedy, gdy roślina ma zapewnione odpowiednie warunki.

Spis treści
Jakie warunki lubi surfinia? Miejsce Ziemia Jak dbać o surfinię? Sadzenie Nawożenie Przycinanie Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubi surfinia?

Surfinia nie występuje naturalnie w przyrodzie, gdyż jest stworzonym przez człowieka mieszańcem, a właściwie grupą odmian mieszańcowych o długich, zwisających pędach, pochodząca bezpośrednio od petunii ogrodowej, nazywanej zwyczajną, której z kolei rodzicami są dwa dzikie gatunki petunii (Petunia axillaris Jass. i P. violacea), występujące naturalnie w Ameryce Południowej. Pochodzenie rośliny jest wiec trochę skomplikowane, ale jej wymagania są bardzo podobne do wymagań typowych petunii.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Karolina Prokop (@little.garden.thing)

Miejsce

Surfinia to roślina wybitnie światłożądna, dlatego musi mieć zapewnione w pełni słoneczne stanowisko oraz miejsce ciepłe i osłonięte, gdyż jej długie pędy mogą zostać połamane przez silniejsze porywy wiatru. Surfinie są też bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego na balkon lub taras mogą trafić dopiero gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków (k. V).

Ziemia

Surfinia jest dość wymagająca względem podłoża, dlatego należy jej zapewnić żyzną, próchniczą, przepuszczalną ziemię o lekko kwaśnym odczynie pH.

 
 

Jak dbać o surfinię?

Kluczem do powodzenia uprawy surfini jest jej właściwe podlewanie. Rośliny bardzo dobrze znoszą pełne słońce i upał, ale absolutnie nie tolerują suszy, na którą reagują błyskawicznym więdnięciem. Z ich podlewaniem nie wolno jednak przesadzać, gdyż rośliny są równie wrażliwe na suszę, jak i na zalanie (podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nigdy mokre). Częstotliwość ich podlewania należy jednak dostosować do pogody, gdyż w okresach gorących rośliny będą potrzebowały podlewania codziennie, a czasem nawet dwa razy dziennie, natomiast gdy lato jest chłodne i wilgotne, wystarczy im nawadnianie 2-3 razy w tygodniu lub rzadziej. Przed każdym podlewaniem trzeba też sprawdzić, czy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschła, bo jeśli nadal pozostaje mokra, z kolejnym podlewaniem należy zaczekać.

Dość ważnym zabiegiem w uprawie surfinni jest też systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co nie tylko poprawia wygląd rośliny, ale też ułatwia jej zawiązywanie kolejnych pąków kwiatowych i zabezpiecza przed rozwojem chorób grzybowych.

 
 

Sadzenie

Surfinie po zakupie najlepiej od razu przesadzić do nowej ziemi, gdyż przez producenta uprawiane są w lekkim podłożu torfowym, które nie zawiera zbyt wielu składników odżywczych, a do tego bardzo szybko wysycha. Doniczka, w której surfinia zostanie posadzona, powinna też posiadać otwory odpływowe i warstwę drenażu na dnie, co pomoże odprowadzić nadmiar wody z podlewania i ochroni roślinę przed zalaniem.

Nawożenie

Surfinia kwitnie bardzo długo i obficie, dlatego w okresie wegetacyjnym zużywa mnóstwo składników pokarmowych, które należy systematycznie uzupełniać. Do jej nawożenia najlepiej wykorzystać specjalne nawozy dla surfinii, które najlepiej uwzględniają potrzeby rośliny, wspomagając intensywny wzrost jej długich pędów i stymulując obfite kwitnienie. Jeśli jednak nie mamy pod ręką takiego nawozu, sprawdzi się też nawóz dla petunii lub wieloskładnikowy nawóz dla roślin kwitnących bądź balkonowych.

Przycinanie

Surfinie nie wymagają regularnego przycinania. Ponieważ jednak ich pędy mogą osiągać znaczną długość, kiedy nadmiernie się rozrosną można je skrócić, co znacznie poprawi pokrój rośliny i pomoże jej się zagęścić.

 
 

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Surfinie są pięknymi, ale też wrażliwymi na choroby roślinami. Najczęściej zagraża im szara pleśń i mączniak prawdziwy, które potrafią doszczętnie zniszczyć pędy, liście i kwiaty. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, surfinie dobrze jest uprawiać w miejscu zadaszonym, gdyż obfite deszcze, moczące pędy, kwiaty i liście, sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Należy też uważać z podlewaniem, gdyż regularnie zalewane rośliny szybciej zachorują.

Surfiniom mogą też zagrażać mszyce, które potrafią występować bardzo licznie. W razie pojawienia się problemów z chorobami i szkodnikami, należy sięgnąć po jeden za aktualnie polecanych środków ochrony roślin.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: truongphong3003 i Krystiannr / Pixabay

Autor
Co lubi surfinia i jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Co lubi surfinia i jak o nią dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_kwiaty_na_balkon