Logo
Logo

Twoja surfinia zwiędła? Tak ją uratujesz. Odżyje i wypuści jeszcze więcej kwiatów

Czy Twoje surfinie zaczęły tracić swój dawny blask i więdnąć? Nie jesteś skazany na ich utratę! Przywrócenie zdrowia i bujnego kwitnienia Twoich surfinii jest możliwe, a my mamy dla Ciebie proste i skuteczne metody. Odkryj, jak właściwa pielęgnacja, odpowiednie nawożenie oraz domowa odżywka mogą odmienić los Twoich roślin, sprawiając, że Twoje balkony i tarasy znów rozkwitną w pełni kolorów.

Nie martw się, jeśli Twoja surfinia zaczyna tracić wigor, a jej kwiaty i liście wiotczeją – w dalszym ciągu można ją uratować. Jednak zanim przejdziemy do możliwych powodów więdnięcia, warto przypomnieć sobie, jak właściwie uprawiać tą niezwykle wdzięczną i piękną roślinę.

Kluczem do bujnego kwitnienia surfinii jest odpowiednia uprawa

Surfinie to bardzo ozdobne rośliny kwitnące, które wymienia się jednym tchem wraz z pelargoniami, lobeliami i werbenami, jako jedne ze sztandarowych kwiatów do uprawy na balkonach i tarasach. Aby w pełni i długo cieszyć się ich pięknem trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

Jakie warunki najlepiej jej zapewnić?

Przede wszystkim to rośliny, które uwielbiają słońce i potrzebują dużo światła, aby prawidłowo kwitnąć. Idealne stanowisko dla surfinii to miejsce słoneczne, które jest jednocześnie osłonięte przed silnymi wiatrami, które mogą uszkodzić delikatne pędy.

Wybór odpowiedniego podłoża to klucz do sukcesu w uprawie surfinii. Jeśli chcemy, by roślina rosła zdrowo i kwitła przez cały sezon, po zakupie warto ją przesadzić w dobrą, żyzną ziemię dla kwiatów balkonowych, która charakteryzuje się odpowiednim poziomem pH (w granicach 5,5-6,5) i dobrze utrzymuje wilgoć (podłoże próchnicze).

Jak ją podlewać i nawozić?

Surfinie są roślinami, które wymagają stałego dostępu do wody, szczególnie w ciepłe i suche dni. W okresach intensywnego słońca i wysokich temperatur zaleca się podlewanie surfinii nawet dwa razy dziennie. Stała wilgotność podłoża jest kluczowa, aby surfinie mogły prawidłowo rozwijać się i kwitnąć.

Aby surfinie kwitły bujnie i były zdrowe, niezbędne jest regularne stosowanie odpowiednich nawozów, np. dla kwiatów balkonowych. Nawozy specjalnie przeznaczone dla surfinii zawierają zbilansowany skład składników odżywczych, który wspiera intensywne kwitnienie i prawidłowy rozwój roślin.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Przyczyny więdnięcia – jak rozpoznać problem i uratować surfinię?

Jeśli zauważyłeś, że Twoje surfinie zaczynają tracić swój dawny blask i więdnąć, istnieje duża szansa, że przyczyna tkwi w pielęgnacji surfinii – błędach, które mogły pojawić się podczas ich uprawy, którą opisaliśmy wyżej. Oto najczęstsze z nich, które mogą być przyczyną więdnięcia roślin:

Problem przelania

Nadmierna i utrzymująca się wilgoć w podłożu może prowadzić do gnicia korzeni surfinii i jej więdnięcia.
► W przypadku przelania, surfinię trzeba przesadzić do świeżego podłoża usuwając podczas tego zabiegu gnijące korzenie. Następnie przez jakiś czas musimy bardzo uważać, by zbyt obficie nie podlewać rośliny.

Problem przenawożenia

Zbyt duża ilość nawozów wpływa na zdolność korzeni do pobierania substancji organicznych z podłoża w efekcie czego pelargonia "głoduje".
► Gdy tak się stanie, postępujemy tak samo, jak w przypadku przelania – musimy przesadzić roślinę w świeże podłoże o odpowiednim pH. Ważne jest, żeby przez pierwszy okres po posadzeniu nie nawozić surfinii, a jedynie przelewać ją czystą wodą.

Brak nawożenia

Brak odpowiedniego nawożenia sprawia, że roślina wyraźnie marnieje, nie wytwarza wielu kwiatów, a nawet może więdnąć.
► Rośliny balkonowe potrzebują systematycznego nawożenia. Można stosować specjalne nawozy, lub robić domowe odżywki, które są uważane za lepsze, gdyż znacznie ciężej jest nimi przenawozić rośliny.

Domowa odżywka, którą na pewno nie przenawozisz surfinii!

Jeśli chcesz, aby Twoje surfinie pięknie zdobiły balkon lub taras i nie były narażone na przenawożenie, wypróbuj prosty przepis na domową odżywkę. Składniki, które znajdziesz w każdym domu, mogą zdziałać cuda i sprawią, że zwiędnięte rośliny znów rozkwitną pełnią sił.

Potrzebujesz:

  • 1 banan
  • 1 litr wody
  • 2 łyżki fusów z kawy

Przygotowanie:

  1. Wrzuć banan do blendera, dodaj litr wody i zblenduj na gładką masę.
  2. Przecedź otrzymaną mieszankę przez sitko, aby pozbyć się większych resztek.
  3. Do płynu dodaj fusy z kawy i dokładnie wymieszaj.

Tak przygotowaną odżywkę przelej do pięciolitrowej butelki i uzupełnij wodą do pełna. Stosuj raz w miesiącu, podlewając nią surfinie. Dzięki temu zabiegowi Twoje rośliny nie tylko odzyskają siły, ale też będą w stanie wypuścić jeszcze więcej kwiatów.

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Przeczytaj także
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Kwiaty surfinii potrafią przemienić każdy balkon w kolorową oazę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i domowej odżywce, możesz cieszyć się ich pięknem przez całe lato. Nie pozwól, by drobne problemy związane z uprawą zepsuły Ci radość z ogrodnictwa.


Zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Autor
Twoja surfinia zwiędła? Tak ją uratujesz. Odżyje i wypuści jeszcze więcej kwiatów
Twoja surfinia zwiędła? Tak ją uratujesz. Odżyje i wypuści jeszcze więcej kwiatów
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl