Logo
Logo

Sadzenie roślin doniczkowych | Co warto wiedzieć?

Pytanie czytelnika: Czy rośliny balkonowe mogą rosnąć w doniczkach, w których zostały kupione? Czy trzeba je przesadzić do nowych doniczek?

Spis treści
Czy każda roślina wymaga posadzenia do nowej doniczki? Jak posadzić roślinę w nowej doniczce? Jaką ziemię wybrać do sadzenia? Jak pielęgnować roślinę po posadzeniu do doniczki?

O czym warto pamiętać podczas sadzenia roślin doniczkowych?

Czy każda roślina wymaga posadzenia do nowej doniczki?

Tak, bo w doniczce, w której rosła w szklarni i stała w sklepie jest za mało podłoża i substancji pokarmowych do dalszego wzrostu! Po przyniesieniu roślin ze sklepu należy je bezwzględnie przesadzić do świeżej ziemi oraz do nowego, większego pojemnika – doniczki lub skrzynki. Rośliny balkonowe zwykle bujnie rosną – wraz ze wzrostem liści przybywa także korzeni. Nie można dopuścić do tego, aby korzenie nie miały miejsca w doniczce.

Jak posadzić roślinę w nowej doniczce?

Poskręcane korzenie należy rozplątać, zbyt długie skrócić, a chore usunąć. Należy posadzić roślinę na tej samej głębokości co wcześniej. Jeśli łodyga jest posadzona zbyt głęboko będzie gniła.

Nową doniczkę wypełniamy podłożem do ok. 1,5 cm poniżej szczytu. Warto także pamiętać, aby nowe doniczki miały otwory w dnie. Na dnie doniczki warto zrobić warstwę drenażu z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Jest ona niezbędna, gdyż w stojącej wodzie rośliny źle rosną, a korzenie, którym brakuje powietrza często gniją. Nadmiar wody musi swobodnie wyciekać z doniczki. Wodę stojącą w podstawce należy wylać.

Jaką ziemię wybrać do sadzenia?

Najprostszym sposobem na zapewnienie optymalnej gleby dla naszej rośliny jest odpowiedniego podłoża w centrum ogrodniczym. Najlepiej sprawdzi się specjalna ziemia do roślin doniczkowych lub kwiatów balkonowych. Zawiera ona podłoże oraz nawóz, który zapewni roślinom dobry start. Warte polecenia są podłoża z nawozem długo działającym. Ziemia z ogródka nie zawsze nadaje się do roślin doniczkowych. Często zawiera wiele czynników chorobotwórczych i szkodników.

Jak pielęgnować roślinę po posadzeniu do doniczki?

Przed sadzaniem należy rośliny obficie podlać aby podłoże dobrze namokło – ułatwi nam to znacznie wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki. Również po posadzeniu należy intensywnie podlać roślinę, pamiętając aby usunąć nadmiar wody z doniczki. Niezbędne także będzie regularne nawożenie – by odżywiać rośliny podczas intensywnego wzrostu i kwitnienia.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Flora Dania

 

Autor
Sadzenie roślin doniczkowych | Co warto wiedzieć?
Sadzenie roślin doniczkowych | Co warto wiedzieć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Grazyna

11-05-2020 15:16

Witam,czy moge wsadzic nasiona papryki do donicy awokado?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl