Kwitnące wiosną rośliny cebulowe pochodzą z różnych rejonów świata. Tulipany – z Turcji, hiacynty w naturze występują w krajach na wschód od Morza Śródziemnego (Liban, Syria, Iran, Irak), narcyzy rozprzestrzeniły się z południowego zachodu Europy na cały kontynent, zaś szachownice zasiedlają Europę i zachodnią Azję.
Wśród posadzonych w doniczkach tulipanów (Tulipa) możesz znaleźć mnóstwo kształtów i kolorów, od niewielkich tulipanów botanicznych, po odmiany przyprawiające o zawrót głowy: o kwiatach pojedynczych i pełnych, z pierzastymi płatkami lub pofalowanymi (tulipany papuzie). Kwiaty mogą być w jednym kolorze bądź wielu, paskowane albo cieniowane.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Hiacynty (Hyacinthus) są dostępne w klasycznych kolorach: różowym, białym i niebieskim, choć znajdziesz też mnie typowe: fioletowe, łososiowe i jasnożółte. Im więcej kwiatów w kwiatostanie, tym roślina obficiej kwitnie.
Narcyzy (Narcissus) rosnące w doniczkach to albo pachnące żonkile, klasyczne “trąbki” lub odmiany o pełnych kwiatach. Podstawowe kolory kwiatów to żółty i biały, ale coraz popularniejsze są nowości dwukolorowe (łososiowy i pomarańczowy).
Szafirki (Muscari), na co wskazuje nazwa, mają szafirowe kwiaty, ale dziś znajdziesz też białe, liliowe, fioletowe i różowe. Często doniczkowe szafirki pachną.
Z szachownic w doniczkach najpopularniejsza jest szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) z "szachownicowym" wzorkiem na kubeczkowatych kwiatach. Szachownica perska (F. persica) jest wyższa i mniej eteryczna, z wieloma ciemnopurpurowymi kwiatami na łodydze. Szachownica cesarska (F. imperialis) ma wysokie pędy zwieńczone przewieszającymi się, mocno pachnącymi kwiatami.
Na co zwrócić uwagę, kupując wiosenne rośliny cebulowe w doniczkach?
- Im większa cebulka, tym wyższa jakość, gwarantując większe kwiaty i ich obfitość.
- Zobacz, czy nie mają śladów chorób lub żerowania szkodników.
- Cebulki muszą mocno siedzieć w podłożu.
- Suche pąki kwiatowe lub końcówki liści to oznaka, że cebulki miały za sucho; jeśli zaś widzisz na nich albo na podłożu pleśń – miały za mokro.
- Kształtny pąk kwiatowy z widocznym kolorem daje największe szanse na piękne kwitnienie.
Uprawa i pielęgnacja
Im chłodniejsze miejsce, tym dłużej rośliny cebulowe w donicach będą kwitły. Regularne podlewanie zachęci cebulki do kwitnienia, ale za dużo wody może spowodować ich gnicie. Nie stosuj nawozu – roślina ma wszystkie substancje już w cebulce.
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland