Cebulica Miszczenki Scilla mischtschenkoana

Cebulica Miszczenki Tubergena Scilla mischtschenkoana, fot. imagebrokermicrostock - Depositphotos
Cebulica Miszczenki (Scilla mischtschenkoana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
17
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, lekka, próchniczna
Kolor kwiatów: niebieskie, białe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: pojedyncze
Odczyn gleby: obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: kępy, kobierce, wzniesiony
Wysokość: 20 cm
Okres kwitnienia: II, III
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: skarpy, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, skalniaki, rabaty

Cebulica Miszczenki, cebulica Tubergena (Scilla mischtschenkoana syn. Scilla tubergeniana) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W naturze można ją spotkać na północnych terenach Bliskiego Wschodu. Rośnie na suchych, kamienistych zboczach i górskich łąkach.

Ta roślina cebulowa dorasta do ok. 15-20 cm wysokości. Wytwarza kilka wydłużonych, równowąskich, mięsistych liści.

Cebulica Miszczenki kwitnie pod koniec lutego i w marcu. Jest jedną z pierwszych kwitnących cebulic. Na początku kwitnienia groniaste kwiatostany pojawiają się blisko nasady liści, a z czasem ich pędy wydłużają się. Pojedynczy kwiat jest sześciopłatowy, gwiazdkowy i posiada pęczek pręcików z żółtymi pylnikami po środku. Kwiaty posiadają na płatkach pojedyncze, błękitne smugi, które z czasem bledną.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wymagania i uprawa

Najlepszym stanowiskiem dla cebulicy są miejsca słoneczne lub w delikatnym cieniu i osłonięte od wiatru. Gleby powinny być przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie jak najbardziej zbliżonym do obojętnego. Kwiaty te są mrozoodporne, choć uprawiane w donicach zaleca się zabezpieczyć (szczególnie, gdy zapowiadane są duże mrozy).

Cebulica Miszczenki wymaga typowych zabiegów pielęgnacyjnych – odchwaszczania i podlewania w czasie suchej pogody. Można je też nawozić, tak jak pozostałe rośliny cebulowe. Cebulice lubią rosnąć w sąsiedztwie drzew.

Rośliny rozmnaża się przez wysiew nasion lub podział (w okresie spoczynku, w drugiej połowie lata). Cebulica często daje samosiew.

Zastosowanie

Cebulica Miszczenki znakomicie prezentuje się w sąsiedztwie przebiśniegów i śnieżników. Może być sadzona na rabatach, w ogrodach skalnych jak i w pojemnikach na tarasach czy balkonach.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: imagebrokermicrostock, AngieC333/Depositphotos, 


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Cebulica dwulistna Scilla bifolia

Bez kabla, bez spalin, bez ograniczeń. Wystarczy jeden akumulator Bosch: do domu, ogrodu i garażu
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści