Logo
Logo

Przesadzanie paproci doniczkowych | Kiedy i jak przesadzać paprotki?

Paprocie to bardzo wdzięczne rośliny, które pięknie wyglądają w mieszkaniu lub biurze. Są dość wymagające ale co ciekawe dość łatwe w uprawie doniczkowej. Jednym z ważniejszych zabiegów jest przesadzanie. Należy je przeprowadzić umiejętnie, aby nie zaszkodzić roślinie. Jak i kiedy przesadzać paprocie? Jaka doniczka dla paproci?

Spis treści
Kiedy przesadzać paprocie? Jak przesadzać paprocie? Jaka ziemia i doniczka dla paproci? Jak dbać po przesadzeniu?

Kiedy przesadzać paprocie?

Paprocie w uprawie domowej nie wymagają częstego przesadzania, a zabieg ten zazwyczaj wystarcza wykonać raz na kilka lat. Paproć wymaga przesadzania, gdy doniczka staje się wyraźnie za mała lub niestabilna. Przesadzanie należy wykonać wiosną (marzec), gdy roślina najlepiej zniesie ten stresujący zabieg.

Uwaga! Warto pamiętać, że paprotki lepiej rosną w nieco za małych doniczkach, a duże pojemniki im nie służą i powodują nadmierny rozrost części podziemnej zamiast naziemnej!

Jak przesadzać paprocie?

Przesadzanie paproci nie jest trudne, ale wymaga pewnej ostrożności, aby nie uszkodzić korzeni i części naziemnych, które są dość delikatne.

  1. Wiele ogrodników radzi, by przed przesadzaniem podlać paproć, co ułatwia wyciągnięcie jej z doniczki.
  2. Następnie roślinę trzeba delikatnie oczyścić z części ziemi na tyle ile się da. Dobrze używać patyczka lub ołówka, starając się nie uszkadzać korzeni.
  3. Tak przygotowaną roślinę umieszcza się w nowej doniczce i obsypuje nową ziemią. Na koniec ponownie podlewamy paproć.

Chcesz, by Twoje hortensje i rododendrony kwitły pięknie, długo i obficie? Ten nawóz to klucz
Przeczytaj także
Chcesz, by Twoje hortensje i rododendrony kwitły pięknie, długo i obficie? Ten nawóz to klucz
Fot. Elena Medoks / AdobeStock
Paproć delikatnie wyjmujemy z doniczki, w której się znajdował wcześniej i dobieramy nowy pojemnik o jeden rozmiar większy. umieszczamy w nim paproć i dosypujemy odpowiedniego podłoża. Na koniec podlewamy roślinę.

Jaka ziemia i doniczka dla paproci?

Najlepiej, aby paproć miała ceramiczną doniczkę, która nie powinna być zbyt duża – nowa ma być tylko o kilka cm większa od starej. Doniczka powinna mieć otwory odpływowe.

Ziemia do paproci powinna być żyzna, przepuszczalna i o lekko kwaśnym pH.

Jak dbać po przesadzeniu?

Przesadzanie jest dla paproci tak, jak dla wszystkich innych roślin zabiegiem mocno obciążającym, który może osłabić rośliny. Dlatego po jego przeprowadzeniu o roślinę należy szczególnie zadbać.

  • Przede wszystkim podłoże należy obficie podlać, a nadmiar wody z podstawka wylać.
  • Po około 2-3 tygodniach warto rozpocząć nawożenie. Można zastosować nawozy długodziałające np. pałeczki nawozowe lub nawozy w płynie do roślin zielonych. W tym drugim przypadku roztwór nawozu należy wykorzystać do podlewania paproci co 2-3 tygodnie.


Tekst: Redakcja ZelonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Elena Medoks / AdobeStock

Autor
Przesadzanie paproci doniczkowych | Kiedy i jak przesadzać paprotki?
Przesadzanie paproci doniczkowych | Kiedy i jak przesadzać paprotki?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)