Logo
Logo

Wasza paprotka schnie i jest cała w plamach? Wykonajcie tę 1 czynność, a roślina odżyje

Pamiętam paprocie, które bujnie rozwijały się na wysokich szafkach u babci w mieszkaniu. Zawsze były w najlepszej kondycji przez wiele lat. Z reguły dostawała szczepki od znajomych z pracy czy sąsiadek, a potem dawała im nowe życie. Świetnie radziły sobie w półcieniu oraz umiarkowanej temperaturze otoczenia. Od najmłodszych lat widziałam, jak sukcesywnie zbierała zasychające resztki liści, aby oczyścić dokładnie podłoże rośliny. Pielęgnacja nie należała może do najtrudniejszych, ale wiem, ze poświęcała im dużo uwagi. Jeżeli wasze paprotki schną lub mają plamy na liściach, wypróbujcie tę jedną czynność, aby je wspomóc.

Jesteście fanami rozłożystych paproci, ale nie macie pojęcia co zrobić, aby odżyły? Warto o nie zadbać, gdyż to jedne z tych roślin, które działają jak naturalny nawilżacz powietrza. To także top5, jeżeli chodzi o jego oczyszczanie. Będą świetną i funkcjonalną ozdobą sypialni, zwłaszcza na podwieszanych szafeczkach czy wiszących donicach. Pamiętajcie tylko, aby zapewnić im optymalną wilgotność powietrza oraz nie zapominajcie o nawadnianiu. Nie przelewajcie jej, ale starajcie się, aby podłoże było zawsze wilgotne. Co zrobić, aby paproć odżyła i liście przestały schnąć? Poniżej znajdziecie proste i sprawdzone porady.

Czym spryskać liście paproci, aby odżyły i były zdrowe?

Liście paproci muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu. To główna ozdoba rośliny, która potrafi być długa i rozłożysta. Nie zawsze wilgotne podłoże załatwi wszystko. Czasem się zdarza, że zmieniające się warunki i temperatura w mieszkaniu potrafi negatywnie wpłynąć na roślinę. Warto wtedy pozbyć się uschniętych liści i wypróbować mieszankę, którą możecie zrobić już za kilka groszy. W czym tkwi sekret? W herbacie liściastej.  Jak jej użyć, aby mieć najlepszy efekt? Poniżej kilka sposobów:

  • zaparzcie liście herbaty przez około 10 minut - możecie je wymieszać z pokrzywą lub skrzypem (podczas gotowania wytrąca się drogocenny krzem, który pozytywnie wpływa na rośliny). Podlewajcie roślinę w proporcji 1:1 z wodą oraz raz na jakiś czas spryskujcie mieszanką liście paproci z odległości około 15 cm,
  • innym sposobem jest ułożenie zaparzonych liści herbaty na podłoży lub wkomponowanie ich bezpośrednio do środka - podczas gnicia i kompostowania będzie zapewniała roślinie związki mineralne niezbędne do prawidłowego wzrostu,
  • zamiast wody, możecie używać także naparów z ziół, bogatych przede wszystkim w składniki odżywcze, najlepsze dla roślin - jednym z nich jest rumianek

Czy paproć kwitnie?

Wbrew niektórym wierzeniom, paproć nie kwitnie. Przypisywane mistyczne moce tej roślinie sprawiły, że w poprzednich stuleciach były organizowane wyprawy, które miały na celu odnalezienie tego kwiatu. Działo się tak w noc świętojańską, gdy poszukiwacze mieli nadzieję na uzyskanie dzięki temu takich zdolności jak: wiedza, zdrowie, spełnienie w miłości, zdolność przewidywania przyszłości a także niewidzialności. Mając w posiadaniu kwiat, liczyli także na rozszyfrowanie mowy zwierząt, jak również zdobycie mądrości ludów i zdrowia.

Zastanawiacie się, którym roślinom były przypisywane także magiczne moce? W wierzeniach słowiańskich to lubczyk, dziurawiec czy bylica były najbardziej znane. Nie możemy zapomnieć także o piołunie. Ten ostatni miał wyjątkową właściwość - podczas palenia ziół w ognisku, miało się pewność, ze nie zbliży się do nas zło, w tym diabeł.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe:Berna Namoglu / Adobe Stock

Autor
Wasza paprotka schnie i jest cała w plamach? Wykonajcie tę 1 czynność, a roślina odżyje
Wasza paprotka schnie i jest cała w plamach? Wykonajcie tę 1 czynność, a roślina odżyje
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl