Paprotka zwyczajna Polypodium vulgare

Paprotka zwyczajna Polypodium vulgare, fot. Algirdas_Wikimedia Commons
Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
3
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Wysokość: 35-60 cm
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba stale wilgotna
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, ogrody wiejskie, rabaty

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) to nieduża, wieloletnia paproć z rodziny paprotkowatych (Polypodiaceae). Jej naturalny obszar występowania jest bardzo rozległy, gdyż obejmuje większą część półkuli północnej: min. Ameryka Północna, Afryka Północna, Azja i większą część Europy, w tym także Polska, gdzie gatunek jest bardzo rozpowszechniony, szczególnie w obszarach górskich.

Paprotka zwyczajna może dorastać do ok. 35-45(60) cm wys. Tuż pod ziemią rozwija pełzające, pokryte łuskami, jasnobrązowe kłącze, z którego wyrastają zimozielone, pierzaste, skórzaste liście. Każdy liść złożony jest ze sztywnego, cienkiego, brązowego, odziomkowego ogonka, z którego po obu stronach wyrastają ułożone w naprzeciwległych rzędach lancetowate, wydłużone, zaokrąglone na szczycie, skórzaste, zielone listki z delikatnie piłkowanym brzegiem.

Liście są zimotrwałe i obumierają dopiero wiosną, w kolejnym roku, gdyż wtedy zastępowane są przez młode liście, wyrastające z kłącza. Zarodnie tworzą się na spodniej stronie liścia i mają postać pomarańczowożółtych lub pomarańczowobrązowych, kulistych skupień, ułożonych w rzędach wzdłuż nerwu głównego. Zarodniki dojrzewają latem (VII-IX).

Wymagania i uprawa

W naturze paprotka preferuje różne stanowiska, ale najchętniej zasiedla miejsca cieniste i półcieniste oraz próchnicze, przepuszczalne, wilgotne, gleby, najlepiej o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH. Spotykana jest też na starych, wilgotnych, kamiennych murach, leśnych zboczach, starych drzewach i omszonych skałach.

Roślina nie lubi długotrwałej suszy i wapiennej gleby, ale dobrze znosi krótkotrwałe przesuszenie i większe nasłonecznienie. W uprawie oczekuje podobnych warunków jak w środowisku naturalnym, dlatego należy uprawiać ją w cieniu lub półcieniu na próchniczych, przepuszczalnych, wilgotnych podłożach.

Gatunek jest całkowicie mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia.

Paprotka zwyczajna może być rozmnażana przez wysiew dojrzałych zarodników lub podział kęp.

Zastosowanie

Paprotka zwyczajna doskonale prezentuje się w ogrodach leśnych i naturalistycznych. Może być zestawiana z innymi, niewielkimi paprociami oraz funkiami. Nadaje się też do sadzenia w ogrodach skalnych, na wilgotnych, zacienionych murkach i w szczelinach miedzy kamieniami. Na większych, wilgotnych, zacienionych stanowiskach może być też traktowana jako roślina okrywowa, gdyż dobrze rozrasta się za pomocą kłączy w duże kępy.

Kłącze paprotki zwyczajnej miało też zastosowanie w lecznictwie. Wykorzystywano je w preparatach wspomagających leczenie chorób układu oddechowego i moczowego, gdyż wykazywało min.: działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i moczopędne.

Wybrane odmiany

  • 'Bifido Multifidum' – pojedyncze listki tworzące liść, mają rozwidlone końce
  • 'Ramosum' – liście rozwidlone na szczycie lub w połowie długości

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Algirdas/Wikimedia Commons


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Obserwuj
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści