Logo
Logo

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare)

Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
 • Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
 • Wysokość: 35-60 cm
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba wilgotna, gleba stale wilgotna
 • Stanowisko: półcień, cień
 • Zastosowanie: ogrody wiejskie, rabaty, brzegi zbiorników wodnych, roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe
 • Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare) to nieduża, wieloletnia paproć z rodziny paprotkowatych (Polypodiaceae). Jej naturalny obszar występowania jest bardzo rozległy, gdyż obejmuje większą część półkuli północnej: min. Ameryka Północna, Afryka Północna, Azja i większą część Europy, w tym także Polska, gdzie gatunek jest bardzo rozpowszechniony, szczególnie w obszarach górskich.

  Paprotka zwyczajna może dorastać do ok. 35-45(60) cm wys. Tuż pod ziemią rozwija pełzające, pokryte łuskami, jasnobrązowe kłącze, z którego wyrastają zimozielone, pierzaste, skórzaste liście. Każdy liść złożony jest ze sztywnego, cienkiego, brązowego, odziomkowego ogonka, z którego po obu stronach wyrastają ułożone w naprzeciwległych rzędach lancetowate, wydłużone, zaokrąglone na szczycie, skórzaste, zielone listki z delikatnie piłkowanym brzegiem.

  Liście są zimotrwałe i obumierają dopiero wiosną, w kolejnym roku, gdyż wtedy zastępowane są przez młode liście, wyrastające z kłącza. Zarodnie tworzą się na spodniej stronie liścia i mają postać pomarańczowożółtych lub pomarańczowobrązowych, kulistych skupień, ułożonych w rzędach wzdłuż nerwu głównego. Zarodniki dojrzewają latem (VII-IX).

  Wymagania i uprawa

  W naturze paprotka preferuje różne stanowiska, ale najchętniej zasiedla miejsca cieniste i półcieniste oraz próchnicze, przepuszczalne, wilgotne, gleby, najlepiej o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH. Spotykana jest też na starych, wilgotnych, kamiennych murach, leśnych zboczach, starych drzewach i omszonych skałach.

  Roślina nie lubi długotrwałej suszy i wapiennej gleby, ale dobrze znosi krótkotrwałe przesuszenie i większe nasłonecznienie. W uprawie oczekuje podobnych warunków jak w środowisku naturalnym, dlatego należy uprawiać ją w cieniu lub półcieniu na próchniczych, przepuszczalnych, wilgotnych podłożach.

  Gatunek jest całkowicie mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia.

  Paprotka zwyczajna może być rozmnażana przez wysiew dojrzałych zarodników lub podział kęp.

  Zastosowanie

  Paprotka zwyczajna doskonale prezentuje się w ogrodach leśnych i naturalistycznych. Może być zestawiana z innymi, niewielkimi paprociami oraz funkiami. Nadaje się też do sadzenia w ogrodach skalnych, na wilgotnych, zacienionych murkach i w szczelinach miedzy kamieniami. Na większych, wilgotnych, zacienionych stanowiskach może być też traktowana jako roślina okrywowa, gdyż dobrze rozrasta się za pomocą kłączy w duże kępy.

  Kłącze paprotki zwyczajnej miało też zastosowanie w lecznictwie. Wykorzystywano je w preparatach wspomagających leczenie chorób układu oddechowego i moczowego, gdyż wykazywało min.: działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i moczopędne.

  Wybrane odmiany

  • 'Bifido Multifidum' – pojedyncze listki tworzące liść, mają rozwidlone końce
  • 'Ramosum' – liście rozwidlone na szczycie lub w połowie długości

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Algirdas/Wikimedia Commons

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl