Obiedka szerokolistna (Chasmanthium latifolium) to średniej wysokości, kłączowa trawa bylinowa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Roślina pochodzi z Ameryki Północnej, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata. Naturalnie zasiedla łąki, leśne polany i brzegi zbiorników wodnych.

Może dorastać do wys. ok. 1-1,2 m, a w porze kwitnienia do 2 m. Roślina tworzy jasnozielone, płaskie, gładkie, szerokolnacetowate liście, łukowato przewieszające się na zewnątrz i zebrane w luźne, okazałe kępy (przypominają liście bambusa). Jesienią liście przebarwiają się na żółto.

Obiedka szerokolistna zakwita późnym latem (VIII-IX), wydając dość duże, początkowo zielone, później czerwono nabiegłe kwiaty, zebrane na szczycie cienkiego, przewieszającego się pędu w luźne, zwisające, kłosowe kwiatostany. Kłoski wyglądają bardzo oryginalnie, gdyż są jajowate, mocno spłaszczone, szerokie i grubo ząbkowane na brzegach (przypominają kwiatostany owsa, dlatego w kraju pochodzenia roślina bywa nazywana owsem północnym lub rzecznym).

Wymagania i uprawa

Obiedka nie jest rośliną szczególnie wymagającą. Najlepiej rośnie na osłoniętych, ciepłych, słonecznych stanowiskach i żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych podłożach, ale poradzi sobie też w niewielkim półcieniu i na każdej typowej glebie ogrodowej. W naszym klimacie trawa jest zwykle dostatecznie mrozoodporna, ale w chłodniejszych rejonach kraju i w czasie surowej zimy warto osłonić ją np. gałązkami stroiszu. Nie należy też przycinać jej liści jesienią, tylko dopiero wiosną w kolejnym sezonie.

Obiedkę najlepiej rozmnażać wiosną przez podział dorosłych egzemplarzy (metoda polecana do rozmnażania odmian ozdobnych), ale na dobrych stanowiskach może dawać też niewielki samosiew.

Zastosowanie

W ogrodzie obiedka może być wykorzystywana do tworzenia kompozycji rabatowych, gdyż ładnie prezentuje się w towarzystwie floksów wiechowatych, jeżówek, rudbekii, liliowców, przetaczników kłosowych, pysznogłówek. Bardzo atrakcyjnie wygląda też w jednogatunkowych grupach oraz na rabatach z innymi trawami ozdobnymi.

Ładnie prezentuje się też nad brzegami zbiorników wodnych i wzdłuż ścieżek lub chodników (jaj kwiatostany ładnie przewieszają się nad ścieżkami). Może być też ozdoba ogrodów naturalistycznych, ale ze względu na bambusopodobne liście, sprawdzi się również w ogrodach japońskich.

Oryginalne kwiatostany obiedki nadają się do ciecia i suszenia.

Wybrane odmiany

  • 'River Mist' – odm. o jasnozielonych liściach ozdobionych podłużnymi, kremowobiałymi pasami różnej grubości, niektóre liście mogą być kremowo-białe


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Chasmanthium latifolium"/hannawacker/CC0 1.0., YAYImages, herreid, ovju@yandex.ru/Depositphotos