Logo
Logo

Wystarczą 2 składniki, a przędziorki uciekną, gdzie pieprz rośnie. Rośliny odżyją i wypuszczą pąki

Przędziorki to od lat zmora ogrodników - pojawiają się nagle, gdy tylko spuścimy gardę. Te małe pajęczaki uwielbiają żerować na roślinach doniczkowych wtedy, gdy powietrze jest dość suche i mają idealne warunki do rozgałęziania pajęczynek. Ostatnio dorwałam kilka okazów na swoim gruboszu, który jest już pokaźnym drzewkiem, mającym około 10 lat. Od spodu, na jego liściach zauważyłam drobne pajęczynki, które bardzo mnie zaniepokoiły. Zaczęły przechodzić również na roślinkę zwaną "uszkami Shreka", która także sobie upodobały. Konieczna była dezynfekcja całego parapetu, aby mieć pewność, że nie przedostaną się na kolejne rośliny znajdujące się w mieszkaniu.

Spis treści
Co zrobić, aby pozbyć się przędziorków z roślin na dobre? Czy przędziorki żyją w ziemi uniwersalnej?

Znajomy ogrodnik podpowiedział mi co zrobić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tych szkodników. Przede wszystkim pamiętajcie o tym, ze gdy jedna z naszych roślin będzie zaatakowana, jest ogromne prawdopodobieństwo, że z szybkością światła przeniosą się na kolejne roślinki, sąsiadujące z tą zakażoną. Należy wykonać naturalny oprysk, który działa cuda. Pomaga roślinie uwolnić się od niechcianych pajęczaków, które powoli wysysają życie z każdej zielonej pociechy w naszym domu. Co dokładnie należy zrobić? Podpowiem wam w poniższej poradzie, którą czym prędzej wprowadźcie w życie.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Co zrobić, aby pozbyć się przędziorków z roślin na dobre?

W pierwszej kolejności warto zafundować roślinom prysznic, który dokładnie oczyści je z pajęczynek i larw tych szkodników. Róbcie to delikatnie i spróbujcie wykryć miejsca, w których najwięcej ich gniazduje. Usuńcie niektóre z porażonych liści.

Po dokładnym osuszeniu roślin przechodzimy do drugiego etapu. Co dokładnie robimy? Naturalna mieszanka z 2 składników będzie idealnym remedium. Znajomy ogrodnik polecił mi mieszaninę szarego mydła potasowego z wodą.

W odpowiedniej proporcji jest zabójcza dla przędziorków i stanowi ochronę przeciwgrzybiczą i przeciwpasożytniczą. Wymieszajcie 3 łyżeczki mydła potasowego na każdy litr wody letniej. Dokładnie spryskajcie nią rośliny zarażone oraz te, które znajdują się w pobliżu.

Dzięki temu zabezpieczycie je oraz pomożecie we wstępnej fazie, kiedy rozwijają się larwy przędziorka. Pamiętajcie, że samice jednorazowo mogą składać nawet do 200 jaj, dlatego też warto działać natychmiast. To pozwoli na eliminację ich rozrodu i rozrostu kolejnych drobnych pajęczynek.

Czy przędziorki żyją w ziemi uniwersalnej?

Przędziorki to jedne z tych szkodników, które potrafią bardzo zaszkodzić roślinie. Warto wykryć je we wczesnym etapie, aby móc w porę odratować nasza roślinę. Początkowo są trudno zauważalne, jednak warto wiedzieć, jak się chronić.

Przędziorki nie żyją w ziemi uniwersalnej, dlatego nie ma takiej obawy, że podczas przesadzania roślin możecie przenieść je na kolejną roślinę. Przędziorki można przenieść na ubraniach do domu lub pojawiają się dostając przez okno, wyszukując swojej roślinnej ofiary.

To drobne pajęczaki, które tworzą sieci drobnych nitek, które okalają roślinę. Najczęściej dzieje się to od spodu liści, dlatego warto tam zaglądać. We wczesnym rozpoznaniu można szybko wspomóc roślinę w walce o zdrowe pędy i kwiatostany.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Wollertz / AdobeStock

Autor
Wystarczą 2 składniki, a przędziorki uciekną, gdzie pieprz rośnie. Rośliny odżyją i wypuszczą pąki
Wystarczą 2 składniki, a przędziorki uciekną, gdzie pieprz rośnie. Rośliny odżyją i wypuszczą pąki
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy