Logo
Logo

Pajęczyny na iglakach – co to jest i jak się ich pozbyć?

Rośliny iglaste to miejsca do życia dla wielu stworzeń – od ptaków po pająki. Dlatego pojedyncza, gruba, ażurowa pajęczyna nie jest niczym nienaturalnym. Pewnie przy wnikliwej obserwacji uda się znaleźć jej właściciela. Problem występuje, gdy w różnych miejscach na pędach pojawiają się delikatne pajęczynki, w których skupione są malutkie „punkciki”, ledwie widoczne gołym okiem. To żarłoczne przędziorki.

Spis treści
Jaki gatunek przędziorka występuje na iglakach? Objawy żerowania przędziorka na roślinach iglastych Jak zwalczać przędziorki na iglakach? Jak zapobiegać pojawieniu się przędziorków?

Jaki gatunek przędziorka występuje na iglakach?

Pajęczyny mogą występować na części drzewa lub krzewu iglastego lub nawet pokrywać całą roślinę (np. w przypadku odmian karłowych). Są tworzone przez przędziorki. Na iglakach najczęściej występuje przędziorek sosnowiec (Oligonychus ununguis). Oprócz sosen lubi świerk biały. Nie gardzi także żywotnikami czy cyprysikami. Zdarza się, że za szkody odpowiadają inne gatunki przędziorków. Dla właściciela ogrodu rozpoznanie gatunku nie ma jednakże większego znaczenia, gdyż objawy ich żerowania jak również metody zwalczania wyglądają podobnie.

Objawy żerowania przędziorka na roślinach iglastych 

Przędziorek żeruje na igłach i łuskach. Wysysa z nich soki, w rezultacie powstają drobne plamki i matowe przebarwienia. Z czasem organy żółkną, brązowieją wysychają i opadają (igły). Przędziorek może doprowadzić do ogołocenia roślin. Zaatakowane drzewa i krzewy tracą walory dekoracyjne, ogranicza się ich zdolność asymilacji, stają się bardziej podatne na inne szkodniki, choroby, a także niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Jak zwalczać przędziorki na iglakach?

W przypadku niedużej populacji przędziorka – w początkowej fazie żerowania – warto wykorzystać ekologiczne rozwiązania. Przykładem preparatów, które nie powodują szkody dla środowiska jest Agrocover, Magic Protect Insect i Emulpar.

Z chemicznych środków przędziorkobójczych dużą efektywnością charakteryzuje się Ortus, zawierający fenpiroksymat (związek z grupy fenoksypirazoli). Zwykle wykonuje się 2-3 zabiegi w odstępach 5-7 dniowych (trzeba sugerować się instrukcją zawartą na opakowaniu produktu). Zabiegi należy wykonywać wieczorem.

Z domowych sposobów dość skuteczna jest gnojówka z pokrzywy.

Jak zapobiegać pojawieniu się przędziorków?

Przędziorkom sprzyja susza i suche powietrze. Dlatego w czasie susz iglaki powinno się podlewać. To grupa roślin, którą sporadycznie nawadnia się także zimą (w bezmroźne dni). To ograniczy ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej, która prowadzi do brązowienia iglaków, a dodatkowo zwiększa ich podatność na szkodniki, w tym przędziorek. 

Aby skutecznie zapobiec namnażaniu się i pojawieniu przędziorków, warto też – szczególnie wczesną wiosną – stosować np. preparaty olejowe, które uniemożliwiają rozwój szkodników.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: konevaelvira / Depositphotos

Autor
Pajęczyny na iglakach – co to jest i jak się ich pozbyć?
Pajęczyny na iglakach – co to jest i jak się ich pozbyć?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)