Pajęczyny na iglakach – co to jest i jak się ich pozbyć?

Pajeczyny na iglakach co to przedziorki, fot. konevaelvira.gmail.com - Depositphotos

Rośliny iglaste to miejsca do życia dla wielu stworzeń – od ptaków po pająki. Dlatego pojedyncza, gruba, ażurowa pajęczyna nie jest niczym nienaturalnym. Pewnie przy wnikliwej obserwacji uda się znaleźć jej właściciela. Problem występuje, gdy w różnych miejscach na pędach pojawiają się delikatne pajęczynki, w których skupione są malutkie „punkciki”, ledwie widoczne gołym okiem. To żarłoczne przędziorki.

Posłuchaj
00:00
1
Spis treści
Jaki gatunek przędziorka występuje na iglakach? Objawy żerowania przędziorka na roślinach iglastych Jak zwalczać przędziorki na iglakach? Jak zapobiegać pojawieniu się przędziorków?

Jaki gatunek przędziorka występuje na iglakach?

Pajęczyny mogą występować na części drzewa lub krzewu iglastego lub nawet pokrywać całą roślinę (np. w przypadku odmian karłowych). Są tworzone przez przędziorki. Na iglakach najczęściej występuje przędziorek sosnowiec (Oligonychus ununguis). Oprócz sosen lubi świerk biały. Nie gardzi także żywotnikami czy cyprysikami. Zdarza się, że za szkody odpowiadają inne gatunki przędziorków. Dla właściciela ogrodu rozpoznanie gatunku nie ma jednakże większego znaczenia, gdyż objawy ich żerowania jak również metody zwalczania wyglądają podobnie.

Objawy żerowania przędziorka na roślinach iglastych 

Przędziorek żeruje na igłach i łuskach. Wysysa z nich soki, w rezultacie powstają drobne plamki i matowe przebarwienia. Z czasem organy żółkną, brązowieją wysychają i opadają (igły). Przędziorek może doprowadzić do ogołocenia roślin. Zaatakowane drzewa i krzewy tracą walory dekoracyjne, ogranicza się ich zdolność asymilacji, stają się bardziej podatne na inne szkodniki, choroby, a także niekorzystne czynniki zewnętrzne.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak zwalczać przędziorki na iglakach?

W przypadku niedużej populacji przędziorka – w początkowej fazie żerowania – warto wykorzystać ekologiczne rozwiązania. Przykładem preparatów, które nie powodują szkody dla środowiska jest Agrocover, Magic Protect Insect i Emulpar.

Z chemicznych środków przędziorkobójczych dużą efektywnością charakteryzuje się Ortus, zawierający fenpiroksymat (związek z grupy fenoksypirazoli). Zwykle wykonuje się 2-3 zabiegi w odstępach 5-7 dniowych (trzeba sugerować się instrukcją zawartą na opakowaniu produktu). Zabiegi należy wykonywać wieczorem.

Z domowych sposobów dość skuteczna jest gnojówka z pokrzywy.

Jak zapobiegać pojawieniu się przędziorków?

Przędziorkom sprzyja susza i suche powietrze. Dlatego w czasie susz iglaki powinno się podlewać. To grupa roślin, którą sporadycznie nawadnia się także zimą (w bezmroźne dni). To ograniczy ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej, która prowadzi do brązowienia iglaków, a dodatkowo zwiększa ich podatność na szkodniki, w tym przędziorek. 

Aby skutecznie zapobiec namnażaniu się i pojawieniu przędziorków, warto też – szczególnie wczesną wiosną – stosować np. preparaty olejowe, które uniemożliwiają rozwój szkodników.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: konevaelvira / Depositphotos


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Łatwe porządki? Sprawdźmy! Testujemy dwie myjki wysokociśnieniowe Bosch... nie tylko w ogrodzie
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści