Śliwa mirabelka (Prunus domestica subsp. syriaca) to odmiana śliwy domowej. To krzew lub małe drzewo należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z Azji. Obecnie spotyka się ją dziko rosnącą w wielu rejonach świata (w tym w Polsce).

Zwykle osiąga 3-6m wysokości. Tworzy rozłożystą koronę. Liście są niewielkie, owalne, ostro zakończone. Kwiaty są drobne, pachnące o barwie białej. Kwitnie w maju. Owoce są niewielkie (2-3cm średnicy), kuliste, słodkie o żółtej lub czerwonej barwie. Miękisz łatwo oddziela się od pestek.

Śliwa mirabelka - wymagania i uprawa:

Roślina jest lubi stanowiska słoneczne, ale radzi sobie w półcieniu. Preferuje gleby gliniaste, ciężkie, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne. Źle reaguje na susze (posiada płytki system korzeniowy). To gatunek mrozoodporny. Można ją sadzić jesienią lub wiosną. Młode okazy zaleca się podlewać. Warto stosować nawozy organiczne. Dobre rezultaty osiąga się stosując ściółkowanie. Może być porażana przez choroby typowe dla śliw (np.: torbiel, monilioza). Groźnym szkodnikiem są mszyce. Zwykle uprawia się ją przez 15-20lat.

Zastosowanie:

Mirabelka posiada atrakcyjny pokrój i może zdobić ogród. Jest szczególnie dekoracyjna w okresie kwitnienia. To jednocześnie cenne uzupełnienie przydomowego sadu. Owoce można spożywać na surowo lub wykorzystywać do tworzenia przetworów. Zawierają cukry, witaminę C, prowitaminę A, pektyny i garbniki. Spożywanie owoców ułatwia trawienie.

zdjęcie: Stanislas PERRIN - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1627054