Ogólna charakterystyka bratków
Bratki to niewielkie, ale dekoracyjne rośliny o zwartym pokroju. Poszczególne odmiany osiągają od 10 do 30 cm wysokości. Ich dolne liście mają charakterystyczny, sercowaty kształt, natomiast te umiejscowione w górnej części rośliny przyjmują kształt lancetowaty.
Odmiana warunkuje także rozmiar kwiatów. Ich średnica może wahać się od 4 do nawet 10 cm. Zbudowane są z pięciu zakładających się płatków. Dolny zdecydowanie dominuje wielkością nad pozostałymi, natomiast najmniejszy jest zawsze górny płatek. Ich kwitnienie w przypadku odmian wczesnych rozpoczyna się jesienią pierwszego roku, zaś bratki średniowczesne lub późne zakwitają dopiero wiosną drugiego roku po wysianiu.
Bratki są tak lubiane także ze względu na wiele możliwości wkomponowania ich w ogród. Sadzone w donicach wprowadzą kolor na balkony, tarasy i parapety. Na rabatach można je łączyć z innymi niskimi kwiatami, sadzić we własnych grupach lub potraktować w charakterze rośliny obwódkowej. Najbardziej efektownie chyba jednak wyglądają, gdy sadzone pod drzewami tworzą barwną plamę na trawniku.
GREEN CANOE / YouTube
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania bratków
Miejsce
Bratki preferują stanowiska słoneczne, jednak nie powinny być sadzone w pełnym słońcu, zwłaszcza na stronie południowej. Zarówno dla tych rosnących w gruncie, jak i tych sadzonych w doniczkach, najlepiej jest wybrać miejsca po stronie wschodniej lub zachodniej, gdzie nadal dostaną odpowiednią dawkę promieni słonecznych, ale unikniemy ich poparzenia.
Ziemia
Oprócz odpowiedniego stanowiska powinniśmy zapewnić im także podłoże żyzne i przepuszczalne. Dodatkowo powinno mieć kwaśny odczyn pH, dlatego często przed sadzeniem warto wzbogacić glebę torfem.
Temperatura
Zwykle dobrze rosną w temperaturze między 10 a 22 stopni Celsjusza. Wysokie temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza mogą negatywnie wpłynąć na kondycję bratków, szczególnie jeśli utrzymują się przez dłuższy czas. Niskie temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza również mogą uszkodzić rośliny, zwłaszcza jeśli są one narażone na wiatr. Dlatego też bratki zwykle uprawia się wiosną lub jesienią, kiedy temperatury są bardziej umiarkowane.
Sadzenie bratków
Kupując bratki wczesną wiosną, nie powinniśmy zapominać o zahartowaniu ich przed wysadzeniem do gruntu lub wystawieniu na stałe na balkon czy taras. W tym celu codziennie na kilka godzin wystawia się rośliny na zewnątrz, by stopniowo przyzwyczaiły się do panujących temperatur. Przed sadzeniem należy przekopać dokładnie glebę i przygotować dołki pozwalające na swobodne rozłożenie korzeni. Nasada łodygi powinna po przysypaniu znajdować się na równi z glebą. Po sadzeniu bratki obficie podlewamy. Najlepiej by bratki miały 15–20 cm przestrzeni między sobą, co pozwoli im na swobodny wzrost.
Jeśli sadzimy bratki w donicach, możemy użyć uniwersalnej ziemi przeznaczonej do kwiatów balkonowych. Doniczka powinna mieć spore otwory w dnie, które będą chroniły rośliny przed zbyt dużą wilgotnością. Dno powinno zostać także wysypane drobnymi kamykami, które będą spełniały funkcję drenażu.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Wysiew bratków
Bratki możemy również uprawiać z nasion. W tym przypadku wysiewamy je na rozsadniku na przełomie czerwca i lipca. W umiarkowanej temperaturze około 15–18℃ wzejścia roślinek możemy spodziewać się po jednym lub dwóch tygodniach. We wrześniu, w momencie, kiedy sadzonki mają już 2 listki, możemy przesadzić je na stale miejsce. Tam bratki przezimują – należy je zabezpieczyć liśćmi, gałązkami drzew iglastych lub słomą. W pierwszym roku tylko niektóre odmiany zakwitają. Większość pozwala cieszyć się okazałymi kwiatami wiosną kolejnego roku.
Pielęgnacja bratków
Bratki nie są wymagającymi roślinami. Jedynym koniecznym zabiegiem tak naprawdę jest tylko podlewanie. Należy to robić rankiem lub wieczorem, starając się, by nie zmoczyć roślin. Warto również pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatów, dzięki czemu roślina nie będzie przeznaczać swojej energii na rozwój nasion, a my będziemy mogli cieszyć się większymi kwiatami, a przede wszystkim dłuższym kwitnieniem.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Valdeon / Adobe Stock