Pomidory cieszą się niezwykłą popularnością w przydomowych warzywnikach. Smak ich owoców i satysfakcja z udanych plonów sprawiają, że co roku po ich nasiona sięgają tysiące osób. Na rynku dostępnych jest wiele odmian, a wśród nich, od kilku lat można znaleźć wyjątkowe perełki. Jedną z nich są pomidory koktajlowe 'Koralik'. Ich małe, soczyste i pełne smaku owoce przyciągają uwagę i sprawiają, że sporo osób decyduje się na uprawę tych roślin. Ale czy warto je uprawiać? Jakie wymagania mają i czy nadają się do Twojego ogrodu? Czytaj dalej!
Dlaczego warto wybrać 'Koralik'? To nie tylko biżuteria warzywnika!
Pomidory koktajlowe 'Koralik' wytwarzają intensywnie czerwone, małe owoce przypominające korale, co nadaje im wyjątkowy urok. Osiągają one średnicę ok. 1,5-2 cm i zwisają z krzewów zwartymi gronami. Niektórzy – w tym i ja – uważają, że "Koraliki" można z powodzeniem traktować jak rośliny ozdobne! A to nie wszystkie zalety uprawy tej odmiany:
- Dzięki kompaktowemu wzrostowi i wysokiej plenności, sprawdzają się w każdym ogrodzie – nawet tym najmniejszym na balkonie!
- Dodatkową zaletą, którą warto brać pod uwagę jest to, że 'Koralik' jest odmianą wyjątkowo odporną na choroby, co znacznie ułatwia pielęgnację.
- Pomidory te zaczynają dojrzewać wcześnie, co pozwala cieszyć się świeżymi owocami przez całe lato.
Pomidory "Koralik" idealne zarówno do uprawy w gruncie, jak i w donicach
Jak już zaznaczyłam wcześniej, pomidory 'Koralik' to doskonały wybór niezależnie od dostępnej przestrzeni. Sprawdzą się zarówno w tradycyjnym ogrodzie, jak i w donicach na balkonie. Decydując się na ich uprawę z nasion, najlepiej zacząć od przygotowania rozsady, o czym wszystkiego dowiesz się z artykułu: Rozsada pomidora: krok po kroku | Jak zrobić sadzonki pomidorów?. Można też wybrać opcję zakupu gotowych, wyrośniętych już sadzonek gotowych do posadzenia na miejsce stałe. Wybór zależy od nas.
Jak uprawiać 'Koralik' w gruncie?
Uprawa pomidorów koktajlowych 'Koralik' w gruncie wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, należy wybrać odpowiednio nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce. Wszystkie pomidory potrzebują dużo światła, aby dobrze rosnąć i owocować!
Przed posianiem i sadzenie, najlepiej jest wzbogacić glebę, np. kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem, by zapewnić pomidorom dużo składników odżywczych. Rośliny te potrzebują żyznych, przepuszczalnych i lekko kwaśnych podłoży, by obficie plonować. Ważne jest, by sadzonki należy umieszczać w ziemi zachowując odległość między roślinami około 50 cm. I oczywiście podlewanie – regularność i jak najrzadsze moczenie liści to podstawa!
'Koralik' na balkonie – uprawa w donicach
Jeśli nie masz ogrodu, pomidory 'Koralik' możesz z powodzeniem uprawiać na balkonie. Wystarczy duża donica, najlepiej o pojemności co najmniej 10 litrów, oraz dobra ziemia do pomidorów. Donice powinny być wyposażone w otwory drenażowe, aby zapobiec zastojowi wody.
Sadzonki umieszczamy w donicy na głębokość około 10-15 cm i regularnie podlewamy. Ważne jest, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki – i gotowe! W przypadku uprawy balkonowej, warto także pamiętać o regularnym odżywaniu, np. specjalnymi nawozami do pomidorów, które wspierają owocowanie.
Zdjęcia tytułowe: obraz poglądowy Adobe Firefly