Dlaczego warto mieć własny warzywnik?

własny warzywnik w ogródku fot. Umbe Ber - Pixabay

Warzywa z własnego ogródka to ogromna przyjemność i satysfakcja płynąca z samodzielnej uprawy. Przydomowy warzywnik daje nam możliwość uprawy naszych ulubionych warzyw, których smak i wartości odżywcze przewyższa te, które kupujemy w sklepie. Prowadzenie własnego ogródka warzywnego nie jest trudne, ale warto się do tego dobrze przygotować.

Posłuchaj
00:00
15

Moda na własne uprawy

Warzywnik to mała działka na której uprawiamy warzywa przeznaczone na własne potrzeby. Obecnie możemy zauważyć, że wraca moda na prowadzenie własnych warzywników. Osoby, które posiadają chociaż niewielki kawałek ziemi robią to w przydomowym ogrodzie. Nie brakuje też amatorów uprawy warzyw na balkonach i tarasach. Trend ten po części wynika z faktu, że trudno dzisiaj kupić naturalne i zdrowe warzywa, podczas uprawy których nie stosuje się środków chemicznych. Ponadto jest wiele innych ważnych powodów, dla których warto prowadzić własny warzywnik.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Co warto uprawiać we własnym warzywniku?

Do uprawy warzyw na potrzeby typowej rodziny z pewnością wystarczy działka o wielkości około 1 ara (jest to powierzchnia równa 100 m²). Można tam z łatwością rozplanować co najmniej kilkanaście grządek, na których będą rosły warzywa i zioła.

Jeśli przyjrzymy się typowym polskim warzywnikom to szybko zauważymy, że Polacy mają swoje ulubione uprawy. W ogrodzie warzywnym spotykamy więc: pomidory i paprykę, marchew, cebulę, buraki, kapustę i pietruszkę. Coraz częściej uprawia się także fasolę szparagową, cukinie, dynie, kalarepy, bób. Nie brakuje też osób, które eksperymentują z uprawą warzyw ciepłolubnych takich jak na przykład bakłażany. Jeśli zaś chodzi o zioła to najczęściej uprawiane są: bazylia, kolendra, tymianek, mięta, szałwia i rozmaryn.

Dlaczego warto mieć własny warzywnik?

Posiadanie ogrodu warzywnego jest bardzo wygodne. Jego bliskość od domu sprawia, że możemy w nim pracować wtedy, gdy mamy akurat wolny czas. Ogromnym plusem jest możliwość przyniesienia sobie świeżych warzyw na śniadanie albo obiad. Gdy plony są duże można także zrobić przetwory. Wśród nich najbardziej popularne są ogórki kiszone oraz sałatki wielowarzywne do słoików.

Każdy, kto prowadzi ogród warzywny ma także dużo okazji do przebywania na świeżym powietrzu. Prace w ogrodzie są doskonałą gimnastyką a i samo przebywanie w nim jest bardzo przyjemne, zwłaszcza, gdy jest ciepło i świeci słońce. Prowadzenie upraw warzywnych daje ogromną satysfakcję. Przez kilka miesięcy możemy pielęgnować i doglądać warzywa a one na koniec wydają wspaniałe plony, które smakują dużo lepiej niż warzywa z wielkotowarowych plantacji.

Zdjęcie tytułowe: Umbe Ber / Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

To się przyda
Odżywka do ziół i warzyw, Vege Energy - 35 ml
Odżywka do ziół i warzyw, Vege Energy - 35 ml
Mini grządka z tworzywa – 97,5 x 51 x 25 cm | Garland
Mini grządka z tworzywa – 97,5 x 51 x 25 cm | Garland
Azofoska – Nawóz Uniwersalny – granulat – 10 kg
Azofoska – Nawóz Uniwersalny – granulat – 10 kg
Plonar Active do warzyw i owoców – ekologiczny nawóz granulowany – 1 kg Ekodarpol
Plonar Active do warzyw i owoców – ekologiczny nawóz granulowany – 1 kg Ekodarpol
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści