Logo
Logo

Dlaczego warto mieć własny warzywnik?

Warzywa z własnego ogródka to ogromna przyjemność i satysfakcja płynąca z samodzielnej uprawy. Przydomowy warzywnik daje nam możliwość uprawy naszych ulubionych warzyw, których smak i wartości odżywcze przewyższa te, które kupujemy w sklepie. Prowadzenie własnego ogródka warzywnego nie jest trudne, ale warto się do tego dobrze przygotować.

Moda na własne uprawy

Warzywnik to mała działka na której uprawiamy warzywa przeznaczone na własne potrzeby. Obecnie możemy zauważyć, że wraca moda na prowadzenie własnych warzywników. Osoby, które posiadają chociaż niewielki kawałek ziemi robią to w przydomowym ogrodzie. Nie brakuje też amatorów uprawy warzyw na balkonach i tarasach. Trend ten po części wynika z faktu, że trudno dzisiaj kupić naturalne i zdrowe warzywa, podczas uprawy których nie stosuje się środków chemicznych. Ponadto jest wiele innych ważnych powodów, dla których warto prowadzić własny warzywnik.

Co warto uprawiać we własnym warzywniku?

Do uprawy warzyw na potrzeby typowej rodziny z pewnością wystarczy działka o wielkości około 1 ara (jest to powierzchnia równa 100 m²). Można tam z łatwością rozplanować co najmniej kilkanaście grządek, na których będą rosły warzywa i zioła.

Jeśli przyjrzymy się typowym polskim warzywnikom to szybko zauważymy, że Polacy mają swoje ulubione uprawy. W ogrodzie warzywnym spotykamy więc: pomidory i paprykę, marchew, cebulę, buraki, kapustę i pietruszkę. Coraz częściej uprawia się także fasolę szparagową, cukinie, dynie, kalarepy, bób. Nie brakuje też osób, które eksperymentują z uprawą warzyw ciepłolubnych takich jak na przykład bakłażany. Jeśli zaś chodzi o zioła to najczęściej uprawiane są: bazylia, kolendra, tymianek, mięta, szałwia i rozmaryn.

Dlaczego warto mieć własny warzywnik?

Posiadanie ogrodu warzywnego jest bardzo wygodne. Jego bliskość od domu sprawia, że możemy w nim pracować wtedy, gdy mamy akurat wolny czas. Ogromnym plusem jest możliwość przyniesienia sobie świeżych warzyw na śniadanie albo obiad. Gdy plony są duże można także zrobić przetwory. Wśród nich najbardziej popularne są ogórki kiszone oraz sałatki wielowarzywne do słoików.

Każdy, kto prowadzi ogród warzywny ma także dużo okazji do przebywania na świeżym powietrzu. Prace w ogrodzie są doskonałą gimnastyką a i samo przebywanie w nim jest bardzo przyjemne, zwłaszcza, gdy jest ciepło i świeci słońce. Prowadzenie upraw warzywnych daje ogromną satysfakcję. Przez kilka miesięcy możemy pielęgnować i doglądać warzywa a one na koniec wydają wspaniałe plony, które smakują dużo lepiej niż warzywa z wielkotowarowych plantacji.

Zdjęcie tytułowe: Umbe Ber / Pixabay

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl