Logo
Logo

Pomidory San Marzano – najlepsze włoskie pomidorki!

Pomidor San Marzano to prawdziwa perła wśród pomidorów, ceniona zarówno za swój wyjątkowy smak, jak i wartości odżywcze. Odmiana ta zdobyła serca kucharzy i smakoszy na całym świecie – przez wielu jest nazywana "Królem Pomidorów". Ale czym tak naprawdę wyróżniają się pomidory San Marzano? Czy można je uprawiać w Polsce? Dowiedz się!

Spis treści
Jak wyglądają i czym się charakteryzują pomidory San Marzano? Dlaczego cieszą się taką popularnością? Gdzie są głównie produkowane pomidory San Marzano? Jak uprawiać wybrane odmiany pomidorów w Polsce? Gdzie można kupić pomidory odmiany San Marzano?

Wśród wielu odmian pomidorów, które chętnie wybieramy do uprawy (i na talerze), istnieje jedna, która szczególnie wyróżnia się na tle innych. Pomidory San Marzano, nazywane "Królem pomidorów" lub "czerwonymi diamentami kuchni włoskiej", to prawdziwa perła wśród warzyw. Pochodzące z malowniczych okolic Neapolu, zdobyły serca smakoszy na całym świecie, stając się synonimem doskonałości wśród pomidorów. Ale co tak naprawdę sprawia, że są tak wyjątkowe?

Jak wyglądają pomidory odmiany San Marzano?

Pomidor San Marzano ma formę cylindryczną, nieco wydłużoną, zwężającą się ku końcowi – przypomina gruszkę o długości do 8 cm i około 100-150 gramów. Jest jasnoczerwony. Jego miąższ jest elasatyczny, mało wodnisty i prawie pozbawiony pestek. Posiada małą szypułkę z delikatnym wklęsłym miejscem obok. Wewnątrz jest podzielony na dwie komory, choć w tradycyjnych odmianach może być ich trzy.

 

Czym się wyróżniają pomidory San Marzano?

Jest to odmiana pomidora o wyjątkowym smaku, który jest słodko-kwaśny, pełny, świeży i dość aromatyczny. Dzięki swojej "pełnej" konsystencji są idealne do przygotowywania sosów, zwłaszcza do pizzy i makaronów. Wyróżniają się również wysoką odpornością na pękanie oraz suchą zgniliznę wierzchołkową.

Dlaczego są tak popularne?

Ich popularność wynika z wyjątkowego smaku i wszechstronności w kuchni. Są cenione w kuchni włoskiej, ale nie tylko. Doskonale nadają się do jedzenia na surowo, do dań ciepłych, a także do przetworów.

Odmiana pomidora San Marzano wykorzystywana jest od wielu lat do wytwarzania tzw. "pelati" inaczej "Pomidorów Pelati". To pasteryzowane, całe owoce bez skórki (w języku włoskim la pella oznacza "skórę", więc pelati tłumaczy się jako "bez skórki"). Stanowią jeden z najpopularniejszych rodzajów wszystkich przetworów we Włoszech.

Pomidory San Marzano w postaci pelati, fot. AdobeStock_22456450
Fot. Marco Mayer / AdobeStock
Pomidory San Marzano w postaci pelati.
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Skąd pochodzą i gdzie rosną pomidory San Marzano?

Pomidory San Marzano mają swoje korzenie w malowniczych regionach Włoch, zwłaszcza w okolicach Neapolu, gdzie tradycja ich uprawy jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. To właśnie tamtejsze żyzne wulkaniczne gleby oraz specyficzny klimat stworzyły idealne warunki dla rozwoju tych wyjątkowych owoców. Choć pierwotnie były uprawiane tylko w tym regionie, ich niezrównany smak i popularność sprawiły, że zaczęły być sadzone w innych częściach świata.

Mimo globalnej ekspansji, największe plantacje tych pomidorów wciąż znajdują się w południowych Włoszech, gdzie są chronione jako produkt oznaczony nazwą pochodzenia geograficznego (Certyfikat DOP).

 

Jak je uprawiać w Polsce?

Uprawa pomidorów San Marzano w Polsce nie różni się od innych. Aby uprawiać te warzywa, najlepiej zacząć od wysiewu nasion na rozsady na przełomie marca i kwietnia w ogrzewanym pomieszczeniu. Następnie, gdy sadzonki są gotowe, można je przenieść do gruntu w drugiej połowie maja. Pomidory te najlepiej rosną w miejscach słonecznych i ciepłych, na glebie zasobnej w składniki pokarmowe.

Rozsada pomidora: krok po kroku | Jak zrobić sadzonki pomidorów?
Uprawa pomidorów w ogrodzie | Co zrobić, by dobrze rosły i obficie owocowały?
Pomidory w doniczkach na balkonie? To bardzo łatwe... i pyszne!

Gdzie można kupić pomidory San Marzano?

Pomidory San Marzano można nabyć w wielu sklepach ogrodniczych oraz online. W Polsce dostępne są zarówno świeże owoce, jak i nasiona do samodzielnej uprawy.

Nasiona pomidorow San Marzano, sklep ZielonyOgrodek
Pomidor sałatkowy 'Pozzano', typu San Marzano
Dająca obfity plon, przystosowana do uprawy doniczkowej odmiana typu San Marzano. Długie butelkowate jasnoczerwone owoce.
Kup online

W podsumowaniu, pomidory San Marzano to prawdziwy skarb dla każdego miłośnika kuchni. Ich wyjątkowy smak i wszechstronność sprawiają, że są jednymi z najbardziej pożądanych pomidorów na świecie. Jeśli jeszcze ich nie próbowałeś, koniecznie nadrób zaległości!


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Ordasi Tatyjana / AdobeStock

Autor
Pomidory San Marzano – najlepsze włoskie pomidorki!
Pomidory San Marzano – najlepsze włoskie pomidorki!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl