Logo
Logo

Różanecznik 'Fantastica'

Różaneczniki zawsze zielone należą bez wątpienia do najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Charakteryzują się zwartym pokrojem, lepiej znoszą niedostatek wody oraz mocniej nasłonecznione stanowiska. Jednym z najwartościowszych przedstawicieli tej grupy jest odmiana 'Fantastica' tworząca bardzo efektowne, różowe kwiaty.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Różanecznik (Rhododendron) 'Fantastica' wyhodowano w Niemczech w wyniku skrzyżowania Rhododendron 'Mars' z Rhododendron yakushimanum 'Koichiro Wada'. Odmiana została wprowadzona do uprawy w 1983 roku.

Charakteryzuje się półkolistym, silnie spłaszczonym i zwartym pokrojem. Krzewy dorastają do około 1 metra wysokości oraz 1,5 metra szerokości. Dekoracyjne, ciemnozielone liście są w zarysie jajowate, lekko wysklepione, skórzaste i błyszczące, długie na 10 cm. W korzystnych warunkach cieplnych i wilgotnościowych liście mogą żyć nawet kilka lat.

Kwiaty na zewnątrz i przy wewnętrznej krawędzi intensywnie różowe, w centrum białe, lejkowato-dzwonkowate o średnicy 6-7 cm, zebrane po 14-18 w szerokie na 14 cm kwiatostany. Krzewy zakwitają w drugiej połowie maja, kwitną długo i obficie. Po kwitnieniu pozostają ozdobne z liści, dzięki którym zachowują doskonałe walory dekoracyjne przez cały rok.

różanecznik Fantastica fot. Agnieszka Żukowska
Fot. Agnieszka Żukowska

Wymagania i uprawa

Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach cienistych, jak i słonecznych, w obu jednak przypadkach powinny to być miejsca osłonięte od wiatrów, w szczególności tych północnych i wschodnich, bowiem różaneczniki najczęściej cierpią w naszym klimacie nie z powodu przemarzania, lecz wysuszenia ich tkanek w czasie zimy. Krzewy rosnące w pełnym słońcu zawiązują więcej pąków kwiatowych, ale wymagają podlewania w okresie suszy oraz okrycia na zimę stroiszem.

Aby dobrze rosły, różaneczniki wymagają kwaśnego odczynu podłoża (pH poniżej 5,5). Jeśli odczyn podłoża w miejscu sadzenia jest wyższy, najlepiej przekopać górną warstwę gleby z mieszaniną kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej. Zastosowanie kory sosnowej jako ściółki oraz kwaśnych nawozów (np. siarczan amonu) sprzyja utrzymaniu odpowiedniego pH podłoża.

Cięcie roślin nie jest potrzebne, gdyż krzewy odmiany 'Fantastica' charakteryzują się szczególnie zwartym pokrojem. Usuwać należy tylko pędy uszkodzone lub wykazujące objawy chorobowe. Warto jednak wiedzieć, że różaneczniki dobrze regenerują nawet silne cięcie.

różanecznik Fantastica fot. Agnieszka Żukowska

Gdzie posadzić?

'Fantastica', podobnie jak inne różaneczniki, najlepiej czuje się w ogrodach z ustalonym już mikroklimatem, w towarzystwie lub zaciszu drzew iglastych, na wrzosowiskach, w pobliżu zbiorników wodnych. Parowanie wody powoduje zwiększenie wilgotności powietrza, co z kolei bardzo korzystnie wpływa na wzrost roślin.

Niezwykle efektownie prezentują się krzewy sadzone w dużych grupach jednogatunkowych, szczególnie w ogrodach o urozmaiconej rzeźbie terenu. Miejsca takie w okresie kwitnienia są zachwycające i bajkowe.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Agnieszka Żukowska (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Różanecznik 'Fantastica'
Różanecznik 'Fantastica'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)