Różanecznik 'Francesca'

Wśród rododendronów najbardziej spektakularnie w czasie kwitnienia prezentują się odmiany zaliczane do grupy różaneczników wielkokwiatowych. Jedną z nich jest ‘Francesca’ - odmiana mieszańcowa o krwiście czerwonych kwiatach.

Posłuchaj
00:00
11
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Różanecznik (Rhododendron) 'Francesca' to krzew o kulistym i zwartym pokroju oraz ładnym, zimozielonym ulistnieniu. Rośnie średnio silnie, po 10 latach uprawy dorasta do 1,5 metra wysokości oraz podobnej szerokości. Dekoracyjne, ciemnozielone liście są w zarysie jajowate, skórzaste i lekko błyszczące.

Latem na szczytach pędów tworzą się pąki kwiatowe, z których w maju i czerwcu następnego roku rozwijają się kwiaty zebrane po 19-25 sztuk w efektowne, kuliste kwiatostany. W początkowej fazie rozwoju kwiatostanów uwagę zwraca bardzo ciemna, niemal czarna barwa pąków kwiatowych. Rozwinięte kwiaty są duże, lejkowato-dzwonkowate, ciemnoczerwone, z jaśniejszą plamką na górnym płatku oraz z wyraźnymi, białymi pręcikami. Po kwitnieniu krzewy pozostają ozdobne z liści, dzięki którym zachowują doskonałe walory dekoracyjne przez cały rok.

Rhododendron Francesca fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Zobacz więcej ciekawych odmian różaneczników

Wymagania i uprawa

Rhododendron 'Francesca' najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, w miejscach osłoniętych od wiatru, np. w otoczeniu roślin iglastych o głębokim systemie korzeniowym (np. sosen). Krzewy można też sadzić w pełnym słońcu, ale wymagają wówczas zapewnienia utrzymania wilgotnego podłoża oraz okrywania na zimę stroiszem, który zabezpiecza zimozielone liście przed nadmiernym wysychaniem w słoneczne, mroźne dni.

Różaneczniki wymagają kwaśnego odczynu podłoża. Jeśli gleba w miejscu, gdzie mają rosnąć, ma pH powyżej 5,5, warto przekopać ją z dodatkiem kwaśnego torfu i przekompostowanej kory sosnowej. Po posadzeniu krzewów glebę warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Tego rodzaju ściółka bardzo odpowiada różanecznikom – sprzyja utrzymaniu pożytecznej mikroflory i fauny glebowej, wyższej wilgotności podłoża i jego kwaśnego odczynu, ogranicza wyrastanie chwastów i jest estetyczna.

Odmiana ‘Francesca’ jest dosyć odporna na mróz, jedynie w najzimniejszych, wschodnich rejonach kraju może czasami ucierpieć podczas mrozu (mogą przemarzać pąki kwiatowe).

Gdzie posadzić?

Różanecznik ‘Francesca’ nadaje się do sadzenia zarówno w małych, jak i dużych ogrodach przydomowych, osiedlowych oraz w parkach. Bardzo efektownie prezentuje się w grupach liczących kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk. Ładnie komponuje się z krzewami iglastymi oraz innymi krzewami z rodziny wrzosowatych, np. piersiami i kalmiami.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści