Logo
Logo

Różanecznik 'Calsap'

Różaneczniki należą do wyjątkowo eleganckich krzewów ogrodowych, stosowanych do dekoracji miejsc reprezentacyjnych, zwłaszcza ogrodów pałacowych i rezydencji. Różnorodność dostępnych w handlu odmian jest imponująca, a na rynku co roku pojawiają się nowe. Przełomowym w historii hodowli różaneczników było wykorzystanie do tworzenia nowych odmian różanecznika katawbijskiego (Rhododendron catawbiense) – gatunku amerykańskiego charakteryzującego się wysoką mrozoodpornością, bardzo dekoracyjnymi kwiatami, zdrowym ulistnieniem oraz łatwością uprawy.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Mieszańce z Grupy Catawbiense rosną silnie, po kilkudziesięciu latach uprawy nierzadko mają 3-5 m wysokości i szerokości. Jedną z ciekawszych odmian z tej grupy różaneczników jest 'Calsap' – różanecznik uzyskany przez M.W. Michenera w 1983 r. w wyniku krzyżowania odmian 'Catalgla' z 'Sappho'.

Różanecznik (Rhododendron) 'Calsap' jest gęstym krzewem o półkulistym, zwartym pokroju i stosunkowo silnym tempie wzrostu. Po 10 latach uprawy osiąga od 1 do 1,5 m wysokości i podobnej szerokości. Tworzy wzniesione pędy i ma dekoracyjne ulistnienie. Liście są okazałe, w zarysie eliptyczne, ciemnozielone, matowe, skórzaste. W sprzyjających warunkach pojedynczy liść może żyć nawet kilka lat.

Na szczytach pędów tworzą się duże, kuliste kwiatostany zbudowane z około 20 kwiatów. Kwiaty w pąkach są jasnoliliowe, po otwarciu białe z lekkim odcieniem lila i z bardzo dekoracyjną, wyraźną, fioletoworubinową plamką na górnym płatku. Krzewy kwitną obficie od końca maja do połowy czerwca. Po kwitnieniu pozostają ozdobne z liści, dzięki którym zachowują doskonałe walory dekoracyjne przez cały rok.

Różanecznik Calsap Fot. Grzegorz Falkowski Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych różaneczników

Wymagania i uprawa

Odmiana 'Calsap' najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, w miejscach osłoniętych od wiatru, np. w otoczeniu roślin iglastych o głębokim systemie korzeniowym (np. sosen). Krzewy można też sadzić w pełnym słońcu, ale wymagają wówczas stale wilgotnego podłoża oraz okrywania (cieniowania) na zimę stroiszem, który zabezpiecza zimozielone liście przed nadmiernym wysychaniem w słoneczne, mroźne dni. Różaneczniki wymagają podłoża o kwaśnym odczynie. Jeśli gleba w miejscu, gdzie mają rosnąć ma pH powyżej 5,5, warto przekopać ją z dodatkiem kwaśnego torfu i przekompostowanej kory sosnowej.

Po posadzeniu krzewów glebę warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Tego rodzaju ściółka bardzo odpowiada różanecznikom – sprzyja utrzymaniu pożytecznej mikroflory i fauny glebowej, wyższej wilgotności podłoża i jego kwaśnego odczynu, ogranicza wyrastanie chwastów i jest estetyczna. Cięcie roślin jest zbędne, ponieważ ich pokrój jest zwarty.

Gdzie posadzić?

Różanecznik 'Calsap' jest odporny na mróz, nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych, osiedlowych oraz w parkach na terenie całego kraju. Bardzo efektownie prezentuje się w grupach liczących kilka lub kilkanaście sztuk. Świetnie komponuje się z krzewami iglastymi oraz innymi krzewami z rodziny wrzosowatych, np. pierisami i kalmiami.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Różanecznik 'Calsap'
Różanecznik 'Calsap'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)