Różaneczniki 'P.J. Mezitt'

Różanecznik P.J.Mezitt

Różaneczniki zawsze zielone należą do najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Spośród ogromnej liczby taksonów dostępnych w handlu warto zwrócić uwagę na odmiany uzyskane z wykorzystaniem różanecznika mniejszego Rhododenron minus. Ich kwiatostany wprawdzie nie są tak spektakularne, jak różaneczników wielkokwiatowych, ale krzewy te mają dwie istotne zalety, są bardzo odporne na mróz (znoszą spadki temperatury do -32º C) i tolerują suche, nasłonecznione stanowiska. Do tego zakwitają wczesną wiosną, a w trakcie kwitnienia niemal całe toną w kwiatach.

Posłuchaj
00:00
29
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Różanecznik (Rhododendron) 'P.J. Mezitt' jest jedną z popularniejszych i cenionych odmian pochodzących od różanecznika mniejszego; wyhodowany został w latach 60 XX wieku w USA. To rozłożysty, zimozielony krzew o początkowo luźnym, ale w miarę wzrostu gęstniejącym i zwartym pokroju. Po 10 latach roślina dorasta do 1 m wysokości i 1,2 m szerokości. Tworzy nieduże, eliptyczne, ciemnozielone liście, które jesienią i zimą przyjmują brązowo-fioletową barwę, a po roztarciu wydzielają przyjemny, korzenny zapach. Dzwonkowate, purpuroworóżowe kwiaty mają do 4,5 cm średnicy, są zebrane po 3-9 sztuk w kwiatostanach na szczytach pędów, rozwijają się pod koniec kwietnia i w pierwszej dekadzie maja.

Inne podobne do różanecznika 'P. J. Mezitt' odmiany to m.in.: 'P.J.M. Elite' oraz 'P.J.M. Regal'. Zostały one wyhodowane w amerykańskiej szkółce Weston przez Eda Mezitta oraz jego wnuka Peter J. Mezitta i są określane także zbiorową nazwą P.J.M. Group.

Różanecznik P.J. Mezitt fot. G. Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych różaneczników

Uprawa i wymagania

Różaneczniki z grupy P.J.M. można sadzić zarówno w półcieniu, pod koronami drzew o głębokim, palowym systemie korzeniowym, jak i w miejscach słonecznych, ale osłoniętych od wiatru. W pełnym słońcu rośliny zawiązują więcej pąków kwiatowych, a krzewy są bardziej zwarte i gęste. Krzewy wymagają kwaśnego podłoża (pH poniżej 5,5). Jeśli odczyn podłoża w miejscu sadzenia jest wyższy, najlepiej przekopać górną warstwę gleby z mieszaniną kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej.

Gdzie posadzić?

Krzewy nadają się do uprawy w ogrodach przydomowych, japońskich, na wrzosowiska. Najlepiej się prezentują sadzone w grupach lub w kompozycjach z innymi różanecznikami.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści