Różanecznik (Rhododendron) 'P.J. Mezitt' jest jedną z popularniejszych i cenionych odmian pochodzących od różanecznika mniejszego; wyhodowany został w latach 60 XX wieku w USA. To rozłożysty, zimozielony krzew o początkowo luźnym, ale w miarę wzrostu gęstniejącym i zwartym pokroju. Po 10 latach roślina dorasta do 1 m wysokości i 1,2 m szerokości. Tworzy nieduże, eliptyczne, ciemnozielone liście, które jesienią i zimą przyjmują brązowo-fioletową barwę, a po roztarciu wydzielają przyjemny, korzenny zapach. Dzwonkowate, purpuroworóżowe kwiaty mają do 4,5 cm średnicy, są zebrane po 3-9 sztuk w kwiatostanach na szczytach pędów, rozwijają się pod koniec kwietnia i w pierwszej dekadzie maja.
Inne podobne do różanecznika 'P. J. Mezitt' odmiany to m.in.: 'P.J.M. Elite' oraz 'P.J.M. Regal'. Zostały one wyhodowane w amerykańskiej szkółce Weston przez Eda Mezitta oraz jego wnuka Peter J. Mezitta i są określane także zbiorową nazwą P.J.M. Group.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Uprawa i wymagania
Różaneczniki z grupy P.J.M. można sadzić zarówno w półcieniu, pod koronami drzew o głębokim, palowym systemie korzeniowym, jak i w miejscach słonecznych, ale osłoniętych od wiatru. W pełnym słońcu rośliny zawiązują więcej pąków kwiatowych, a krzewy są bardziej zwarte i gęste. Krzewy wymagają kwaśnego podłoża (pH poniżej 5,5). Jeśli odczyn podłoża w miejscu sadzenia jest wyższy, najlepiej przekopać górną warstwę gleby z mieszaniną kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej.
Gdzie posadzić?
Krzewy nadają się do uprawy w ogrodach przydomowych, japońskich, na wrzosowiska. Najlepiej się prezentują sadzone w grupach lub w kompozycjach z innymi różanecznikami.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |