Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie rododendronów?
Półcieniste i cieniste miejsca w ogrodzie to wymarzone miejsca do uprawy różaneczników (Rhododendron). Krzewy te najobficiej kwitną w podłożu o kwaśnym odczynie. Warto sadzić je większymi grupami, ponieważ wtedy kompozycja jest różnorodna, a wokół roślin tworzy się sprzyjający dla nich mikroklimat. Idealnym miejscem do uprawy tych pięknych krzewów jest las sosnowy. Jeśli jednak w ogrodzie nie ma sosen, możemy różanecznikom dobrać odpowiednie towarzystwo krzewów i bylin.
Rododendrony i inne rośliny wrzosowate
Najczęściej stosowanym zestawieniem na rabatach to zimozielone różaneczniki w połączeniu ze zrzucającymi na zimę liśćmi azaliami, które kwitną na przełomie maja i czerwca. Aby rozweselić rabatę, do środkowej części kompozycji z różanecznikami warto dobrać zimozielone pierisy (Pieris), które kwitną przed różanecznikami (kwiecień, maj). Wśród odmian znajdziemy rośliny o ciekawym, barwnym, zimozielonym ulistnieniu, które doskonale prezentują się na tle ciemnozielonych liści różaneczników.
Godnym polecenia krzewem jest również kiścień (Leucothoe). Kiścienie mają wiele ciekawych odmian, większość z nich ma żółte lub pomarańczowe liście, ale są i takie, których blaszki są ciemnoróżowe i do tego z jasnymi przebarwieniami.
Fot. iVerde, Hans Braxmeier, monikasmigielska,Lars Schönberg, MrGajowy3,cocoparisienne/Pixabay 1 – kalmia, 2 – modrzewnica, 3 – kiścień, 4 – wrzosiec, 5 – azalia, 6 – funkia, 7 – wrzos, 8 – paproć, 9 – sosna górska (kosodrzewina), 10 i 11 – pieris, 12 – klon palmowy |
Rzadko spotykanym, ale piękne kwitnącym krzewem jest kalmia. W Polsce uprawia się dwa gatunki – kalmię wąskolistną (Kalmia angustifolia) i szerokolistna (K. latifolia) o bardziej okazałych kwiatach. Pojawiające się w czerwcu kwiaty kalmii mają oryginalny, dzwonkowaty kształt i piękne biało-różowe płatki. Bardzo ciekawym akcentem kolorystycznym jest klon palmowy o bordowych, mocno powcinanych liściach. Trzeba jednak pamiętać, że klony palmowe to delikatne, wrażliwe na mrozy rośliny i najlepiej rosną w miejscach zacisznych i ciepłych.
Niskie rośliny pod rododendrony
Z przodu rabaty z różanecznikami najlepiej posadzić niskie krzewinki, np. zimozieloną modrzewnicę (Andromeda), borówkę (Vaccinium) czy golterię pełzającą, która jesienią ozdobi ogród czerwonymi owocami. Tam, gdzie dociera więcej słońca dobrze będą rosły karłowe odmiany sosny kosodrzewiny, kwitnące już pod koniec lata wrzosy i wrzośce, które budzą się do życia wczesną wiosną.
Rododendrony w towarzystwie pnączy i bylin
Na rabacie pod drzewami, w głębokim cieniu doskonale czuć będzie się bluszcz pospolity (Hedera helix), który może pokrywać ziemię, ale równie chętnie będzie się wspinał po pniach. Jednak ze względu na siłę wzrostu to gatunek polecany jedynie do dużych ogrodów. Na mniejszych posesjach pomiędzy różanecznikami można posadzić kępy paproci lub kwitnących latem na fioletowo funkii (Hosta).
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: pia-pictures / AdobeStock, iVerde