Opis rośliny
Różanecznik (Rhododendron) 'Rokoko' można także spotkać pod nazwą ‘Hachman’s Rokoko’. Odmiana została wyhodowana w 1988 r. przez Hansa Hochmanna, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się hodowlą różaneczników. Wyselekcjonował on ponad 30 odmian azalii japońskich.
Odmiana tworzy niskie, rozłożyste krzewy, które po wielu latach dorastają do 0,5 m wysokości i 1 m szerokości. Kwitnie przypada na koniec maja i jest niezwykle obfite. Pełne kwiaty przyjmują intensywne karminoworóżowe zabarwienie z lekkim łososiowym odcieniem. Po kwitnieniu pojawiają się drobne, jasnozielone, półzimozielone liście.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Wymagania i uprawa
Rośliny mają specyficzne wymagania uprawowe w stosunku do gleby, która powinna być kwaśna, próchniczna i stale umiarkowanie wilgotna. Najczęściej w ogrodach zachodzi potrzeba wymiany podłoża i przygotowanie go pod uprawę różaneczników.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Dla „azalii japońskich” wystarczy wymiana gleby na głębokość 30 cm. Ponieważ mają płytki, ale szeroki system korzeniowy, wymiana gleby powinna być wykonana na większej powierzchni – dla jednego krzewu odmiany ‘Rokoko’ należy wymienić glebę na powierzchni 1 m2. Usuniętą glebę uzupełniamy najlepiej gotową mieszanką przeznaczoną do uprawy roślin wrzosowatych.
Różanecznik ‘Rokoko’ wymaga stanowiska osłoniętego, słonecznego lub lekko ocienionego. Mrozoodporność tej odmiany jest dosyć dobra, ale podczas ostrych zim, szczególnie w Polsce północno-wschodniej, rośliny mogą wymarzać. Warto więc zabezpieczyć je na zimę stosując lekkie i przewiewne okrycia – np. stroisz czy specjalne tkaniny termoizolacyjne. Rośliny są rzadko atakowane przez choroby i szkodniki.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Gdzie posadzić?
Ponieważ azalie japońskie do uprawy wymagają specyficznych gleb, dlatego najlepiej uprawiać je w większych grupach jedno lub kilku odmianowych. Są one świetnym uzupełnieniem rabat złożonych z innych roślin wrzosowatych – azalii wielkokwiatowych, pierisów czy wrzosów. Dobrym uzupełnieniem rabat mogą być także krzewy iglaste – szczególnie sosny, które oprócz ciekawych form i kolorów dostarczają igieł, które ściółkują i dodatkowo zakwaszają glebę.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |