Logo
Logo

Azalia 'Glowing Embers'

Azalie wielkokwiatowe to krzewy o sezonowym ulistnieniu, które na przełomie maja i czerwca stają się największą atrakcją ogrodów. Całe obsypane dużymi kwiatami zachwycają swoim pięknem oraz zapachem. Kwiaty odmiany ‘Glowing Embers’ oczarowują ciepłą barwą bursztynu. 

Dowiedz się, jakie wymagania ma ta niezwykła odmiana i gdzie najlepiej posadzić ją w ogrodzie.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Azalia (Rhododendron) 'Glowing Embers' to angielska odmiana uzyskana w latach 40. XX wieku w Exbury przez znanego hodowcę azalii Lionela de Rothschilda, bankiera i ogrodnika, który krzyżował ówcześnie dostępne kultywary m. in. z gatunkami pozyskanymi z ekspedycji botanicznych.

Odmiana ‘Glowing Embers’ charakteryzuje się średnią siłą wzrostu – po 10 latach uprawy osiąga 1,5-2 m wysokości i szerokości. W trzeciej dekadzie maja z nabrzmiałych, wierzchołkowych pąków wyłaniają się wspaniałe, bursztynowe kwiaty, zebrane po 7-14 w kuliste, zwarte kwiatostany.

Kwiaty azalii ‘Glowing Embers’ w pąkach są prawie czerwone, po rozwinięciu są pomarańczowoczerwone z jasnopomarańczowymi cętkami na płatkach, mają około 6 cm średnicy. Wewnątrz każdego kwiatu widoczny jest długi słupek, zakończony zielonym znamieniem i otoczony krótszymi, złotawymi pręcikami.

Krzewy kwitną corocznie i wyjątkowo obficie, właściwie całe toną w kwiatach. Nim jeszcze zaczną przekwitać, wśród masy kwiatów pojawiają się lekko brązowe liście, które po dojrzeniu stają się ciemnozielone. Latem na szczytach młodych pędów zawiązują się pąki kwiatowe, które rozwiną się w kolejnym roku.

azalia Rhododendron Glowing Embers
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Jak wszystkie roślin z rodziny wrzosowatych, azalie wymagają gleb kwaśnych, o pH w granicach 4 - 5,5. Krzewy preferują gleby umiarkowanie wilgotne, podłoża przepuszczalne, bogate w próchnicę.

W przeciwieństwie do zimozielonych różaneczników, azalie kochają słońce i nie boją się mrozu. Najlepiej je sadzić na wystawie południowej. Dobrze reagują na ściółkowanie przekompostowaną korą sosnową. Przykrycie gleby 5-10 cm warstwą kory skutecznie ogranicza wysychanie podłoża, hamuje rozwój chwastów, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem i pozwala utrzymać odpowiednie pH.

Gdzie posadzić?

Azalia ‘Glowing Embers’ dobrze prezentuje się sadzona pojedynczo lub w grupie, w kompozycji z innymi krzewami kwasolubnymi, zarówno z grupy roślin liściastych, jak i iglastych, np. obok sosen i jałowców. Rozrośnięte egzemplarze azalii bardzo ładnie wyglądają pojedynczo, wyeksponowane na tle trawnika lub rabaty.

 

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Azalia 'Glowing Embers'
Azalia 'Glowing Embers'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz