Azalia pontyjska Rhododendron luteum

Azalia pontyjska Rhododendron luteum
Azalia pontyjska (Rhododendron luteum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
10
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: żyzna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: pojedyncze, duże, lejkowate
Odczyn gleby: kwaśna
Pokrój: kulisty, rozłożysty, krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Wysokość: 3-4 m
Okres kwitnienia: V
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: ogrody wrzosowiskowe, pojedynczo, ogrody przydomowe, parki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

Azalia pontyjska (Rhododendron luteum), nazywana też różanecznikiem żółtym, to duży krzew z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Występuje naturalnie na Kaukazie i w Azji Mniejszej, ale jedno jej stanowisko znajduje się także w Polsce (podlega ścisłej ochronie gatunkowej).

Krzew posiada luźny, rozłożysty pokrój i może dorastać do ok. 3-4 m wys. Tworzy liczne, cienkie, rozgałęzione, początkowo omszone, później gładkie pędy, pokryte w górnych partiach szerokolancetowatymi, zielonymi, sezonowymi, miękkimi liśćmi (młode liście i pąki są lepkie). Liście przebarwiają się jesienią na czerwono lub pomarańczowo.

Azalia pontyjska kwitnie w maju. Na szczytach pędów pojawiają się duże, silnie pachnące, lepkie, jaskrawożółte, kielichowate kwiaty, zebrane po kilka lub kilkanaście w gęste, okazałe kwiatostany. Kwiaty składają się z 5-6 wywiniętych na zewnątrz i zaostrzonych na wierzchołku, szerokich płatków, kilku długich, wystających i wywijających się do góry pręcików oraz jeszcze dłuższego, cienkiego słupka.

Roślina tworzy płytki, ale rozgałęziony system korzeniowy, z którego lubią wyrastać odrosty. Łatwość ukorzeniania mają też pokładające się na ziemi pędy.

Azalia żółta jest rośliną trującą.

Wymagania i uprawa

Azalia pontyjska w uprawie oczekuje słonecznych, zacisznych stanowisk i żyznej, próchniczej, lekko wilgotnej gleby o kwaśnym odczynie pH. Ze względu na płytki system korzeniowy, nie lubi suszy i choć może ją przetrwać, lepiej rośnie, gdy podłoże jest wilgotne. Azalia pontyjska w naszym klimacie jest dostatecznie mrozoodporna, dlatego może być uprawiana na terenie całego kraju.

Krzew najlepiej rozmnaża się przez odrosty korzeniowe i odkłady, choć z jego pędów można też pobierać sadzonki półzdrewniałe.

Zastosowanie

Azalia pontyjska pięknie komponuje się z innymi azaliami i roślinami kwasolubnymi na wrzosowisku, ale może być też sadzona w grupach lub jako soliter na trawniku lub na tle ogrodzenia. Sprawdzi się także jako krzew ozdobny w widnych ogrodach leśnych.

Od gatunku wyprowadzono też wiele odmian o kolorowych kwiatach, w tym mieszańcze zaliczane do grupy azalii gandawskich.

Ciekawostki

Sadząc azalię pontyjską w ogrodzie należy jednak pamiętać, że cała roślina jest trująca. W swoich tkankach zawiera liczne toksyny (min. glikozydy i flawonoidy), mogące powodować zatrucia zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Trujący, a nawet śmiertelnie niebezpieczny jest też miód wyprodukowany przez pszczoły, zbierające nektar z kwiatów azalii, dlatego krzewu nie wolno uprawiać w pobliżu uli i pasiek.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: savelov, Олег Можаров / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści